Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Szumo

65. Rocznica Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Na forum dws-u znalazłem następującą informację:

63 godziny - 63 dni chwały

DZIEŃ I piątek 07.08.2009 Godzina 09:00

Uruchomione zostają placówki (sceny z życia powstańczej Warszawy)

• kuchnia powstańcza

• drukarnia

• radiostacja

• punkt sanitarny

• poczta powstańcza

• warsztat rusznikarski

• kino powstańcze

• wystawa zdjęć z Powstania Warszawskiego „Warszawskie Dzieci...'

na terenie Starego Miasta - rynek i okolice

Godzina 11:00 przy Starej Prochowni, „wynalazki Powstania Warszawskiego' nauka w służbie powstania

Godzina 17:00 Na ulicach Starego Miasta powstają 3 barykady

• ul. Świętojańska róg Pl. Zamkowego

• ul. Piekarska

• ul. Nowomiejska

Barykady zostają obsadzone przez członków grup rekonstrukcyjnych w mundurach powstańczych. Warty na barykadach będą pełnione od 7-8 sierpnia. Wszystkie osoby wchodzące w obręb Starego Miasta dostają plakietki ze znakiem Polski Walczącej. Uruchomienie trasy turystycznej „Starówka Walczy 1944'.

DZIEŃ II sobota 08.08.2009

Grupy rekonstrukcyjne reprezentujące grupy niemieckie zajmują pozycje wokół Starego Miasta. Sprzęt pancerny i artyleria zostaje rozstawiony wzdłuż ulicy Rybaki. Powstaje tam wystawa sprzętu pancernego i obóz niemiecki. Na podzamczu powstanie „przyczółek wojsk LWP gen. Berlinga'.

Wzdłuż murów miasta od ulicy Podwale rozpoczyna działalność Kiermasz książki i filmów historycznych. Rozpoczynają działalność kawiarenki powstańcze „Cafe Fogg'. Dla dzieci konkurs malarski i teatrzyk kukiełkowy.

Godzina 11:00 defilada oddziałów powstańczych i harcerskich na ulicy Długiej

Godzina 17:00 przy Starej Prochowni spektakl teatralny„Za każdy kamień twój... '- historyczne widowisko plenerowe walk o stare miasto.

Godzina 20:00 „Marsz pamięci' - szlakiem walk powstańczych od Starego Miasta, przez Ogród

Saski do gmachu PAST-y.

DZIEŃ III niedziela 09.08.2009

Godzina 18:00 - inscenizacja historyczna 'Twierdza Zmartwychwstanek' na Żoliborzu

Godzina 22:00 spektakl przy Starej Prochowni „ Warszawskie dzieci... 'widowisko artystyczne z udziałem aktorów, artystów, zespołów, muzyków, chórów w oprawie światła, dźwięku, efektów pirotechnicznych, archiwalnych zdjęć i filmów. 63 minuty niezwykłych przeżyć, Piosenki, poezja efekty specjalne, dźwięk walczącego i widok płonącego miasta.

Zakończenie obchodów około godziny 24:00

Żal byłoby nie być :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Plan ten pochodzi jeszcze z maja, zamieszczałem link do niego już ponad trzy tygodnie temu;) A że żal byłoby nie być, to fakt. Nie wiadomo jednak, jak to do końca będzie wyglądać. Słyszałem o pomysłach, że w podziemiach kościołów miałyby powstać szpitale powstańcze. Kwestią niewyjaśnioną, jest to, czy biorące udział w projekcie GRH będą noce spędzać na Starówce, i jak będzie wyglądać ochrona całości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Plan ten pochodzi jeszcze z maja, zamieszczałem link do niego już ponad trzy tygodnie temu;)

Ot przeoczyłem :)

Nie wiadomo jednak, jak to do końca będzie wyglądać.

Ale pewne jest, że coś takiego ma się odbyć? Na 1 sierpnia nie zdążę wrócić, także chciałbym wybrać się właśnie na owe rekonstrukcje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale pewne jest, że coś takiego ma się odbyć? Na 1 sierpnia nie zdążę wrócić, także chciałbym wybrać się właśnie na owe rekonstrukcje.

