Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Zabawa historyczna

Recommended Posts

Proponuję wam zabawę, która będzie polegać na podaniu jakiegoś nazwiska postaci historycznej, dołączenie zdjęcia (tylko proszę nie jako załącznik ale jako link do obrazka [ img ] [/ img ]) oraz podanie, krótkiej notyki biograficznej.

Trajan.jpg

Marcus Traianus

Trajan - Marcus Ulpius Traianus, Imperator Caesar Nerva Traianus Augustus. Adoptowany przez Nerwę. Jeden z najwybitniejszych Cesarzy jakich miał Rzym.

Ps.

Kolejna osoba zaczyna od ostatniej litery poprzedniego posta w tym wypadku będzie to s, prosze również pogrubiać pierwszą i ostatnią literę dla lepszej czytelności całej zabawy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sylwester1.jpg

święty papież Sylwester I - papież w czasach Konstantyna Wielkiego (314-335) na jego pamiątkę obchodzony jest dzień św. Sylwestra (31 grudnia)

"Ciekawa przypowieść o papieżu wiąże się z osobą rzymskiego prefekta Tarkwiniusza, człowieka z duszą skąpca, zachłannego na wszelkie bogactwa i dobra materialne. Otóż po męczeńskiej śmierci jednego z chrześcijan - Tymoteusza, prefekt zażądał od Sylwestra wydania rzekomych skarbów zmarłego (Tymoteusz przez blisko rok mieszkał u Sylwestra). Skarbu nie było, więc Sylwestra wtrącono do więzienia. Przed aresztowaniem uprzedził on jednak prefekta, by tego nie czynił bo zginie w nieludzkich męczarniach. Tarkwiniusz zlekceważył prorocze słowa i beztrosko udał się na ucztę. Podczas biesiadowania ość z ryby utknęła mu tak niefortunnie, iż w żaden sposób nie mógł jej przełknąć, ani wyrzucić z siebie. Targany straszliwym bólem skonał o północy." (onet.pl)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ernestrutherford4ih.jpg

Sir Ernest Rutherford

Chemik z Nowej Zelandii, który jako pierwszy potwierdził istnienie jądra atomowego. konstruował wraz z Hansem Geigerem przyrząd do rejestrowania cząstek alfa - spintaryskop. Dzięki temu urządzeniu asystentom Rutherforda - Geigerowi i Marsdenowi udało się zaobserwować zjawisko, które później - w 1911 roku - wyjaśnił Rutherford budując nowy, planetarny model atomu. W roku 1997 sztuczny pierwiastek rutherford został nazwany jego imieniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bejdak   

image004.jpg

Dżochar Musajewicz Dudajew

Prezydent Czeczenii w latach 1991-1996. Służył na Syberii, a później w Afganistanie, gdzie dowodził dywizją lotnictwa bombowego. Był jedynym Czeczenem w armii ZSRR w stopniu generała. Został zaproszony na Kongres Narodu Czeczeńskiego, który wybrał go na swego przywódcę. Jesienią 1991, korzystając z zamieszania wywołanego puczem w Moskwie, doprowadził do zamachu stanu w Czeczenii. Czeczenią rządził twardą ręką, walcząc z opozycją parlamentarną i nie podporządkowującym się mu lokalnym przywódcom. Dzięki temu panował porządek. W czasie swoich rządów bezskutecznie zabiegał o międzynarodowe uznanie republiki (oficjalne uznanie uzyskał tylko od Gruzji). Naczelny wódz armi czeczeńskiej w walce o niepodległość z Rosją. Zginął 21 kwietnia 1996 trafiony pociskiem rakietowym podczas rozmowy przez telefon satelitarny, dzięki której go namierzono. Numer telefonu satelitarnego Dudajewa ujawnił prezydent USA Bill Clinton, stając sie tym samym współwinnym śmierci czeczeńskiego lidera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

146094main_wolszczan-165.jpg

Aleksander Wolszczan

Polski astronom, nominowany do Nagrody Nobla, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego, wyróżniony jako Torunianin XX wieku. W 1996 otrzymał nagrodę Beatrice M. Tinsley Prize z rąk Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Wyróżniony przez pismo Nature jako autor jednego z 15 fundamentalnych odkryć z dziedziny fizyki upublicznionych przez wydawnictwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
darkelf   

