Jump to content

R_7

Użytkownicy
 • Content count

  24
 • Joined

 • Last visited

About R_7

 • Rank
  Ranga: Licealista
 1. Osobiście sądzę ,że Amenhotep IV (którego nie ma na liście),który próbował zerwać z tradycyjną religią. Przeniósł stolicę do nowo wybudowanego Achetatonu, gdzie czcił boga Atona. Niewątpliwe jego zasługą było odsunięcie kapłanów z Teb od wpływów ekonomicznych i politycznych. Niestety po śmierci wszystko upadło.
 2. Król Asurbanipal

  Aszurbanipal wyróżniał się spośród innych władców asyryjskich ,że poza walecznością i podbijaniu innych terenów ,był twórcą biblioteki w Niniwie i to właśnie dzięki niemu do dzisiaj przetrwało wiele dzieł mezopotamskich.
 3. Najgorszy władca Persji

  Również przyłączam się do opinii kolegów i myślę że Dariusz III był najgorszym władcą w Imperium Perskim. Popełnił błąd w koncepcji walki, chodzi mi głównie o to iż chciał szybko rozstrzygnąć walkę w porozumieniu ze swoimi doradcami.
 4. To mówicie że ten pierwszy etap nie jest zbytnio trudny. Dopiero 2 etap jest ciężki.
 5. Czytałem o tej olimpiadzie już na innych portalach do tego przeznaczonych i mianowicie jestem ciekaw waszej opinii. Są tu zapewne osoby które już przebrnęły etap międzyszkolny. Jak to wygląda, chodzi mi o te pytania ustne jakieś specjalnie trudne. Bardzo bym był wdzięczny jakby ktoś opisał po krotce jak to wygląda. Pozdrawiam
 6. Przyczyny potęgi Asyrii

  Jeśli te Twoje publikacje tak opisują to może tak było. Ja tylko wypowiedziałem się w tej kwestii co wiedziałem i z czego to czytałem. Proste jest że jeśli ty się pasjonujesz tym okresem to przeczytałeś więcej publikacji i wiesz co jest grane. Odnośnie ludności podbitej która szukała zwolenników nie wiem czy to do końca jest prawda. Jeśli mówisz że były tam jakieś dwa stronnictwa. Jeśli znajdę trochę więcej czasu, spróbuje przeczytać jakieś publikacje o Asyrii.
 7. Przyczyny potęgi Asyrii

  Wiesz czytałem tą publikację i tylko wypowiadam się w kwestii która zdobyłem z tej książki. Warto zaznaczyć że wszystko co działo się w starożytności musi być z zgodne z prawdę. Obaj panowie wydali taką publikacje więc jakiś skrawek prawdy musi być w tej książce. Ty się specjalizujesz w tym temacie więc możesz mieć inne zdanie. Może gdzie indziej wyczytałeś coś innego i może to jest prawdą jakoś specjalnie się tym nie przejmuje. A odnośnie tego że ty podkreśliłeś że to podręcznik do szkoły średniej no i co z tego. Nie wiem co chciałeś przez to powiedzieć.
 8. Przyczyny potęgi Asyrii

  S.Sprawski, G.Chomicki Starożytność.Teksty źródłowe komentarze i zagadnienia do historii w szkole średniej, Kraków 1999 jeszcze stronę ci podam 52. Proszę bardzo
 9. Kandydaci do elekcji

