Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Najlepszy władca średniowiecza

Recommended Posts

Narya   

Który władca, monarcha zasłużył sobie wg was na przestrzeni tych dziesięciu wieków na tytuł najlepszego jako polityk, wódz, mąż, ojciec, patriarcha?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Walter   

Może Karol Wielki? Stworzył naprawdę wielką monarchię i odniósł również wiele sukcesów militarnych. Wielu późniejszych władców chrześcijańskiej Europy próbowało nawiązać do jego wielkości. Z tego co pamiętam z lekcji historii, to ponoć nasze słowo "król" pochodzi o jego imienia, więc to też o czymś świadczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rezz112   

Najlepszy Polityk i Wódz: Al-Malik an-Nasir Salah ad-Din Jusuf Abu al-Muzzafar ibn Ajjub - Sułtan Egiptu, władca imperium rozciągającego się od Sudanu po Syrię, od Jemenu przez Półwysep Arabski, północny Irak do wschodniej Turcji (Diyarbak?r).W 1174 r. zdobył Damaszek, a w 1183 r. ? Aleppo. Po pokonaniu przeciwników w obozie muzułmańskim skierował się przeciw Królestwu Jerozolimskiemu. W bitwie pod Hittin 4 lipca 1187 rozbił wojska frankijskie, a 2 października zdobył Jerozolimę, wypierając chrześcijan z niemal całego obszaru Ziemi Świętej.

Najlepszy mąż:Cyd Waleczny.Przypisuje mu się znaczne zasługi w wyparciu przez chrześcijan Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Wraz z władcami Aragonii i Saragossy podjął się wojny z Arabskimi siłami Almorawidów.

(myślę że chodziło o męża stanu)

Najlepszy Ojciec: Klodwig który po śmierci podzielił państwoj Franków pomiędzy jego czterech synów ? Teodoryka, Chlotara, Childeberta, i Chlodomera.

A z Patriarchą nie wiem ...

Edited by Rezz112

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karol Wielki - wybitny wódz i zdobywca, twórca imperium, a ponadto mecenas kultury i sztuki, od którego imienia wziął się termin "renesans karoliński".

Saladyn - chyba najwybitniejszy ze średniowiecznych władców muzułmańskich. Twórca imperium, pogromca krzyżowców. Światły i wielkoduszny monarcha.

Fryderyk II - najbardziej wykształcony i światły monarcha swoich czasów, pragmatyk pod każdym względem. Na Sycylii stworzył niedościgniony model rządów.

Henryk II - jeden z najlepszych władców Anglii, który skonsolidował swe państwo i przeprowadził szereg reform, a jego wpływy sięgały całej wyspy. Twórca potęgi rodu Plantagenetów.

Edward I - reformator i król-wojownik, uważany za najlepszego rycerza swoich czasów. Dowódca wyprawy krzyżowej do Palestyny, zdobywca Walii i (na krótko) Szkocji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karol Młot-wygrał bitwę pod Poitiers i ochronił Europe przed zalewem Islamu.

Karol Wielki-świetny organizator i dowódca, podbił wiele krajów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.