No właśnie nie, ostatnie wiadomości nt. tej rekonstrukcji pochodzą z pierwszej połowy maja. Do dzisiaj nic nowego raczej się nie pokazało. Jeśli impreza jednak miałaby dojść do skutku, to podejrzewam że na dniach powinno coś się wyjaśnić...

Gdyby okazało się, że rekonstrukcja odbędzie się, to zapraszam;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

żal, żal - ale z racji różnych nie będę,.. Mnie zastanawia jedno - w jaki sposób pokażą wkłąd LWP w Powstanie Warszawskie i to jakie ofiary ponieśli "berlingowcy" by pomóc stolicy. Ciekawe również będzie to czy będzie do tego doczepiona ideologia czy nie... oraz jak zostaną te obchody pokazane w tivi...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Błagam, zostawmy rozmowy na temat ideologii, to już zaczyna się robić mdłe i niesmaczne. Scenariusze układają osoby związane z GRH, do wglądu mają Powstańcy. Kto miałby dokładać ideologię? Czy naprawdę każda rocznica musi kręcić się wokół ideologii? Wyraźnie jest napisane, że powstanie na Podzamczu "przyczółek wojsk LWP gen. Berlinga". Desantu przez Wisłę więc raczej nie będzie;) W zasadzie nie przypuszczam, aby było coś więcej poza stanowiskiem, rekonstruktorami, zdjęciami, może jakieś nagrania... Poza tym była bodaj w 2006 r. inscenizacja na Czerniakowie, gdzie także byli żołnierze (l)WP, i tam nikt ideologii nie dokładał...

oraz jak zostaną te obchody pokazane w tivi...

Zapewne tak jak zawsze. Relacja na TVP Warszawa, plus pewnie TVN Warszawa. Ogólnokrajowej nie spodziewam się. Co najwyżej w internecie, na YT.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ogólnokrajowej nie spodziewam się. Co najwyżej w internecie, na YT.

Chodzi stricte o te rekonstrukcje, czy o całość obchodów? Bo jeśli o to drugie, to rok temu kojarzę, że pokazywano kawałki memoriału odbywającego się na Placu Krasińskiego 31 lipca w Wiadomościach na drugi dzień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Chodzi stricte o te rekonstrukcje, czy o całość obchodów?

O te konkretne rekonstrukcje. Bo to, że obchody ogólne, są pokazywane fragmentami w telewizji ogólnokrajowej, to fakt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
O te konkretne rekonstrukcje.

Mimo to wstrzymałbym się z tym czy pokażą w publicznej TV, czy nie. Jeśli całość by wypaliła to chyba byłoby to pierwsze, tak wielkie, zrealizowane przedsięwzięcie GRH w Polsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak dotąd nie kojarzę, aby telewizja ogólnokrajowa pokazała coś takiego w całości. Co najwyżej urywki.

Polsat- nie ma szans.

TVN- może jakieś urywki na TVN24, pomijam TVN Warszawa, bo to inna para kaloszy.

TVP- patrząc na to, jak jest zarządzana, i jak jest program układany, prędzej zobaczymy powtórki seriali sprzed 15 lat, niż coś takiego... co innego TVP Warszawa, oni akurat pokazują relacje, choć nie zawsze całości. Nie kojarzę, aby pokazano rekonstrukcje sprzed roku na Targówku. O Żoliborzu też niczego nie słyszałem, a tej z Mokotowa nie oglądałem. Ale potem większość i tak trafia na YT. Najwięcej jest z Czerniakowa sprzed 3 lat. Znajomy wrzucał...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jak dotąd nie kojarzę, aby telewizja ogólnokrajowa pokazała coś takiego w całości.

A to chodzi o pokazanie tego w całości... To się nie zrozumieliśmy :) Chodziło mi bardziej o jakąś "grubszą" relację.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

A wiesz tam, na podstawie relacji to sobie można;) Coś takiego albo pokazuje się w całości, albo w ogóle... Najlepiej pod tym względem jak dla mnie wypadła Wola z 2004 (pod względem scenariusza i klimatu, najlepsza inscenizacja) i Czerniaków z 2006...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.