Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
legion

Wynalazki Starożytnego Rzymu

Rekomendowane odpowiedzi

legion   

Tak jak w temacie, piszcie co wynaleźli starożytni Rzymianie. Jedyne co wiem to to, że wynaleźli sieci wodociągowe (akwedukty czy coś takiego :D).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

System doprowadzania wody z odległych miejsc (w tym akwedukty) istniał już w Asyrii.

Do wynalazków Rzymian można zaliczyć pewne konstrukcje prawne (np. prawo zasiedzenia, rozróżnienie między posiadaniem i własnością), centrale ogrzewanie powietrzne iiiii... to chyba wszystko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
System doprowadzania wody z odległych miejsc (w tym akwedukty) istniał już w Asyrii.

Nie wspominając już o późniejszym Babilonie, gdzie system wodociągowy był prawie że powszechny.

to chyba wszystko

Nic bardziej mylnego, warto doszukiwać się jeszcze w szczegółach.

A np. taka gra - scriptae doudecim - "w dwanaście wyrazów", w którą starożytni Rzymianie grali bardzo chętnie i czesto, to też jest ich wynalazek. Niestety reguł tej gry nie "rozszyfrowano" do dzisiaj.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A np. taka gra - scriptae doudecim - "w dwanaście wyrazów",

A co ta gra ma wspólnego z architekturą? :shock:

Jeszcze wodoszczelny cement.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
A co ta gra ma wspólnego z architekturą?

Oj, myślałem, że związek "to chyba wszystko" odnosi się do całego ogółu wynalazków starożytnego Rzymu. Teraz jeszcze raz czytam i wszystko w Twojej wypowiedzi wydaje się bardziej oczywiste. Sorka za nieprawidłowe zrozumienie. :]

Kolejne osiągnięcie tej cywilizacji: termy, upowszechnione tak, że aż dziecko w podstawówce wie co to jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
wydaje mi sie że także łaźnie rzymianie do nich chodzili żeby się relaksować.

Kochaniutki, a czym są termy? :camouflage:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
podoba sie ??

To nie jest temat tylko dla mnie, lecz dla wszystkich.

Poza tym może byś nam trochę poopisywał te wynalazki, ich genezę, pierwsze przeznaczenia... Jednym słowem wszystkiego nie można załatwić.

Kolejne osiągnięcie tej cywilizacji: termy
legion napisał/a:

wydaje mi sie że także łaźnie rzymianie do nich chodzili żeby się relaksować.

Kochaniutki, a czym są termy?

Tutaj umieszczam taką zależność, do której się odnosiłem.

I jeszcze raz proszę Ciebie, drogi legionie (mam nadzieję, że dobrze odmieniłem), stosuj się do regulaminu forum, gdyż Twoja estetyka pisania postów nie jest najlepszej jakości. Jeśli zobaczy to jakiś moderator lub administrator, może to zakończyć się dla Ciebie ostrzeżeniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

A łuk triumfalny?... może i zwyczaj stawiania łuków przyjęty od Etrusków, ale to właśnie Rzymianie upowszechnili stawianie tych konstrukcji.

Z tego co mi jeszcze przychodzi do głowy to budowanie amfiteatrów zapoczątkowali Rzymianie.

No i poza architekturą to jasne że kwestia wojskowości, jak Puella zauważyła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Byli prekursorami pomocy społecznej, a w dziedzinie wojskowości - wojsk inżynieryjnych i saperskich.

Kopuła i ogrzewanie podłogowe w architekturze to chyba wszystko.

Dodałbym sklepienia i luki.

Z tego co mi jeszcze przychodzi do głowy to budowanie amfiteatrów zapoczątkowali Rzymianie.

Circus Maximum i Colloseum.

Jeszcze wodoszczelny cement.

Chodzi ci o "opus cementinum" ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Byli prekursorami pomocy społecznej, a w dziedzinie wojskowości - wojsk inżynieryjnych i saperskich.
Kopuła i ogrzewanie podłogowe w architekturze to chyba wszystko.

Dodałbym sklepienia i luki.

Łuki znano już w Sumerze.

Zaś sklepienie kolebkowe posiada choćby babilońska brama Isztar.

Wojska inżynieryjne i saperskie - pierwsza była Asyria.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.