Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

mch90   
Najlepszy sowiecki snajper miał podobno 529 Niemców. :roll:

Być może, ja pisałem o snajperach w Stalingradzie. Co to był za snajper i w jakiej dywizji walczył?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Był to Iwan Sidorenko, walczył w 1122. Pułku Strzelców w składzie 1. Frontu Bałtyckiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

W internecie kursuje taka tabelka:

• Simo Hayha-----------•FIN.-542

• Ivan Sidorenko-------•RUSS.-500

• Nikolay Yakov.Ilyin---•RUSS.-496

• Kulbertinov------------•RUSS.-487

• Mikhail Budenkov-----•RUSS.-437

• Fyodor M.Okhlopkov--•RUSS.-429

• Fyodor Djachenko-----•RUSS.-425

• Vasilij Ivan. Golosov--•RUSS.-422

• Afanasy Gordienko----•RUSS.-417

• Stepan Petrenko-------•RUSS.-412

• Erwin Konig------------•DE.-400

• Vasili Zaitsev----------•RUSS.-400

• Sulo Kolkka------------•FIN.-400

• Semen D.Nomokonov-•RUSS.-367

• Abdukhani Idrisov-----•RUSS.-349

• Philipp Yakov.Rubaho-•RUSS.-346

• Matthias Hetzenauer---•DE.-345

• Victor Ivan Medvedev-•RUSS.-331

• E. Nicolaev-------------•RUSS.-324

• Leonid Butkevich------•RUSS.-315

• Nikolai Ilyin------------•RUSS.-315

• Lyudmila Pavlichenko-•RUSS.-309

• Alexander P. Lebedev-•RUSS.-307

• Ivan P.Gorelikov-------•RUSS.-305

• Ivan Petro Antonov----•RUSS.-302

• Heinz Thorvald---------•DE.-300

• Gennadij Velichko-----•RUSS.-300

• Moisej Timo Usik------•RUSS.-300

• Nataly V. Kovshova & MariaPolivanova(Female team)•RUSS./-300

• Ivan Filipp Abdulov----•RUSS.-298

• Yakov Mik. Smetnev---•RUSS.-279

• Zhambyl Evs. Tulaev--•RUSS.-262

• Sepp Allerberger-------•DE.-257

• Fyodor K.Chegodaev--•RUSS.-250

• Ivan Ivan Bocharov---•RUSS.-248

• Mikhail I. Belousov----•RUSS.-245

• David T. Doev---------•RUSS.-226

• Vasilij Kvachantiradze-•RUSS.-215

• Mikhail S. Sokhin------•RUSS.-202

• Noj Petrovich Adamia--•RUSS.-200

• Gefreiter Meyer--------•DE.-180

• Vladimir Ptchelinzev---•RUSS.-152

• Feodosy Smeljachkov-•RUSS.-125

• I. Merkulov-------------•RUSS.-125

• H. Andruhaev----------•RUSS.-125

• Oleh Dir----------------•DE.-120

• Sgt. Passar------------•RUSS.-103

• V. N. Pchelintsev------•RUSS.-102

• Aliya Moldagulova-(F)-•RUSS.-91

• Lidiya Gudovanceva(F)•RUSS.-76

• Helmut Wirnsberger---•DE.-64

• P. Grjaznov-------------•RUSS.-57

Na pewno do tych danychg trzeba podchodzic z duza rezerwa,

poniewaz praktyczna ich weryfikacja nie miala miejsca, i miec nie mogla.

Czy ktos interesowal sie dlaczego w tej tabelce (i podobnych) brak jest strzelcow

wyborowych innych aliantow....:))) ??? Jak rowniez Wlochow lub Japonczykow ?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Czy ktos interesowal sie dlaczego w tej tabelce (i podobnych) brak jest strzelcow

wyborowych innych aliantow....:)))

Gros snajperów z tej tabeli to Niemcy lub Sowieci (wyróżnia się tylko dwóch Finów)- moim zdaniem z tego względu, że krajach tych funkcjonował dobrze rozwinięty ruch snajperski. Nic mi nie wiadomo, by Amerykanie, bądź Brytyjczycy mieli własne szkoły snajperskie czy też w ogóle by darzyli jakimś kultem tą profesję. Najpewniej alianci nie prowadzili żadnych statystyk zabić dla żołnierzy wyróżniających się, jako snajperzy. Podobnie jak brak danych na temat alianckich asów pancernych na miarę Niemców: Wittmanna, Cariusa czy Feya.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Anglicy po pierwszej wojnie zaniechali szkolenia snajperów i przypadki na froncie, by walczył brytyjski snajper, można policzyć dosłownie w liczbie kilkudziesięciu, natomiast Amerykanie szkolili sporo snajperów, przede wszystkim dobrych mysliwych, którzy strzelali z broni wyborowej, np. sztucery z lunetami, ale liczba amerykańskich snajperów z prawdziwego zdarzenia nie jest zbyt potężna, większość snajperów-strzelców wyborowych to żołnierze wyposażeni w zwykłe karabiny Garand, którzy potrafili bardzo celnie z nich strzelać. Większość snajperów trafiła do Europy, gdyż w dżungli w Azji wątpię by byli bardzo przydatni.

