Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Lu Tzy   
Otóż chodziło o to, że brytyjskie peemy nie mogły strzelać niemiecką amunicją.
proponuje rozwinąć wątek

Popieram, bo to doprawdy zadziwiajace...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Właśnie we wcześniej cytowanej przeze mnie książce, było napisane, że brytyjskie Steny nie mogły strzelać z niemieckiej amunicji 9x19 Para.

Zaznaczam że dawno czytałem te rewelacje. Dalej pisało, że w produkowanych w Polsce konspiracyjnych Stenach, wadę tę usunięto.

Podobna sytuacja była, jeśli chodzi o polską i niemiecką amunicję. VIS mógł strzelać z polskiej i niemieckiej, Niemcy nie mogli z polskiej. Tę akurat informację usłyszałem osobiście kiedyś od płk Satory.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ekhem, to znaczy sam Kałasznikow wpadł i tak zupełnie przypadkowo jego karabin stał się podobny do Stg? Jego PPK-42 wyglądał jak coś podobnego PPS, a już w '46 tenże PPK zmienił się na AK-46? Kałasznikow sam zaczerpnął pomysł na amunicję pośrednią Kurz ?

Mam książkę Hodgesa, w której twierdzi on, że:(...)Trudno uwierzyć, że główny radziecki ośrodek badawczy broni palnej, w którym pracował Kałasznikow, nie wykorzystywał zdobycznej broni do specjalistycznyh testów. Zdobyczny StG 44 został zademonstrowany na zebraniu radzieckiej komisji zbrojeniowej w 1943r., a w 6 miesięcy później inżynierowie Nikołaj Jelizarow i Paweł Rijanow skonstruowali nabój pośredni kal. 7,62x 39mm.''

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zupełnie przypadkowo jego karabin stał się podobny do Stg

Ktoś tu pisał o innych rozwiązaniach konstrukcyjnych, jeśli tak jest to AK-46 nie został ściągnięty z innej broni, wygląd to tylko nic nieznaczący szczegół, który o niczym nie świadczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
obyczny StG 44 został zademonstrowany na zebraniu radzieckiej komisji zbrojeniowej w 1943r., a w 6 miesięcy później inżynierowie Nikołaj Jelizarow i Paweł Rijanow skonstruowali nabój pośredni kal. 7,62x 39mm.''

Zmieniła się koncepcja taktyczna użycia bronia strzeleckiej. Mówić można wię li tylko o "zerżnięciu" koncepcji. Jak już Rosjanie mieli własny nabój, zaczęli do niego konstruować własne bronie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Własny nabój uzyskany ze skopiowania naboju Kurz, jedyna różnica to kalbier: zastosowano nabój Mausera 7,62mm. :roll: Też mi pomysłowóść. Nic nie chcę móić, ale praktycznie każda rosyjska broń jest kopią czyjegoś dzieła- TT, Maksim, PPSz czy AK-46. Przynajmniej z wyglądu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przynajmniej z wyglądu.

A jakie, w przypadku broni, ma znaczenie wygląd?

To jak wygląda taki pistolet nie ma zbyt dużego znaczenia, jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, szybkostrzelność, celność, ergonomię.

Z drugiej strony sama konstrukcja i przeznaczenie broni wymusza wygląd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dobrze Capricornusie, ja zerżnę po Tobie post i co, wygląd nie będzie miał znaczenia, liczy się tylko treść.

Tak samo jest z bronią. Jeśli inna broń, to lepiej zmienić kształt, a nie zrzynać po kimś:TT-po Browningu i Colcie, Maksim-Maxim, PPSz-po Suomi, a AK-46 po M1 i StG-44.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Jeżeli zerżniesz mój post to zerżniesz konstrukcję a nie tylko wygląd i to jest niewłaściwe natomiast, jeśli chcesz zżynać wygląd to napisz po polsku wstaw cytaty i akapity w tym samym miejscu, co ja. Nic przeciwko temu nie mam, bo treść, czyli konstrukcja jest inna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A co z nabojem? Temat będzie ten sam, ale inne słowa.

To tak jakbyśmy pisali książkę o załóżmy Beresteczku (nabój), ale treść (konstrukcja), mimo że jest o tym samym będzie inna natomiast moja i twoja książka będzie wyglądać tak samo (wygląd).

Czy to będzie znaczyło, że któryś z nas zerżnął od drugiego?

Coraz bardziej podobają mi się te porównania. :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Może być, ale jeszcze został nam materiał. Jak napiszemy książkę, powiedzmy o Budziszynie(nabój) ale treść inna(konstrukcja), natomiast wygląd będzie obu książek bardzo podobny, z tym, że ja mam inny tytuł i jest na jednej z nich moje nazwisko. Zostajer nam materiał. Powiedzmy, użyjem dwoch rodzajów papieru, bardzo podobnych z wyglądy, ale Twój papier będzie wytrzymalszy i tańszy, mój lepszy i ładniejszy, ale nietrwały. Co Ty na to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
TT-po Browningu i Colcie,

Użycie tej samej zasady działania.

Pierwszy prototyp pistoletu skonstruowanego przez grupę konstruktorów kierowaną przez Tokariewa był gotowy w 1930 roku. Posiadał on sprężynę powrotną owiniętą naokoło lufy, ale następny prototyp z tego samego roku miał już sprężynę powrotną umieszczoną pod lufą. Konstrukcja pistoletu Tokariewa była wyraźnie wzorowana na konstrukcjach Johna Mosesa Browninga (kształt zewnętrzny na M1903, sposób ryglowania na M1911). Oryginalnym rozwiązaniem Tokariewa był mechanizm uderzeniowo-spustowy wykonany w postaci oddzielnego zespołu, ze sprężyną umieszczoną wewnątrz kurka.

Maksim-Maxim,

To nie było zerżnięcie, ale dokładnie ten sam karabin, na innej tylko podstawie.

Przecież nazwy nawet nie zmienili.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mówię, nawet się nie wysilili, by stworzyć własny karabin, tylko go ściągnęli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Powiedzmy, użyjem dwoch rodzajów papieru, bardzo podobnych z wyglądy, ale Twój papier będzie wytrzymalszy i tańszy, mój lepszy i ładniejszy, ale nietrwały. Co Ty na to?

To, co mam wydrukować swoją książkę na drewnie tylko, dlatego by nie wyglądała tak jak Twoja? Wybacz, ale ja nie będę się wygłupiał jestem przyzwyczajony do książek z papieru i mam gdzieś, że inni piszą na tym samym a jakość papieru nie ma tu najmniejszego znaczenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.