Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Władysław Opolczyk

Recommended Posts

Tofik   

Od początku związał się z Andegawenami, jeszcze w czasach panowania Kazimierza Wielkiego reprezentował Ludwika Węgierskiego, a w 1370 r. pomagał mu w utwierdzeniu w Polsce jego władzy. Otrzymał za to sowitą nagrodę w postaci nadań lennych. Został również namiestnikiem Rusi Czerwonej, a gdy w 1377 r. wojska węgierskie zwyciężyły litewskie w walce o tamtą część Rusi i przeszła ona pod zarząd Węgrów, otrzymał wielką rekompensatę w postaci części lenn Władysława Białego i Kazimierza Słupskiego. Miał być ojcem chrzestnym Jagiełły, ale wg Korczak i Sroki nie ma to potwierdzenia źródłowego. W latach 90. ciągle zastawiał Krzyżakom jakieś ziemie, posunął się nawet do zastawu ziemi dobrzyńskiej, co spowodowało objęcie tej ziemi przez wojska krzyżackie. W 1392 r. nawet zaproponował rozbiór Korony pomiędzy zakon, Węgry, margrabiego morawskiego i Czechy W 1396 r. Polacy zajęli jego posiadłości w Kujawach i ziemi wieluńskiej oraz doszło do zawarcia pokoju. Pokonany książę zmarł w 1401 r. Co o nim sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Badlik   

Dbał przede wszystkim o swój interes. W kontekście historii Polski jest to postać na pewno negatywna, nie wzbudzająca naszego szacunku, no ale do strony obiektywnej można go uznać za dobrego manipulatora oraz osobę, która zdobywa to czego chce. Aha i nie wspomniałeś, że Władysław Opolczyk zastąpił Elżbietę Łokietkównę na pozycji wielkorządcy polskiego (na krótki czas, ale jednak) po jej wyjeździe z Polski spowodowanym pogromem Węgrów w Krakowie i wiekiem królowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Władysław Opolczyk był czeskim lennikiem, do tego sługą Andegawenów i był dość antyjagiellońsko nastawiony (nie wiem, czy oznacza to antypolsko), więc nie wiem jakie korzyści mielibyśmy mieć z jego kandydatury ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Tofik napisał:

sługą Andegawenów

Właśnie !! W końcu nie proponuję Noszaka, w służbie Luksemburgów.

A co co czeskiego lenna, to to jest małe pikuś, kiedy na widoku jest tron polski. Jak wiadomo punkt siedzenia określa punkt widzenia, więc jego perspektywy znacznie zmieniłyby się. Poza tym miał żonę chyba z Pomorza, co też by mu pewne sprawy ułatwiło. No i był powinowatym Łokietki więc i K.W.

A jakie możliwości stwarzała tzw. "wojna o cześć kobiecą" !!! Przyznasz, że lepszej okazji na taki ruch chyba nie było.

Edited by Tofik
Posty #3-#8 znalazły się tutaj z tematu -> http://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=694&st=0

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Właśnie !! W końcu nie proponuję Noszaka, w służbie Luksemburgów.

Tak, ale proponujesz sługusa Andegawenów ;) Nie uważasz, że to niejako obraziłoby dumę polskiego rycerstwa, iż na tronie polskim zasiadłby sługa Ludwika Andegaweńskiego?

Poza tym, jakoś nie mogę doszukać się pozytywów wyboru Władysława.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Tofik napisał:

Poza tym, jakoś nie mogę doszukać się pozytywów wyboru Władysława.

A ja nie mam zamiaru za niego umierać.

Stwierdzam po prostu, że moment w którym Karol obraził E. Łokietkównę (chyba tak się nazywała) i ruszyła ekspedycja karna na Morawy, w obronie jej czci (którą dowodził właśnie Władysław), był najlepszym momentem odzyskania Śląska dla Polski. Ale sprawę trzeba było odpowiednio nadmuchać, wesprzeć ze strony Polski i Kazimierza W., a nie czekać bez wiary w sukces, aż ją Karol przeprosi.

Tak, ale proponujesz sługusa Andegawenów

Zaraz sługus. A co w takim razie myślisz o Zawiszy Czarnym ? Też sługus ?

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Sługus nie miało w tym przypadku znaczenia negatywnego, mój błąd ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Wracając do naszego Władysława II Opolczyka. Według Długosza na zjeździe w Sieradzu 28.03.1383 r. zgłosił on własną kandydaturę do tronu Polski. Wiadomo coś więcej na ten temat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Tytuł tematu i miejsce może wprowadzać w błąd bo trzeba wiedzieć, że Władysławów Opolczyków było dwóch, a ten temat raczej tyczy tego drugiego.

Pierwszy zapisał się bardzo dobrze na Śląsku jako dobry gospodarz lokator i fundator. Ciekawe są natomiast ich związki z Krzyżakami (jakoś mi oni dzisiaj siedli). Bo mieli i to ciekawe obaj.

Władysław I Opolczyk (1225-1281) objął władzę po Mieszku Otyłym w roku 1246. Tymczasem w 1253 r. papież Innocenty IV wydał bullę w której stwierdził, że miasta Racibórz, Koźle, Cieszyn wraz z przyległymi kasztelaniami należą do Zakonu Braci Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego jako rzekomy zapis testamentowy Mieszka Otyłego. Czyli nie minęło 20 lat, a już próbowali powtórzyć numer wycięty co do Prus i Ziemi Chełmińskiej. Swoją drogą ciekawe jak wyglądałaby historia Polski i Śląska, gdyby im się udało.

