Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Bohaterowie wojenni

Rekomendowane odpowiedzi

Andreas   

Ależ Bruno, nie musisz wyśmiewać. Dla mnie, oni są tak samo bohaterscy, jak nasza WST, jak Wizna, jak Powstańcy... Bronili się przed wielokrotnie liczebniejszym wrogiem. Sami, w walce o reżim, którego nie budowali, a którego bronili. A do dziś nie ma żadnego słowa uznania dla nich. Nie gloryfikuję Niemców, ale szczególnie wśród nich podziwiam obrońców Berlina(oczywiście, nie odbierając palmy pierwszeństwa polskim żołnierzom). Nie wiem, może to wspomnienia z tamtego okresu, może to 'Upadek' tak na mnie zadziałał. Ale w każdym razie nie musisz wyśmiewać tego wzorca. Wiedziałem, że to burzę wywoła.

Nie mówię, by niszczyć pomnik, bo o stosunku Rosjan do dzieci wiem. Jeden z nich tak skomentował to: ''A najdziwniejsze, że te dzieci płakały zupełnie jak nasze...'' Wielu z nich swoich dzieci nie widziało od lat. I nie neguję tego. Ale gwałty na 12- i 11-letnich dziewczynkach się zdarzały. Dobrze to opisał Thorvald w 'Wielkiej Ucieczce'. Co i tak nie neguje często poświęcenia i ofiarności żołnierzy radzieckich, np. jeśli ratowali dzieci z płonących budynków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Andreas: są ludzie i ludziska, są żolnierze i ...., są dowódcy i mordercy. Co do tego co przeżywaly kobiety w Berliie, ciekawa książka - "Anonim, Kobieta w Berlinie". Z drugiej strony sama postawa Niemców to coś więcej niż tylko polityka. Być może w końcu nauczyli się, że każdy pomnik to symbol jakiś tam czasów, jakiejś nauki na przyszłość, nawet [a może zwłaszcza ?] wtedy gdy bhaterem jest dzielny wojak z karabinem, a na pomniku stoją dwa T-34 /85 z lufami dzielnie skierowanymi na poludnie.

Na tej najgorszej z wojen bohaterem była każda osoba mająca niezbędnik. Bohaterem - bo przeżyla, bohaterem - bo zrobiłą tylko tyle co zrobiła, bo mogla być gorsza... Czasami odpryski jak się bohaterzy zahowywali znajdujemy w książkach [patrz: S. Hassel] - to powinno stawiać się pomniki...

Co do samych pomników, kawałek budki Suflera, bodajże pod tytulem Noc: "... Żle to stawiać pomniki a dnia, a głupio je burzyć bo zmienił się czas..."; a zaczyna się od "... Noc to jest taki dzień...". Coś w tym jest.Dla mnie osobiście bohaterem jest Koniew? Czemu - bo mam Wawel i to co jest Krakowem...

ak_2107 : ilość bohaterów wojennych to wina oszołomstwa polityków i rozciągliwych jak guma od majtek ustaw. Tak naprawdę ci walczący w '44 czy '45 roku mający wówczas po 15 lat to rocznik '30 - dziś osoby około lat osiemdziesięciu mające, to rodzynki. Cała reszta to no cuż. Dokladając tych co walczyli z podziemiem, z karabinem w ręku, to niewielka różnica - osoby ok 75 lat... reszta to kombinatorzy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Sven Hassel pisze powieści, niestety nie do końca związane z prawdą. :)

A 'Anonim...' znam, ciekawa ksiązka, wstrząsająca. Ale mnie chodziło o tych żołnierzy... Ale z pewnością nie zaszkodziłoby wystawić pomniktym zołnierzom, czy chociaż nadać nazwę ulicy ich imieniem... Jak jest przecież z Komorowskim. Wielu ludzi go nie uważa za bohatera, wręcz przeciwnie, za współwinnego śmierci 2000 tys. warszawiaków. Ale jednak pamięć o nim jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jak jest przecież z Komorowskim. Wielu ludzi go nie uważa za bohatera, wręcz przeciwnie, za współwinnego śmierci 2000 tys. warszawiaków. Ale jednak pamięć o nim jest.

Andreasie, a ile to jest 2000 x 1000 :) ? Boś poważnie przesadził... Nawet jeśli to jedno zero dodane przypadkowo, to i tak liczba mocno za duża. Teraz przyjmuje się co najwyżej 150 tys. Inna sprawa, że porównywanie d-dztwa AK z niemieckimi żołnierzami, jest dla mnie co najmniej dziwne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak jest przecież z Komorowskim. Wielu ludzi go nie uważa za bohatera, wręcz przeciwnie, za współwinnego śmierci 2000 tys. warszawiaków. Ale jednak pamięć o nim jest.

Dlaczego Komorowski ma byc bohaterem? Co on takiego zrobil bohaterskiego? Smierc meczennika nie nalezy do bohaterstwa. Ostatnio bezmozgowce naplodzili bohaterow, ze czlowiek traci orientacje i nie wie juz co bohaterstwo oznacza.

Edytowane przez rannywucho

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Oczywiście, jedno zero za duzo. A przepraszam, mnie zawsze każdy wbijał do głowy liczbę 200 tys.(ok. 180 tys. cywilów i ok. 16. tys. powstańców).

