Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Henryk II

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

W opinii wielu jeden z najbardziej kontrowersyjnych świętych ;) Liczne nadania i datki na rzecz Kościoła nie przeszkadzało mu w atakowaniu Polaków z pomocą pogańskich Słowian. Niewątpliwie potrafił budować swój autorytet - zaledwie w stulecie po jego śmierci wierzono w bajki, że to Henryk nawrócił Polaków na chrześcijaństwo. Król niemiecki od 1002 r., od początku musiał zmagać się z opozycją wewnątrz Niemiec, a przede wszystkim Bolesławem Chrobrym. Cesarz od 1014 r. Zmarł w 1024 r., zawarłszy uprzednio pokój z władztwem Chrobrego. Jak go oceniacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Został kanonizowany między innym dzięki prokościelnej postawie, szerokiej współpracy z Kościołem oraz tej właśnie legendzie o nawróceniu Polski na chrześcijaństwo...

Ocena postaci dotyczyć ma słuszności jego świętości czy samego panowania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ocena postaci dotyczyć ma słuszności jego świętości czy samego panowania?

Proponowałbym się skupić na ocenie jego panowania, nie jego świętości ;)

Cesarz na pewno z wieloma problemami wewnątrz swego państwa (głównie wtedy, gdy był królem, widać to np. w czasie kampanii 1005 w Polsce), choć nie kończył źle. Umiał przekonać do siebie Czechów i Luciców (choć z tymi pierwszymi nie powinien mieć większych problemów z tej racji, że Chrobry był też ich wrogiem), nie umiał części panów, ale wojny z Polską jakoś pociągnął do końca. Nie był złym wodzem, o czym świadczy np. przeprawa przez Odrę pod Krosnem w 1015 r. mimo zaciętej obrony Polaków dowodzonych przez Mieszka, syna Bolesława I.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   

No cóż Henryków drugich było stosunkowo wiele, ale mam nadzieję że piszemy o tym samym... Jego panowanie było...nudne...Dwa razy próbował ukatrupić Chrobrego, 3 razy wyruszał na Włochy, objął tron Niemiec i został księciem Saksonii... Jego polityka polegała na ścisłej współpracy z Kościołem. I chyba tylko dlatego został świętym. No powiedzmy że chłop miał dobre chęci, ale mu nie wyszło. Ani z podbojami, ani z kobietą (brak dzieci :)). No ale w każdym razie całe życie właził w tyłek Kościołowi i dzięki temu dostał aureolkę, chyba jedyne jego konkretne osiągnięcie.

Proszę o szanowanie języka polskiego i jego zasad. Nazwy państw piszemy z dużej, tak samo jeśli chodzi o Kościół - piszemy z dużej "k" jeśli chodzi o instytucję bądź wspólnotę, a z małej jeśli o budynek, świątynię. Jeśli to się powtórzy, będzie ostrzeżenie (patrz: Konstytucja forum).

7.11. Kto nie przestrzega reguł języka polskiego podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia o wartości 1.

// Nar

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
No powiedzmy że chłop miał dobre chęci, ale mu nie wyszło. Ani z podbojami,

No co ty? Raczej całkiem nieźle mu wychodziło:

O tron królewski Henryk walczył z księciem szwabskim Hermanem i z księciem Górnej Lotaryngii Teodorykiem oraz Eckhardem, margrabią miśnieńskim. I wyszedł z tej walki zwycięsko.

Podczas pierwszej wyprawy włoskiej koronował sie na króla Longobardów a 15 maja 1004 r. w Pawii koronował się na króla Włoch.

Podczas II wyprawy włoskiej 14 lutego 1014 r. Otrzymał koronę cesarską.

To raczej sukcesy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.