I trzeba powiedzieć jasno, że nie udało im się to tylko dzięki Przemyślidom, z którymi sojusz Władysława uniemożliwił tego realizację, a czego takiej Polsce się na przykład w stosunku do Ziemi Chełmińskiej nie udało (to taka dygresja na temat powodów hołdowania książąt śląskich koronie czeskiej).

Władysław II Opolczyk (1326(-30?)-1408) też miał wątek krzyżacki i to jak literacki. Potrzebując pieniędzy zastawiał wiele, m.in. zastawił Krzyżakom w 1391 r. część Ziemi Dobrzyńskiej co spowodowało, iż Jagiełło, uznając to za złamanie praw lennych, najechał na jego ziemie. Ponieważ WIIO przebywał w tym czasie na Węgrzech, spora część z nich została zdobyta i Władysławowi po powrocie z Węgier nie pozostało nic innego jak próbować je odzyskać włączając się w montowany przez Zygmunta Luksemburczyka sojusz przeciw Jagielle. W związku z tym przybył w czerwcu 1392 r. do Malborka na negocjacje z Wielkim Mistrzem Zakonu Braci Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego niejakim Konradem Wallenrodem. Mickiewicz chyba miał rację, bo Konrad Wallenrod mu odmówił.

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Tytuł tematu i miejsce może wprowadzać w błąd bo trzeba wiedzieć, że Władysławów Opolczyków było dwóch, a ten temat raczej tyczy tego drugiego.

Mało tego - dział sugeruje, że wątek tyczy się tego drugiego ;)

W związku z tym przybył w czerwcu 1392 r. do Malborka na negocjacje z Wielkim Mistrzem Zakonu Braci Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego niejakim Konradem Wallenrodem. Mickiewicz chyba miał rację, bo Konrad Wallenrod mu odmówił.

Tak na początek warto w ogóle wspomnieć co takiego Opolczyk proponował wielkiemu mistrzowi. Opolczyk mówił, że wraz z Zygmuntem Luksemburczykiem, Janem Zgorzeleckim i Albrechtem III Habsburgiem uradził projekt rozbioru Polski. Mieli mieć jeszcze poparcie cesarza Wacława IV. Wg tego projektu:

- ziemia dobrzyńska, Kujawy i Mazowsze (ale czy to Korona? Corona Regni Poloniae może tak, ale chyba nie Korona w sensie państwa :wink: ) miały przypaść zakonowi,

- ruskie ziemie Korony, Małopolska i ziemia sieradzko - łęczycka miała należeć do Węgier,

- obszarami na zachód od Warty miała podzielić się Brandenburgia z Czechami.

Krzyżacy nie odrzucili tej propozycji, ale i jej nie przyjęli, uzależnili ją od tego, czy papież ogłosi krucjatę przeciwko Polsce. Zachowanie zakonu, patrząc z perspektywy ich interesów, zasługuje na wielką pochwałę, gdyż:

1. Sojusznicy zwyczajnie mogli go wystawić - tak jak zrobił to Zygmunt w trakcie Wielkiej Wojny.

2. Krzyżacy walczyli już na Litwie i powoli zaczęli tracić inicjatywę i powodzenie. Witold prawdopodobnie już w maju postanowił przejść z powrotem na stronę króla polskiego, w sierpniu uzgodniono właściwe porozumienie.

3. Krucjata, jeśli takowa zostałaby ogłoszona, zapewniłaby zakonowi (jeszcze) silny udział zachodniego rycerstwa. Tym bardziej, że na zachodzie nie rozpowszechniano jeszcze wówczas wieści, że na wschodzie Europy nie ma już pogan.

Natomiast jeszcze co do postaci Konrada Wallenroda to nie był on zbyt przyjaźnie nastawiony do Litwy, a Polsce co prawda obiecywał pokój, ale...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

No cóż. Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie (jak mawia Fidel wyglądając przez okno).

Bo niewątpliwie Jagiełło był pierwszy. Gdyby mnie pozbawiono większości własności podczas nieobecności, próbowałbym ją odzyskać i zabezpieczyć się na przyszłość osłabiając wchodzącego mi w paradę.

Bo reakcja Jagiełły była zaskakująco nagła. Nie oponował przeciw poprzednim tego typu transakcjom Władysława z Krzyżakami.

Poza tym na korzyść Opolczyka świadczył fakt, iż pomimo zawartego wcześniej z Krzyżakami traktatu sojuszniczego, współpracował z Jagiełłą, działając na niekorzyść zakonu, co mu Krzyżacy zarzucali.

Więc wypadało tak nagle, z przyczajki, najeżdżać na lennika starającego się być lojalnym ? A może to był taki wstęp do tego obiecanego panom polskim odzyskania Śląska przez Jagiełłę ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Poza tym ciągnąc wątki literackie Władysław II Opolczyk wpisał się trwale pozytywnie w historię Polski. Ufundował w końcu Klasztor Jasnogórski w 1382 r. Zatem bez niego nie byłoby ks. Kordeckiego, Kmicica i "Potopu" Sienkiewicza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.