Ale nie mówię, że dla nas Niemcy są bohaterscy. Tylko... no nie wiem, jak to tłumaczyć. Dla wielu ludzi Komorowski popełnił potworny błąd(vide powyższa wypowiedź ;)), ale dla innych jest bohaterem. Tak samo może dla Niemców być z obrońcami Berlina.

To samo wystawianie pomników Koniewowi, Żukowowi i tysiącom innych żołnierzy ACz. A czy zasługują na te pomniki, to kwestia bardzo dyskusyjna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Smierc menczenska nie nalezy do bohaterstwa.

A co ma śmierć męczeńska do gen. Komorowskiego?

Ostatnio bezmozgowce naplodzili bohaterow, ze czlowiek traci orientacje i nie wie juz co bohaterstwo oznacza.

Sugeruję jednak nie używać tego typu zwrotów, bardzo łatwo kogoś urazić... Inna sprawa, że takie stawianie sprawy, jest zwyczajnie nie fair. Rzucił Pan ogólnikiem, i jak z tym dyskutować?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
1234   
Ale nie mówię, że dla nas Niemcy są bohaterscy. Tylko... no nie wiem, jak to tłumaczyć. Dla wielu ludzi Komorowski popełnił potworny błąd(vide powyższa wypowiedź ;)), ale dla innych jest bohaterem. Tak samo może dla Niemców być z obrońcami Berlina.

Ostatnio na Ukrainie jest trend do heroizacji UPA jako niezłomnych walczących ze wszystkimi okupantami. Rozumiem, że nad tym też przechodzisz do porządku dziennego? No bo wprawdzie dla nas za dobrze się nie kojarzą, ale dla Ukraińców to bohaterowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ostatnio na Ukrainie jest trend do heroizacji UPA jako niezłomnych walczących ze wszystkimi okupantami. Rozumiem, że nad tym też przechodzisz do porządku dziennego? No bo wprawdzie dla nas za dobrze się nie kojarzą, ale dla Ukraińców to bohaterowie.

Dodajmy, że to trendy nacjonalistyczne i skrajne (przykre, że coraz bardziej popularne, i na Ukrainie, i w Polsce). Na szczęście sąd najwyższy Ukrainy uznał UPA za organizację zbrodniczą i słusznie. Ci szaleńcy z UPA walczyli ze wszystkimi, jaki był tego sens, to do dziś nie wiem, nie da się wygrać ze wszystkimi przecież... A, że dla kogoś bohaterowie... Cóż, u nas "Ogień" też jest dla co poniektórych bohaterem ;)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie aby Komorowski sie nie meczyl cale zycie majac przed oczami wymordowana mlodziez warszawska. Bohaterskiego nic u niego nie widze, gdyby przylaczyl sie do powstania w getto rok wczesniej to mialbym inne zdanie o nim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No toteż właśnie to mówię. Każdy ma inny wzór bohatera. UPA dla Ukraińców jest bohaterska, bo walczyła o powstanie Ukrainy. A bohaterom się wybacza, jakimi środkami walczyli. Dla co poniektórych, taki Świerczewski też jest bohaterem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie wydaje mi sie aby Komorowski sie nie meczyl cale zycie majac przed oczami wymordowana mlodziez warszawska.

Cóż, jak widać mamy inne pojęcie męczeńskiej śmierci...

Bohaterskiego nic u niego nie widze, gdyby przylaczyl sie do powstania w getto rok wczesniej to mialbym inne zdanie o nim.

Co by komu dała jego śmierć w getcie? Takie bohaterstwo dla zasady?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze o jego smierci. Nie wiadomo jakby to bylo, moze tak samo jak po Powstaniu Warszawskim. Mam na mysli pomoc ludziom, solidarnosc w walce z Polakami skazanymi i tak na smierc. Niech sobie beda Zydami jak ktos chce, dla mnie w pierwszej kolejnosci byli Polakami. I wlasnie wtedy powinno sie rozpoczac Powstanie Warszawskie a nie wtedy jak zblizajacy front przesadzil juz o wszystkim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
I wlasnie wtedy powinno sie rozpoczac Powstanie Warszawskie a nie wtedy jak zblizajacy front przesadzil juz o wszystkim.

Ale to byłaby głupota, nie bohaterstwo. Dzisiaj gen. Komorowskiego oskarża się o to, że wywołał Powstanie w nieodpowiednim momencie, a Pan chce, aby gen. Rowecki (bo on wówczas był d-cą AK, nie "Bór") robił to rok wcześniej, kiedy dosłownie nic jeszcze nie było gotowe? Bądźmy poważni...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie ostatnio myślałem, że mogliby nakręcić jakiś film o zdobywaniu Kołobrzegu. Tam polscy żołnierze walczyli w zasadzie o każdą klatkę schodową, o każde pomieszczenie itd. Dość powiedzieć, że chociaż pobliski Koszalin został zdobyty 4 III, a bitwa o Kołobrzeg zaczęla się 7 III 1945 r. to trwała aż do 18 marca. Cały przemysł i port Kołobrzegu przestały istnieć, ponad 90% reszty zabudowy także legło w gruzach.

Edytowane przez NRohirrim

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.