Gabriel Narutowicz

250px-Narutovich.jpg

Gabriel Narutowicz (ur. 17 marca 1865 w Telszach, zginął w zamachu 16 grudnia 1922 w Warszawie) – inżynier hydrotechnik, profesor Politechniki w Zurychu, minister robót publicznych, minister spraw zagranicznych, pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej. Zaledwie kilka dni po objęciu urzędu, 16 grudnia o godzinie dwunastej, zginął w zamachu w galerii "Zachęta", zastrzelony przez powiązanego z endecją fanatyka - malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
handitto   

250px-Zbigniew.jpg

Zbigniew (ur. po 1070, zm. po 1112) pierworodny syn księcia Władysława Hermana i nieznanej Polki pochodzącej prawdopodobnie z rodu Prawdziców. W młodości najpierw kształcił się w Krakowie, później przebywał w klasztorze żeńskim w Quedlinburgu. Sprowadzony do Polski przez opozycję wobec palatyna Sieciecha, uznany przez ojca za następcę tronu. Od 1102 książę zwierzchni, władał Wielkopolską i Mazowszem. Wygnany w 1107 roku z kraju przez brata przyrodniego, Bolesława III Krzywoustego, szukał pomocy u cesarza niemieckiego Henryka V i przyczynił się do jego najazdu na Polskę w 1109, zakończonego klęską. Wezwany przez brata do kraju pod pozorem pojednania, oślepiony prawdopodobnie w 1112 r., wkrótce zmarł.[/b]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Grafika:Wanda_Wasilewska1.jpg‎

Wanda Wasilewska (ur. 21 stycznia 1905 w Krakowie - zm. 29 lipca 1964 w Kijowie), polska i radziecka działaczka komunistyczna, pisarka, znany polityk. Pułkownik Armii Czerwonej.

Wanda Wasilewska była prekursorką realizmu socjalistycznego w literaturze polskiej. Mimo, iż jej twórczość nie jest dziś oceniana wysoko, ma na swoim koncie liczne powieści, a także trochę wierszy (które pisywała w młodości "do szuflady"). Najważniejsze książki to: "Oblicze dnia" (1934), "Ojczyzna" (1935), "Pieśń nad Wodami" (trylogia, 1940, 1950, 1952), "Tęcza" (1944), "Po prostu miłość" (1945). Wydawała też powieści dla młodzieży: "Królewski syn" (1933), "Kryształowa Kula Krzysztofa Kolumba" (1934), "Legenda o Janie z Kolna" (1936), "Pokój na poddaszu" (1954; za PRL-u lektura do klasy 5 podstawówki).

Po II wojnie światowej imieniem Wandy Wasilewskiej nazwano w Polsce i w ZSRR niezliczoną ilość ulic, placów i szkół — za III RP zostały przemianowane. W latach siedemdziesiątych została patronką Wojskowego Instytutu Historycznego w Rembertowie.

Wasilewska.

[ Dodano: 2007-02-24, 16:17 ]

Cosik sie zdjecie nie wyswietla.

Share this post


Link to post
Share on other sites
handitto   

Roman Józef Abraham (1891-1976) – generał brygady WP, dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii podczas wojny obronnej 1939 r.

W wojnie obronnej 1939 r. dowodził Wielkopolską Brygadą Kawalerii w składzie Armii "Poznań" gen. Tadeusza Kutrzeby. Początkowo walczył w rejonie Leszna, Śremu i Rawicza. Po okresie walk odwrotowych, od 9 września w bitwie nad Bzurą dowodził m.in. atakami na Sobotę i Walewice, a od 13 września - w ciężkich walkach w rejonie Brochowa, Sierakowa i Lasek. Od 15 września dowodził Grupą Operacyjną własnego imienia, w skład której wchodziły Wielkopolska BK i Podolska Brygada Kawalerii. Część oddziałów Wielkopolskiej BK przedostała się 20 września do Warszawy. Generał R. Abraham był jedynym dowódcą związku taktycznego kawalerii, która na całym szlaku bojowym w kampanii wrześniowej nie poniosła ani jednej porażki, nie przegrała ani jednej bitwy, a pod Brochowem i Sochaczewem przed jego żołnierzami wycofała się niemiecka 4. Dywizja Pancerna i 2. Dywizja Lekka. 23 września gen. dyw. T. Kutrzeba mianował gen. bryg. Romana Abrahama dowódcą Zbiorczej Brygady Kawalerii w obronie Warszawy. Na jej czele walczył do kapitulacji stolicy 28 września.

