Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

"Nowa Polska" w Ameryce

Recommended Posts

Tofik   

W Quzie RON pisałem o pewnym planie utworzenia "Nowej Polski" jako stanu amerykańskiego z bardzo szeroką autonomią. Czy wg Was taka idea mogła zostać wprowadzona w życie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Mostowski mieszkał pod Paryżem i marzył o własnym księstwie w Ameryce. W trakcie wojny USA o niepodległość deklarował poparcie dla zniewolonych kolonii i przedstawiał się jako obywatel "Wolnej Rzeczypospolitej" i "senator pierwszego stopnia". W zamian za pomoc otrzymaną od Amerykanów deklarował, pomagać rannym żołnierzom dzięki cudownemu balsamowi. Chciał księstwa (nazwane "Hrabstwem Mostów" lub "Nową Polską") na Florydzie, w Wirginii lub Karolinie, co w jego opinii mogło sprowadzić tam wielu Polaków. Domagał się miejsca w Kongresie, odrębnej jurysdykcji, dziedzicznej władzy w "Nowej Polsce" przez jego rodzinę, prawa do bicia i osobnego wojska. To księstwo byłoby więc związane z USA tylko dzięki miejscom w Kongresie. Amerykanie nie zaakceptowali i nie poświęcili wiele uwagi temu planowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaki Mostowski? Józef Mostowski? I z tym cudownym balsamem to tak na poważnie? Nie dziwię się, że Amerykanie nie poświęcili wiele uwagi temu planowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Jaki Mostowski?

Paweł Michał. Pisze o tym J. Tazbir, Polacy na Kremlu i inne historyje, Warszawa 2005, s. 360-363.

I z tym cudownym balsamem to tak na poważnie?

Tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspomina o tym - króciutko i bez balsamu ;) - M. A. Kowalski, Kolonie Rzeczypospolitej, Warszawa 2005, s. 151.

Współpracownikiem Mostowskiego miał być Ksawery Karnicki.

A co do szans. U boku zbuntowanych przeciwko władzy monarszej stanów - nowe księstwo, czy hrabstwo, większych realnych nadziei na zaistnienie nie miało. Republika (z perspektywą przyłączenia jej do Stanów Zjednoczonych)- może miała jakieś szanse na wsparcie amerykańskie. Ale raczej na obszarach nie należących jeszcze do 13 stanów (może za Appalachami, gdzieś w Kanadzie, na ziemiach hiszpańskich itp.). BTW - nie wnikam w ewentualne komplikacje polityczno-dyplomatyczno-militarne. Ale za tym - tak czy inaczej - musiałyby stać pieniądze i ludzie do kolonizacji. A tych nie było.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.