Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Achilles

Cesarstwo wychodzi zwycięsko w walkach z barbarzyńcami

Recommended Posts

Achilles   

Ja jakoś jestem zdania, że gdyby starożytność trwała o wiele, wiele dłużej, mielibyśmy dzisiaj ok. tysiąćsetną rocznicę skonstruwania pierwszej maszyny parowej. Dla mnie jakoś ta epoka była najświetniejszą, najwięcej dała światu.

Gdyby cesarstwo szczęśliwie odpierało ataki barbarzyńskie, moje przypuszczenia znalazłyby swoje odzwierciedlenie w teraźnieszjości?

Niby takie gdybanie, ale bardzo mnie interesuje co o tym myślicie. :}

Share this post


Link to post
Share on other sites
cosiek   

Gdyby Rzym nie upadł, cywilizacja europejska byłaby znacznie lepiej rozwinięta niż jest teraz. Zahamowanie jakie miało miejsce w czasach tzw. "ciemnego okresu", znacznie ograniczyło myśl twórczą. Pewno wielu przeciwników takiego sposobu myślenia zacznie przedstawiać swoje dowody... ale i tak nie uwierzę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Ale jednak Cesartwo Rzymskie też musiało w ostatnich latach swego istnienia zawinić, bo ostatni władca nie okazał się wielkim geniuszem przywódczym, a co za tym idzie, był łatwym kąskiem dla barbarzyńców.

Jednak warto też pamiętać o sytuacji w cesartwie, jaka miała miejsce, ciągłe morderstwa, intrygi, klęski społeczne. Czy gdyby nie religia chrzescijańska, nie bylibyśmy świadkami szybszego armageddonu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Pewno wielu przeciwników takiego sposobu myślenia zacznie przedstawiać swoje dowody... ale i tak nie uwierzę :lol:

Oni też nie uwierzą, dopóki druga strona nie przedstawi swoich dowodów.

Prawda jest taka, że świat poszedł inną drogą obierając średniowiecze. Niekoniecznie lepszą, niekoniecznie gorszą. Nic nie zwiastowało, że starożytni zainteresują się np. maszyną parową.

Share this post


Link to post
Share on other sites
lurtz88   

No tak tylko że być może gdyby cesarstwo się nie rozpadło to pewnie byłbym cesarskim niewolnikiem a brak"konkurencji" ze strony innych państw doprowadziłby do zapaści wewnętrznej w cesarstwie i być może "ciemne wieki " tak czy siak by zapanowały

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może byłaby zjednoczona Europa i królestwo pokoju? Jednakże cesarstwo kiedyś musiało upaść; jak nie wtedy, to kiedy indziej. Nie wierzę w wieczne imperium...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po prostu istniałoby, a pewnego dnia (zapewne nawet po wojnach z Bizancjum) upadłoby, tak jak Cesarstwo Wschodnie. Niemożliwe było bowiem równoczesne przetrwanie, utrzymanie terytorium i poziomu rozwoju kultury.

Mogłoby być ciekawie - wojny z Bizancjum, Arabami i równoczesny napór Germanów....

Share this post


Link to post
Share on other sites
ivosia   

Ja uważam, że Cesarstwo upadło właśnie przez chrześcijaństwo - połączenie władzy i religii zawsze przynosi opłakane skutki...

Podstawowy zarzut do starożytności to niewolnictwo, którego chrześcijaństwo nie zniosło, a utrzymało aż do XIX wieku (stan chłopski). Myślę, że dobrym przykładem żywotności starożytnych ideii i destrukcyjności chrześcijaństwa są Igrzyska Olimpijskie. Starożytne Igrzyska przetrwały ponad 1000lat!!! Mimo, że miały swoje problemy podobne do dzisiejszych: doping, komercja, nieuczciwe sędziowanie, to starożytni potrafili zorganizować ponad 250 Igrzysk, a my dziś mamy problemy już przy 29 (nie wspominając Berlina'36)! Oczywiście "jakiś" wielce chrześcijański cesarz uznał te zawody za pogańskie (idę o zakład, że stały za tym spore pieniądze jakiegoś nawiedzonego biskupa).

Moim zdaniem wskazuje to na to, że prawdziwie wolny człowiek ma zdolności i wiedzę, aby dopasować się do zmieniających się warunków - starożyność tworzyła, asymilowała i przetwarzała każdą ideologię dla swych celów - jakie by one nie były. Człowiek zniewolony religią, mimo drzemiącej w nim kreatywności, jest ograniczony - czego dowody zbieramy do dziś.

Nie wiem jak wyglądałby świat wpółcześnie-starożytny, ale mam takiego "czuja", że byłoby znacznie bardziej "ludzko" pod każdym względem: technicznym, humanistycznym i politycznym. Prawdopodbnie żylibyśmy w jakiejś federacji prowincji lub krain: Frankowie w swojej, tak jak Baskowie, Sasi, Ślązacy, Wiślanie i wiele innych...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chrześcijaństwo spajało i spaja Europę, ujednolica naszą kulturę - więc z tą federacją, to raczej nie...

Mówisz, że połączenie władzy i religii zaszkodziło Cesarstwu - ale to nie była żadna zmiana!

Cesarz był bogiem przed chrześcijaństwem - a to już sakralność władzy większa niż chrześcijańska.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ivosia   

Teoretycznie tak - Cesarz był bogiem - było połączenie władzy i religii.

Tyle, że starożytni zupełnie inaczej traktowali religię niż my...

Sama idea JEDNEGO boga była już dla nich wystarczająco dziwaczna...

A z innych czasów... Arabowie podczas podbojów pilnowali tolerancji religijnej, podobnie jak Czyngis-chan i dobrze na tym wychodzili... Państwowość chrześciajńska nie stosowała tolerancji jak wszyscy wiemy i może to jest jeden z czynników destrukcyjnych.

Nie wiem też dlaczego spajanie i ujednolicanie (co nieco siłą :arrow: ) miałoby być zaletą chrześcijaństwa. Osobiście bardziej stawiam na współpracę różnorodności dlatego mówię o federacji jako o dobrowolnym uczestnictwie w pewnym tworze politycznym w zamian za pewne korzyści (pamiętacie scenę z Żywota Briana? - No tak, ale oprócz dróg, akweduktów, medycyny, szkolnictwa, bezpieczeństwa... - co ci rzymianie nam dali?) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogańscy Cesarze Rzymu prześladowali Chrześcijan, więc raczej z tą tolerancją też można się spierać - każdy obywatel Rzymu musiał oddawać cześć Cesarzowi.

Jak nie to....

W starożytności religie się "mieszały", więc możliwe że kontynent opanowałaby kiedyś wiara w Świętą 30-tkę Bogów ;)

Taka historia alternatywna ma ten defekt, że naprawdę ciężko powiedzieć jak taki świat współczesny by wyglądał - za duży kawał dziejów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.