Abraham_roman.jpg[/b]

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Miltiades - polityk i wódz ateński, zwycięzca spod Maratonu, ojciec Kimona.

W latach 525-524 p.n.e. był archontem w Atenach. Uczestniczył w perskiej wyprawie na Scytów około 513 p.n.e. Wziął udział w powstaniu jońskim przeciwko Persom, które wybuchło w 499 p.n.e. W 490 p.n.e., gdy perska armia wyruszyła przeciwko Atenom został wybrany jednym z 10 strategów. Przekonał Ateńczyków, by nie bronić się w mieście, tylko wyruszyć naprzeciw wrogom. Swój sukces Miltiades zawdzięczał zdecydowaniu i znajomości perskiej armii. Wdzięczni Ateńczycy wystawili mu posąg.

post-891-1176050685.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Samon (Samo) (zm. 658) – kupiec frankijski (noszący najprawdopodobniej imię pochodzenia celtyckiego), który został władcą pierwszego zanotowanego przez źródła pisane państwa słowiańskiego zwanego państwem Samona.

P.S podobizny nie znalazłem

:tongue:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anders   

Narses - (ok. 478 - ok. 573) - dawny eunuch cesarski, wysoki urzędnik ("praepositus sanctii cubilarii") i wódz bizantyjski. Pochodził z Persarmenii, części Armenii zajętej w 384 roku przez Persów.

W latach 552-555 rozbił Ostrogotów (Busta Gallorum 554, Cumae 555, Werona 567). Od 567 roku piastował stanowisko prefekta Italii. W czasie walk z Ostrogotami korzystał z pomocy Longobardów według niektórych źródeł (Historia Longobardów Pawła Diakona) popadłszy w niełaskę, nakłonił ich do opanowania Italii.

Tez niestety bez podobizny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Amilkar   

Claus Philipp Maria Schenk hrabia von Stauffenberg (ur. 15 listopada 1907 w Jettingen w Bawarii - zm. 21 lipca 1944 w Berlinie) - oficer niemiecki (pułkownik), szef sztabu armii rezerwowej.

Należał do grupy spiskowców, którzy zaplanowali i zrealizowali nieudany zamach na życie Hitlera w dniu 20 lipca 1944 w kwaterze führera zwanej Wilczym Szańcem koło Kętrzyna na Mazurach. Stauffenberg podłożył bombę w baraku, w którym odbywała się narada wyższych dowódców Wehrmachtu z udziałem Hitlera. Wybuch bomby jedynie lekko zranił Hitlera, a Stauffenberg został aresztowany jak większość zamachowców już następnego dnia. Został rozstrzelany natychmiast po pojmaniu.

Grafika:Claus_von_Stauffenberg.jpg

[ Dodano: 2007-04-13, 13:10 ]

coś zdjęcia nie widać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nazaa   

Geta (189 - 212), młodszy syn Septymiusza Sewera, brat Karakalli. Cesarz rzymski od 211 roku (współrządził z bratem). Zamordowany przez Karakallę w 212 roku.

post-891-1177749163.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Hans Christian Andersen

Żyjący w latach 1805-1875 duński pisarz, poeata, głownie znany z baśni uwielbianych na całym świecie. Ciekawy świata, niespokojny, dziwak (np. czytałam, że nosił linę na wypadek pożaru, a po śmierci życzył sobie by podciąć mu żyły- na wszelki wypadek, by nie obudził się w trumnie). Debiutował dziełem "Młodzieńcze próby" w 1822. Pierwszy zbiór baśni wydał w 1835 ("Baśnie opowiedziane dla dzieci").

"Moj ojczyzna, Dania jest krajem prawdziwej poezji"

"Podróżować to zyć"

"Naiwność to tylko jedna czątka mych baśni, humor bowiem stanowi ich sól"

andersenhc1sq9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.