Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepszy dowódca średniowiecza

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Ciężko odpowiedzieć na pytanie kto był najlepszym dowódcą na przestrzeni 10 wieków. Trzeba zastosować selekcję negatywną. Belizariusz miał słabych przeciwników, Karol Młot piękny mit o uratowaniu Europy przed Arabami de facto Arabowie nie mieli żadnych szans na opanowanie państwa Franków. Ryszard Lwie Serce? Hm Palestyna to ważne terytorium dla katolików i innych religii jednak militarnie rzecz biorąc Ryszard nie osiągnął spektakularnych sukcesów, wyzej już cenię sobię Salah ad Dina(czyli Saladyna). Czyngis- Chan? może może faktycznie stworzył wspaniałe imperium jednak z braku literatury nie bardzo wiemy jak silne państwa pokonywał. Dlatego obstawie Timura( zw. również Tamerlanem, Timurem Chromym, Kulawym, Wspaniałym, Wielkim) lista jego zwycięstw jest naprawdę imponująca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

Belizariusz to chyba najlepszy kandydat...

Al Malik Salah ad-Dinja Yusuf Abu Al Muzzafar Ibn Ayyub Al Kurdi

Moim zdaniem raczej Bajbars Az-Zahir Rakn Ad-Din Bunduktari.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Moim zdaniem raczej Bajbars Az-Zahir Rakn Ad-Din Bunduktari.

Kto? nikogo takie nie znalazłem a szukałem :google:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

To spróbuj samo Bajbars, względnie Baybars al-Bunduqdari jeżeli wolisz info po anglikańskiemu :wink:

Oględnie mówiąc - self-made man, który uratował Islam na wschodzie powstrzymując u Źródeł Goliata ekspansję Mongołów w 1260 roku.

//ufff... ale się przejęzyczyłem... Poprawione.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Było napisać że zwycięsca spod Ajn Dżalud, faktycznie uratował Islam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moje typy:

Belizariusz i Narses - fakt mieli słabszych technicznie i co do wyszkolenia przeciwników, ale siłami dużymi nie rozporządzali, do rego ile terenów podbiuli i jakie cyrki musieli odprawaić, chocby Belizariusz w Italii;

Czyngis-chan i Temudzyn - duże siły dobra technika i dowodzenie wielkie tereny zdobyte - wiecej nie trzeba;

Saladyn - teoretycznie mial przewagę ale i tak walczył z silnymi rpzeciwnikami i dużo zdziałał;

Bajbars - choc może za dużo sie nie nawojował, ale zatrzymał Mongołów, dysponując porównywalnymi do nich siłami, przed ich marszem do Afryki;

Bazyli Bułgarobocja - wreszcie raz a dobrze zrobił porządek z

Bułgarami, którzy tyle razy grabili Bizancjum i zabralki mu prawie całe Bałkany

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ladek   

Moim zdaniem był to Czyngis-Chan gdyż stworzył świetną armie i zbudował administracje w Mongoli a potem najechał Europe gdzie stoczył wiele bitew.Zjednoczył takżę Mongolie i podbił część Azji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Z tymi wieloma to przesadziłeś. Jednak bez wątpiena Temudżyn(Czyngis Chan to jego tytuł. to tak jakbyś napisał że najlepszym dowódcą był król albo cesarz) był jednym z najwybitniejszych wodzów w historii. To że jego państwo nie przetrwało jego życia kładzie moim zdaniem poważną rysę na jego życiorysie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Basileus   

Ja zagłosowałbym na Jana Tzimiskesa. Podbił Syrię i stanął na tej ziemi jako pierwszy Bizantyjczyk od okresu bitwy pod Jarmukiem. Również Bazyli II był świetny. Swoją żelazną konsekwencją pobił wreszcie Bułgarów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Temudzyn mowcie co chcecie ale nie ma zadnej armii w sredniowieczu ktora by ich pobila wg mnie . Jego liczna jazda byla bardzo potezna sztuka ujezdzania koni blyskawiczne manewry Wielkiej Ordy i jak to ktos napisal symulacja ucieczki . Drugi wodz to dla mnie Wilhelm Zdobywca i moj 3 typ : Karol Wielki .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Według mnie Czingis-Chan. Stworzył największe imperium ówczesnego świata. A poza tym to Wilhelm Zdobywca i Karol Młot, głównie za Poitiers.

//JKM każde literówki nie w osobnym poście, ale poprzez pw zgłaszajcie do siebie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie podzielic na nastepujace kategorie:

Europejski: Karol Wielki

Pozaeuropejski: Czyngis-Chan,

Polski: Kazimierz Wielki,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Myślę że Temudżyn gdyż stworzył on najwieksze imperium , potrafil doskonale wykorzystać swoją armię która stawiala czola opancerzonym rycerzom europejskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.