Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

II Powstanie kozackie (Nalewajki)

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

Rok po stłumieniu powstania Kosińskiego, wybuchło nowe powstanie kozackie. Na jego czele stanęło trzech dowódców: Semen Nalewajko, Hrehory Łoboda i Matwiej Sawuła.

Tym razem kto ponosi winę za ten zryw ludu ukraińskiego ?

Zapraszam do dysputy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głównym dowódcą był Nalewajko. Łoboda i Sawuła byli powstaniu raczej przeciwni, ci ugodowo względem RON nastawieni dowódcy, prawdopodobnie nie ufali Nalewajce, jako byłemu oficerowi artylerii księcia Ostrogskiego, z którym tłumił powstanie Kosińskiego. Zryw był inspirowany i popierany przez doły kozackie, skierowany przeciw szlachcie i magnaterii, głownie Kalinowskiemu, który miał z Nalewajką stare porachunki. Mimo to Kozacy działali raczej ostrożnie, nie sprzeciwiali sie możliwości ugody z królem i nie zaprzepaszczali jej, dodatkowo bili Tatarów oraz uczestniczyli w osadzaniu na tronie Mołdawii Mohyły (możliwe że tym chcieli siebie w razie klęski uratować, lub w razie rozmów wytargować sobie lepszą sytuację).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
dodatkowo bili Tatarów

Nic nie wiem o walkach Kozaków z Tatarami podczas trwania powstania.

w osadzaniu na tronie Mołdawii Mohyły

Też nie znam takich działań Kozaków, natomiast wiem o wyprawie Kozackiej na Jassy i Tehinię pod dowództwem Nalewajki, ale to było przed powstaniem i za namową Habsburgów.

Całą tą historię wstąpienia Kozaków na służbę cesarską, opisał poseł Eryk Lassota ( który uczestniczył w negocjacjach cesarsko - kozackich),w swoim pamiętniku z podróży po Ukrainie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mówi o tym, co prawda dość ogólnikowo, Wójcik w "Wojnach kozackich w dawnej Polsce".

Co do Lassoty - był on właścicielem wsi, w której mieszkam (ale już jako dzielnicy miasta Lubliniec), i niedaleko mojego domu miał swój dwór ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
artifakt   

U Serczyka znalazłem informację, iż:

Kosiński próbował nawet dogadywać się z chanem tatarskim. Tak opowiadał Aleksander Wiśniowiecki. Nic nie wiem o starciach w trakcie powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.05.2008 o 1:46 AM, Pancerny napisał:

Rok po stłumieniu powstania Kosińskiego, wybuchło nowe powstanie kozackie. Na jego czele stanęło trzech dowódców: Semen Nalewajko, Hrehory Łoboda i Matwiej Sawuła

 

Tak dla sprostowania to od dawna ustalonym jest pogląd, że nie miał na imię Semen. Jego imię to: Semerij - czyli ukraińska forma oboczna od Seweryn.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.