Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Szumo

65. Rocznica Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

youpendi   

A można się dzielić tutaj wrażeniami? :>

Byłam wczoraj na obchodach na pl. Krasińskich -Msza święta, apel Poległych a potem oratorium.

Przynajmniej tak było napisane na plakatach 'obchodowych'. Na moje nieszczęście zostały wtrącone jakże zacne przemówienia, niestety (stety :)) poszłam wtedy coś zjeść i mnie na nich nie było, ale z tego co słyszałam od komentujących obok pań to ciekawe one nie były - ale to nic dziwnego.

Generalnie to oratorium, które miało zacząć się o 20.00, zaczęło się 21.07. Okej, ja rozumiem, że to wszystko trwa dłużej, ale tak jest CO ROKU, więc czemu ustalają tak nierealną godzinę?? Msza święta, przemówienia, apel, składanie kwiatów chcieli zmieścić w dwie godziny.. gratuluję pomysłu.

As amo oratorium mi się nie podobało - tj. sama muzyka okej, ale oratorium ma to do siebie że nie występuje ruch sceniczny.. Wczoraj niestety występował, i chyba nie jestem artystą, bo nie mogłam zrozumieć w jakim celu ci ludzie biegają po tej scenie :/ Na szczęście stałam z tyłu i mogłam nie patrząc na scenę oddać się muzyce. I wtedy było OKej.

A dzisiaj zacieram ręce na 20.00 - plac Piłsudskiego. Wspólne śpiewanie to jest to ;d Chciałam jeszcze iść na Marsz Mokotowa, ale nie udało mi się odpowiednio wcześnie wstać.. szkoda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wrażeniami dzielić się można jak najbardziej, jest to wręcz wskazane;)

A dzisiaj zacieram ręce na 20.00 - plac Piłsudskiego.

Ekhm... to jest o 21;)

A ja w końcu spędziłem rocznicę Powstania tak, jak chciałem... Nie ukrywam, że nie przepadam za wszelakiego rodzaju marszami, spotkaniami, apelami poległych. Jak dla mnie za dużo tam ludzi, a ja źle czuję się w tłoku, do tego jeszcze w taki upał. Jako mały szkrab nachodziłem się na takie uroczystości... Teraz wolę samemu, w spokoju. Pół dnia poświęciłem na chodzenie po miejscach, o których mało kto pamięta, poza samymi kombatantami. Klimat jest absolutnie niepowtarzalny, podwórko jakiejś starej kamienicy, kawałek muru, historię czuć w powietrzu. Za każdym razem czapka z głowy, chwila zadumy, ciche podziękowanie za wszystko co zrobili dla Polski... Obszedłem tak całą Starówkę, pół Powiśla, Muranowa i kawałek centrum. Na Wolę przeznaczam osobny dzień, ale to jak nie będzie takiego słońca. A tak jeszcze zdążyłem przejść trasę, którą pokonał desant kanałowy, i jestem niemal na 100% pewien, że trzy godziny marszu w kanałach, to minimum. Mi energicznym krokiem zajęło to 40 minut... A o 17 na placu Bankowym, w miejscu skąd desant wychodził... Niesamowite uczucie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja natomiast poszedłem pod Pomnik Powstańców Warszawskich, przy ulicy Szarych Szeregów. Jest to pierwszy pomnik poświęcony Powstańcom, których w Słupsku się dość spora liczba zgromadziła. Zaduma i zamyślenie. A myślenie, czy było warto zostawiłem historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy bardzo zaluje, ze nie udalo mi sie byc w Warszawie 1 sierpnia, jak rok temu, jednak caly czas bylem tam sercem. Pocieszam sie jedynie faktem, iz 8,9 sierpnia uda mi sie zobaczyc rekonstrukcje :)

PS Przepraszam za brak polskich liter, nie pisze ze swojego komputera.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
youpendi   

Skoro wskazane to się dzielę :P

dzień drugi obchodów - 1 sierpnia.

Koło 12tej byłam już (dopiero!) na Placu Zamkowym - tak sobie pochodzić w ramach zwiedzania. Tutaj zaczepiły mnie harcerki i zaproponowały grę uliczną, ale musiałam podziękować. Pochodziłam, pochodziłam i wtedy przypomniałam sobie, że w MPW sprzedają monety z okazji rocznicy. Z tym, że tylko do 16tej (zgodnie z info jakie były na stronie MPW), a było już 15.15.

