Jump to content

Marek Aggrypa

Użytkownicy
 • Content count

  65
 • Joined

 • Last visited

About Marek Aggrypa

 • Rank
  Ranga: Licencjat

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Skirgiełło

  Na pewno znacznie pogorszyło sytuację Jagiełły na Litwie. Skirgiełło starał się walczyć o poparcie Władysława na Litwie, ale po jego śmieci nie miał kto już go bronić więc teraz Litwini źle wspominają Jagiełłę a Witolda nazwali nawet Wielkim.
 2. Najlepszym władcą tego okresu był/a?

  Za zrobienie z Francji mocarstwa europejskiego, absolutyzm i przychylność dla Polski- Ludwik XIV
 3. Najważniejsza bitwa XVII w.

  Ja jestem za Rocroi, ponieważ upadek rodu cesarskiego nie może przejść nie zauważenie na dworach europejskich i wpływu na historię Europy.
 4. Różokrzyżowcy

  Jest to tajne stowarzyszenie religijne działające w XVII i XVIII wieku w Anglii, Francji i Niemczech. Twierdzili oni, że odkryli starożytną tajemniczą formę ezoterycznego chrześcijaństwa, która odbiega od doktryn katolickich. Czcili znaki róży oraz krzyża jako symbole zmartwychwstania Chrystusa. Ogólnie uważa się, że istnienie tego ruchu zapoczątkowały 2 anonimowe teksty opublikowane w Niemczech w 1604 r. i 1614, które dziś są przypisywane luterańskiemu pastorowi J.V. Andrea (1586-1654). Jeden z tych listów opowiada o mitycznym księciu niemieckim z XV w Christianie Rosenkreutzu, który zanim założył zakon, długo podróżował po świecie, by poznać mądrości wschodu. W znacznym rozpowszechnieniu idei różokrzyżowców w późniejszym okresie dopomogło dzieło angielskiego lekarza i mistyka Roberta Fludra. Zakon różokrzyżowców powstał też w Polsce w 1936 r. Rozpadł się w 1956 r po aresztowaniu wszystkich członków kierownictwa. W 1992 r. powołano oficjalne stowarzyszenie różokrzyżowców. Współcześnie zakon różokrzyżowców koncentruje się propagowaniu ezoterycznej doktryny religijnej i nie jest tak znany i rozpowszechniony jak kiedyś.
 5. Jaka była największa dynastia nowożytnej Europy?

  Habsburgowie- szczegóły powiedzieli przedmówcy.
 6. Filip Piękny

  Zawsze lubiłem Templariuszy, lecz chyba dobrze, że się z nimi rozprawił. Wodzem był średnim, na szczęśćcie Francuzów politykiem był trochę lepszym. Prawdą niestety jest,że był strasznie zależny od dworu który go kontrolował. Z jednej strony zręczny polityk i sprytny gracz, który zdawał sobie sprawę z istnienia czegoś takiego jak opinia publiczna (i dlatego wymyślił listę zarzutów dla templariuszy taką, a nie inną), z drugiej strony oszust, który zdobywał majątek wszelkimi sposobami - grabiąc Żydów, a potem posyłając na stos templariuszy, u których się wcześniej zadłużył.
 7. Który papież był dla was najlepszy?
 8. Najlepszy władca średniowiecza

  Saladyn i Karol Wielki dlaczego to już powiedzieli przedmówcy.
 9. Najlepszy rycerz średniowiecza

  Zawisza Czarny za wygranie licznych turniejów i udziale w największych polskich bitwach.
 10. Michał Korybut Wiśniowiecki - ocena

  Został królem tylko dlatego, że szlachta miała dość rządów zagranicznych władców i potrzebowała ,,Piasta''. Więc szlachta sandomierska znalazła właśnie jego - syna sławnego Jeremiego choć za przeciwników miał między innymi księcia Kondeusza, którego popierali tacy wielmoży jak arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Prażmowski i hetman wielki koronny Jan Sobieski jednak szlachta wybrał Wiśniowieckiego. Nie odziedziczył talentu ojca do prowadzenia armii, lecz był dobrym dyplomatom. Życie utrudniał mu jeszcze Sobieski, który nazywał go ,,małpą''. Lecz pamiętajmy,że nie było by wielkiego zwycięstwa spod Chocimia gdyby król nie włożył do tego swoich pieniędzy.
 11. Stanisław Leszczyński w Lotaryngii

  Poza tym o czym mówiliście założył jeszcze Lunéville Akademię Rycerską.W jego księstwie po śmierci określali go mianem ,,Dobrego księcia''.
 12. Fryderyk II Wielki - ocena

  Przez Polaków źle zapamiętany z racji zaborów,lecz przez Niemców został zapamiętany jako doskonały wódz np. zwycięstwo pod Lutynią. Był wrażliwy i inteligentny w porównaniu z swoim ojcem Fryderyka Wilhelma I, który był tyranem i wychowywał go w surowych żołnierskich warunkach. Później zaczęła się wojna siedmioletnia, w której Fryderyk odznaczył się odwagą i mądrym dowodzeniem w kilku bitwach lecz nie miał szans z o wiele liczniejszymi wojskami koalicji austriacko - francusko - rosyjsko - saską. Jego jedynymi sojusznikiem była - Anglia. Rosyjska armia weszła nawet do Berlina gdzie odegrał się ,,cud domu brandenburskiego''. Później umarła caryca i tron przeją Piotr III, który uwielbiał Niemców i podpisał z nimi traktat pokojowy. Następnie Fryderyk uzgodnił z Katarzyną II warunki rozbiorów Polski. Zmarł w wieku 74 lat. Według mnie był najlepszym wodzem w epoce klasycyzmu.
 13. Tadeusz Kościuszko - ocena

  Moim zdaniem Kościuszko był dosyć dobrym wodzem, ale i tak insurekcja od początku była skazana na porażkę. Po zwycięstwie pod Racławicami,nastąpiły dwie porażki, które przesądziły o porażce powstania. Ale jego sukcesy z Ameryki można stwierdzić,że był wybitnym twórcą fortyfikacji i nawet dobrym wodzem.
 14. Wybrałem Grunwald , ponieważ ta bitwa złamała potęgę zakonu, szkoda , że nie została w pełni wykorzystana...
 15. Władysław Jagiełło za bitwę Grunwaldzką, Zygmunt August za całokształt .
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.