Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

II Powstanie kozackie (Nalewajki)

Recommended Posts

Pancerny   

Rok po stłumieniu powstania Kosińskiego, wybuchło nowe powstanie kozackie. Na jego czele stanęło trzech dowódców: Semen Nalewajko, Hrehory Łoboda i Matwiej Sawuła.

Tym razem kto ponosi winę za ten zryw ludu ukraińskiego ?

Zapraszam do dysputy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Głównym dowódcą był Nalewajko. Łoboda i Sawuła byli powstaniu raczej przeciwni, ci ugodowo względem RON nastawieni dowódcy, prawdopodobnie nie ufali Nalewajce, jako byłemu oficerowi artylerii księcia Ostrogskiego, z którym tłumił powstanie Kosińskiego. Zryw był inspirowany i popierany przez doły kozackie, skierowany przeciw szlachcie i magnaterii, głownie Kalinowskiemu, który miał z Nalewajką stare porachunki. Mimo to Kozacy działali raczej ostrożnie, nie sprzeciwiali sie możliwości ugody z królem i nie zaprzepaszczali jej, dodatkowo bili Tatarów oraz uczestniczyli w osadzaniu na tronie Mołdawii Mohyły (możliwe że tym chcieli siebie w razie klęski uratować, lub w razie rozmów wytargować sobie lepszą sytuację).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
dodatkowo bili Tatarów

Nic nie wiem o walkach Kozaków z Tatarami podczas trwania powstania.

w osadzaniu na tronie Mołdawii Mohyły

Też nie znam takich działań Kozaków, natomiast wiem o wyprawie Kozackiej na Jassy i Tehinię pod dowództwem Nalewajki, ale to było przed powstaniem i za namową Habsburgów.

Całą tą historię wstąpienia Kozaków na służbę cesarską, opisał poseł Eryk Lassota ( który uczestniczył w negocjacjach cesarsko - kozackich),w swoim pamiętniku z podróży po Ukrainie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mówi o tym, co prawda dość ogólnikowo, Wójcik w "Wojnach kozackich w dawnej Polsce".

Co do Lassoty - był on właścicielem wsi, w której mieszkam (ale już jako dzielnicy miasta Lubliniec), i niedaleko mojego domu miał swój dwór ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
artifakt   

U Serczyka znalazłem informację, iż:

Kosiński próbował nawet dogadywać się z chanem tatarskim. Tak opowiadał Aleksander Wiśniowiecki. Nic nie wiem o starciach w trakcie powstania.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 4.05.2008 o 1:46 AM, Pancerny napisał:

Rok po stłumieniu powstania Kosińskiego, wybuchło nowe powstanie kozackie. Na jego czele stanęło trzech dowódców: Semen Nalewajko, Hrehory Łoboda i Matwiej Sawuła

 

Tak dla sprostowania to od dawna ustalonym jest pogląd, że nie miał na imię Semen. Jego imię to: Semerij - czyli ukraińska forma oboczna od Seweryn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.