  Stanisław Hozjusz powołał Towarzystwa jezuickie które stworzyły kolegia. Kształtowano tam przyszłych polityków. Nauka była darmowa i to zachęcało. Nawet zwykły chłop mógł się tam uczyć. Popierał to Zygmunt III Waza gdyż był kontr reformatorem. Działalność kontrreformacyjna Kościoła katolickiego rozpoczęła się właściwie pod koniec XVI wieku.Wówczas zostały przeprowadzone reformy wewnętrzne jako skutek postanowień soboru trydenckiego.Jego ustawy zostały przyjęte w Piotrkowie w 1577 roku przez ogólnokrajowy synod.Umocniły one i zdyscyplinowały duchowieństwo wpłynęły na podniesienie jego poziomu moralnego i intelektualnego.Charakterystyczne dla kontrreformacji było wykorzystanie rożnych sposobów oddziaływania wiernych.Posługiwano się żywym słowem,muzyką,teatrem.Wprowadzono też pielgrzymki rekolekcje. Jak się okazało największe nasilenie działań kontrreformacyjnych w Rzeczypospolitej nastąpiło w czasach Zygmunta III Wazy który usiłował wzmocnić władze monarszą popierając kościół katolicki m.in powoływał na wyższe urzędy tylko katolików.Doszło do zamieszek na tle religijnym i zburzenia kilku zborów czyli protestanckich domów modlitw. Szlachta od przełomu XVI i XVII w stopniowo powracała do katolicyzmu a ruch reformacyjny zamierał.Działalność kontrreformacyjna popierana przez Zygmunta III Wazę doprowadziła do podporządkowania się papieżowi Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej w 1596 roku na mocy unii brzeskiej. Decyzji tej nie zaakceptowała większość prawosławnego duchowieństwa i wiernych co doprowadziło do rozłamu.
 10. Narya bardzo ciekawe tematy, postaram się wybrać sobie parę tematów z tego i coś napisać. Miło z twojej strony że w ogóle jest ktoś taki że chce pomóc.
 11. Kandydaci do elekcji

  Bo Batory przynajmniej coś zdziałał w polityce zagranicznej. Zdobył Inflanty. Dobrze nie musisz komentować ,przeczytałeś wielce książkę o Walezym i wielkie mi cudo. Napisałem tyle co wiem i jak to oceniam.
 12. Kandydaci do elekcji

  Henryk Walezy dla Polski nie zrobił nic tylko ją osłabił. Po pierwsze po wstąpieniu na tron w 1573r odrzucił artykuły henrykowskie,nie wywiązał się z pacta conventa ale także nie zgadzał się z konfederacją warszawską. Nie znał języka więc czuł się obco, nie obradował w sprawach polityki zagranicznej ale także i to chyba osłabiło Polskę usadził swoich urzędników i to zagranicznych nie mających żadnego pojęcia jak rządzić państwem. Następnie dowiedział się o śmierci swego brata króla Francji, więc uciekł z Polski. Został koronowany w 1594r na króla Francji ale jednak nadal czuł się władcą Rzeczy pospolity Obojga Nardów. Szlachta w ten sposób musiała znowu wybierać elekta. Po Walezym na czas bezkrólewie władzę objęła Anna Jagiellonka a że była kobietą nie mogła rządzić państwem. Doszło wówczas do drugiej elekcji w której zwyciężył książę Siedmiogrodu Stefan Batory popierany przez sekretarza Jana Zamoyskiego.Został koronowany w 1575 roku. Na początku chciał rozwiązać sprawę Gdańska wprowadzając tam represje gospodarcze, wywołało to wojnę do której przyłączyła się Dania. Jednak udało się zawrzeć rozejm i gdańszczanie uznali Batorego za władcę w zamian za to cofnięto konstytucje Korankowskiego. Następnie Batory uderzył na Inflanty zajmowane przez Rosjan. jak się okazało Batory uderzył na linie zapotrzebowania a nie na same Inflanty gdzie były przygotowane wojska rosyjskie. Zajął Połock w 1579 następnie Wielkie Łuki w 1580 no i stoczył walkę pod Pskowem w 1580r. Doprowadziło to wszystko do rozejmu w 1582r na mocy którego Inflanty zostały wcielone do Polski. Rosja w ten sposób straciła dostęp do Bałtyku. Następnym elekcyjnym władcą został już trzecim Zygmunt Waza i został koronowany w 1587 roku. Wiem tylko o nim tyle że chciał aby w Polsce było jak najmniej protestantów. Pokrótce streszczone, pisałem z głowy więc się nie czepiać.
 13. Edytowałem już małe przejęzyczenie. Co do Słowacji nie wiedziałem na jej temat dużo.
 14. Przyczyny potęgi Asyrii

  Jeśli chodzi o źródło to Podboje Asarhaddona.
 15. Bardzo ciekawa wojna z wspaniałym skutkiem. Zdobycie Milska i Łużyc a także pomoc niemieckich wojsk w wyprawie na Ruś. Również istotne w tej wojnie była ochrona grodu w Niemczy przez ponad miesiąc w 1017 roku. Chrobry wykazał się nie bywałym sprytem ale i hmm.. inteligencją atakując pierwszy. Można powiedzieć że był to szaleńczy plan w 1002 roku po śmierci Ottona III ale jak się w 1018 r okazało zwycięski.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.