Po drugie, Ak, wyniki Rosjan należaloby chyba podzielić przez 3, bo jakoś nie mogę uwierzyc, żeby Niemcy, którzy mieli swietną broń i dobrze wyszkolonych strzelców, mogli spaść 10 miejsc poniżej najlepszego snajpera. Zresztą, Allerberger, snajper, a więc osoba obeznana z tematem, twierdzi, że rosyjskie karabiny były niedokładne, wadliwe, miały duży rozrzut i były niecelne. Ich zaletą bylo to, ze się nie odkształcaly od mrozu tak bardzo, ponieważ w mechaniźmie było wystarczająco dużo luzu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
przypadki na froncie, by walczył brytyjski snajper, można policzyć dosłownie w liczbie kilkudziesięciu

Brytyjski snajper miał bardziej zadania zwiadowcze.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Brytyjski snajper musiał najpierw istnieć, by mieć zadania zwiadowcze. Liczba brytyjskich snjaperów podczas II WŚ z pewnością nie przekroczyła 1000.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
rosyjskie karabiny były niedokładne, wadliwe, miały duży rozrzut i były niecelne. Ich zaletą bylo to, ze się nie odkształcaly od mrozu tak bardzo, ponieważ w mechaniźmie było wystarczająco dużo luzu.

Rosjanie prawdopodobnie prowadzili selekcję karabinów. Nie produkowali zaś wyselekcjonowanej broni. A w tym systemie oznacza to ,że zwykłe karabiny mogły być kiepskie, o czym pisze autor, ale trafiały sie egzemplarze nadzwyczaj celne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Panc   
Nic mi nie wiadomo, by Amerykanie, bądź Brytyjczycy mieli własne szkoły snajperskie czy też w ogóle by darzyli jakimś kultem tą profesję. .

Jak najbardziej.Brytyjczycy jako jedyni wyekwipowali spoterow w lunety o 20 krotnym powiekszeniu ,standart przyjety przez inne armie w latach 60-tych.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dobra, jako że kocham tematykę snajperów pozwolę sobie na zdementowanie paru plotek.

Po pierwsze: proszę o wybaczenie, ponieważ zgłębiłem trochę wiedzę i okazuje się, że Wasilij Zajcew rzeczywiście był postacią historyczną. Jednak, jak podaje Marek Czerwiński w swej książce 'Snajperzy. Wczoraj i dziś', likwidacja maj. Heinza Thorvalda vel Koniga w sposób, jaki pokazano to na głośnym filmie[i dla mnie dość przereklamowanym], kłóci się ze wszystkimi zasadami, nie tylko snajperstwa, ale zwykłej taktyki żołnierza piechoty-jaki strzelec[ponoć doświadczony snajper, ha ha] wychodzi ze swojej kryjówki? Jaki strzelec jako jedynej broni używa karabinu wyborowego? Kto wychodzi w dzień wiedząc, że nie zabił wrogiego snajpera? A gdzie tzw. Haselsprung?

Druga sprawa: tabelka Ak jest dla mnie dość niezwykła. Są to bowiem dane sprzeczne. Zestawiono tam snajperów z różnych krajów z różnymi licznikami. Otóż, w WH panowała ogólna zasada-każde trafienie snajpera musiało być potwierdzone przez oficera. A połowy[jak nie więcej] tych trafień po prostu nie uznawano. W armii radzieckiej było zgoła na odwrót-każdy sobie dawał jak chciał i opierano się tylko na zeznaniach snajperów. I nic. A więc zranienie było często uznawane jako śmierć.

Pomijając to, że Wasilij Z. miał potwierdzone 242 trafienia...

I kto to jest Erwin Konig? Bo jak dla mnie, nazwisko Konig jest fikcyjne. I nie tylko dla mnie. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marek Czerwiński tak nie uważa.

I nie tylko on.

Nazwisko na pewno (!) istnieje, czy konkretnie ta osoba, nie wiem ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No to chyba że. ;)

Miałem na myśli postać majora Erwina Koniga z 300 trafieniami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Miałem na myśli postać majora Erwina Koniga z 300 trafieniami.

Na necie spotkałem się z opinią, że Koenig z filmu to nie jaki Heinz Thorvald..

Pozdro ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.