Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

"Nowa Polska" w Ameryce

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

W Quzie RON pisałem o pewnym planie utworzenia "Nowej Polski" jako stanu amerykańskiego z bardzo szeroką autonomią. Czy wg Was taka idea mogła zostać wprowadzona w życie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Mostowski mieszkał pod Paryżem i marzył o własnym księstwie w Ameryce. W trakcie wojny USA o niepodległość deklarował poparcie dla zniewolonych kolonii i przedstawiał się jako obywatel "Wolnej Rzeczypospolitej" i "senator pierwszego stopnia". W zamian za pomoc otrzymaną od Amerykanów deklarował, pomagać rannym żołnierzom dzięki cudownemu balsamowi. Chciał księstwa (nazwane "Hrabstwem Mostów" lub "Nową Polską") na Florydzie, w Wirginii lub Karolinie, co w jego opinii mogło sprowadzić tam wielu Polaków. Domagał się miejsca w Kongresie, odrębnej jurysdykcji, dziedzicznej władzy w "Nowej Polsce" przez jego rodzinę, prawa do bicia i osobnego wojska. To księstwo byłoby więc związane z USA tylko dzięki miejscom w Kongresie. Amerykanie nie zaakceptowali i nie poświęcili wiele uwagi temu planowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jaki Mostowski? Józef Mostowski? I z tym cudownym balsamem to tak na poważnie? Nie dziwię się, że Amerykanie nie poświęcili wiele uwagi temu planowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jaki Mostowski?

Paweł Michał. Pisze o tym J. Tazbir, Polacy na Kremlu i inne historyje, Warszawa 2005, s. 360-363.

I z tym cudownym balsamem to tak na poważnie?

Tak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wspomina o tym - króciutko i bez balsamu ;) - M. A. Kowalski, Kolonie Rzeczypospolitej, Warszawa 2005, s. 151.

Współpracownikiem Mostowskiego miał być Ksawery Karnicki.

A co do szans. U boku zbuntowanych przeciwko władzy monarszej stanów - nowe księstwo, czy hrabstwo, większych realnych nadziei na zaistnienie nie miało. Republika (z perspektywą przyłączenia jej do Stanów Zjednoczonych)- może miała jakieś szanse na wsparcie amerykańskie. Ale raczej na obszarach nie należących jeszcze do 13 stanów (może za Appalachami, gdzieś w Kanadzie, na ziemiach hiszpańskich itp.). BTW - nie wnikam w ewentualne komplikacje polityczno-dyplomatyczno-militarne. Ale za tym - tak czy inaczej - musiałyby stać pieniądze i ludzie do kolonizacji. A tych nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.