Całą drogę z Ratusza Woli do Muzeum pokonałam biegnąc, żeby tylko zdążyć przed 16tą.. Dobiegłam idealnie - 16.00. Podchodzę do okienka, a tam wisi informacja, że.. monety są sprzedawane od 16.00-20.00.. o.o generalnie widać, że nie umiem odczytywać wszelakich informacji.. drugi przykład?! Daję sobie dwie ręce uciąć, że na plakatach było napisane, że śpiewanie jest o 20tej :/

Ale nie ma ego złego co by na dobre nie wyszło - 'pozwiedzałam' Ogród Saski i nawiązałam przelotną znajomość z 10letnim chłopcem, który poprosił mnie o flagę, bo miałam dwie a on żadnej :)

Sam koncert był totalnie odlotowy, ale zmaścili dwie piosenki - akurat moje ulubione: Deszcz jesienny i Marsz Żoliborza. A dodatkowo mogę się załapać na jakimś filmie z tego koncertu i fotoreportażu, bo siedziałam tuż przed telebimem i trochę wystawałam z tłumu, więc mnie fotografowali -.- (bez zgody ;p)

Tak się nieszczęśliwie złożyło, że godzinę W spędziłam w autobusie. Ale to nie przeszkodziło mi odmówić modlitwy za wszystkich powstańców.

A jutro na Powązki :)

Widziałam. Robi piorunujące wrażenie! Niestety na moim aparacie wyszła rozmazana breja ;)

Edytowane przez youpendi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Koło 12tej byłam już (dopiero!) na Placu Zamkowym - tak sobie pochodzić w ramach zwiedzania. Tutaj zaczepiły mnie harcerki i zaproponowały grę uliczną, ale musiałam podziękować. Pochodziłam, pochodziłam i wtedy przypomniałam sobie, że w MPW sprzedają monety z okazji rocznicy. Z tym, że tylko do 16tej (zgodnie z info jakie były na stronie MPW), a było już 15.15.

Widzisz, właśnie mniej więcej w tych godzinach byłem w okolicach placu Zamkowego;)

Tak się nieszczęśliwie złożyło, że godzinę W spędziłam w autobusie. Ale to nie przeszkodziło mi odmówić modlitwy za wszystkich powstańców.

Tak się patrzyłem, jak stałem na Bankowym, czy wszyscy staną. O ile przechodnie stali, komunikacja miejska też, to jednak znalazło się kilku kierowców, dla których to był problem... Przykre.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wrażenia po pobycie w Warszawie jak najbardziej pozytywne. Możliwość zobaczenia powstańców jak i Niemców spacerujących ulicami Starego Miasta, barykad(swoją drogą myślałem, że będą większe), rusznikarni, szpitala, poczty polowej choć na chwilę pozwoliło mi przenieść się do tamtych dni. Jednak największe wrażenie wywarł na mnie desant Berlingowców- http://www.youtube.com/watch?v=uakfXnj7oF8. Mam to nagrane również na swojej kamerze(widok z Pragi), na dniach powinienem wrzucić na youtube. Bardzo miło było się spotkać, podobnie jak rok temu, z Albinosem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Bardzo miło było się spotkać, podobnie jak rok temu, z Albinosem smile.gif

A miło było, jak najbardziej:) Co do inscenizacji na Starówce, spodziewałem się czegoś więcej, ale w zasadzie to pierwsza tego typu akcja, więc kolejne powinny wychodzić lepiej. Desantu nie widziałem, ale za to byłem dzisiaj przy Zmartwychwstankach. Jak dla mnie jedna z lepszych inscenizacji walk powstańczych. Zarówno pod względem scenariusza, organizacji całości jak i samej warstwy wizualnej. Tylko nagłośnienie parę razy sprawiło problemy (a stałem przy samych głośnikach)... Poza tym naprawdę udana inscenizacja. Spokojnie można stawiać ją za wzór do kolejnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Plan obchodów na dzień 13 sierpnia (wszystkie informacje nt. uroczystości pochodzą ze strony: http://sppw1944.republika.pl/ ):

- 16.00: uroczysta Msza Św. w intencji poległych w Powstaniu pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego abp. Kazimierza Nycza [Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela]

- 17.00: złożenie wiązanek w miejscach pamięci narodowej na terenie Starego i Nowego Miasta [zbiórka na Dziedzińcu Trójkątnym Zamku Królewskiego]

- 19.00: uroczystość w miejscu wybuchu Borgwarda BIV [Kilińskiego 3]

- 20.00: słowno-muzyczne widowisko plenerowe Listy z Powstania [Międzymurze, pomiędzy Domem Kanta a Wąskim Dunajem]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.