Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
onatoon

Rozbicie dzielnicowe

Recommended Posts

onatoon   

A więc przygotowuję prezentację o rozbiciu dzielnicowym i potrzebowałabym przyczyny, skutki i podsumowanie tego rozbicia. Kiedy przeglądam różne źródła, to wszędzie jest inaczej. Jakie jest wasze zdanie:

Przyczyny:

Skutki:

Podsumowanie:

Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

elfo   

Przyczyny: Testament Krzywoustego

Skutki: rozdrobnienie i osłabienie państwa i władzy królewskiej.

Podsumowanie: tego typu działania nie były niczym wyjątkowym w średniowiecznej Europie, więc nie możemy oceniać tego z punktu widzenia XXI w. Pomyśl logicznie, wypożycz sobie książkę z biblioteki Paweł Jasienica "Polska Piastów" tam masz cały rozdział dotyczący rozbicia dzielnicowego opisany szczegółowo i zrozumiale :D

Blake   
Przyczyny: Testament Krzywoustego
Raczej Statut Krzywoustego. Nazwa "testament" już dawno została porzucona przez historyków jako nieprecyzyjna. Poza tym można zastanowić się nad przyczynami powstania samego statutu: Krzywousty miał wielu synów i obawiał się walk o władzę między nimi - sam przeszedł przez to z bratem Zbigniewem.

piterzx   

Witam,

Poza tym można zastanowić się nad przyczynami powstania samego statutu: Krzywousty miał wielu synów i obawiał się walk o władzę między nimi - sam przeszedł przez to z bratem Zbigniewem.

Dokładnie. Poza tym, w ówczesnej Europie rozbicie na dzielnice nie było wcale taką nowością. Przecież na zachodzie naszego kontynentu maleńkie księstwa powstawały często właśnie w wyniku tego typu działań. Można powiedzieć, że panowała wtedy, jeśli nie moda, to z pewnością taka tendencja polityczna...

Pozdrawiam :D

Narya   

Również Wł. Herman przeprowadził mniejsze rozbicie dzielnicowe (pomiędzy synów, Siepecha i siebie). A ponadto na Rusi Kijowskiej od 1054 Jarosław Mądry podzielił Ruś pomiędzy swoich synów. A że Piastowie częstokroć znajdowali sobie małżonki z Rurykowiczów.. :D

Masahiko   
Dokładnie. Poza tym, w ówczesnej Europie rozbicie na dzielnice nie było wcale taką nowością. Przecież na zachodzie naszego kontynentu maleńkie księstwa powstawały często właśnie w wyniku tego typu działań. Można powiedzieć, że panowała wtedy, jeśli nie moda, to z pewnością taka tendencja polityczna...

Przy czym wydaje mi się, że większą kontrolę nad swoimi lennami mieli Panowie w Europie Zachodniej niż w Polsce.

elfo   

Racja, ojciec Krzywoustego również dokonał takiego małego rozbicia dzielnicowego a potem musiał wygnać Sieciecha z kraju. Zastanawia mnie fakt, czy Krzywousty brał pod uwagę przekazanie władzy jednemu synowi i zachowanie jedności państwa.

Narya   

Trzeba wziąć pod uwagę różnicę w interpretacji rodu i rodziny na Zachodzie jak w Środkowej i dalej na Wschodzie Europy.

piterzx   

Witam,

Przy czym wydaje mi się, że większą kontrolę nad swoimi lennami mieli Panowie w Europie Zachodniej niż w Polsce.

To zależy, który moment w historii rozpatrujemy, bo zdarzało się i w zachodniej Europie na tym polu nie najlepiej, nie mnie jednak, ogólnie rzecz ujmując, tam władza nad owymi "dzielnicami" była większa niż w Polsce. Przy czym nie można winić Bolesława za nierespektowanie władzy seniora przez jego potomków. W założeniu miało owe posunięcie właśnie temu zapobiec...

P.S. Proszę o przesunięcie tematu do Polski Piastów...

Pozdrawiam :wink:

Mam ogromną prośbę, ponieważ właśnie wróciłem do szkoły i dowiedziłem się, że na jutro mamy zadaną prezentację multimedialną. Czy ktos mógł by mi pomóc i przesłać na ten adres e-mail: balcer6@gmail.com . Bardzo proszę. Zawsze sam robię, ale teraz sie na pewnoi nie wyrobię. Jak by ktos był życzliwy to z góry dziękuję ;)

Tofik   

Kolego, to poszukaj kilka zdjęć i zrób jakieś opisy do owych zdjęć, prościej się nie da ;)

DiTo   

Poszukuję informacji na temat prawa lubeckiego we wsiach podczas rozbicia dzielnicowego na ziemiach polskich .

Glasisch   

Poszukuję informacji na temat prawa lubeckiego we wsiach podczas rozbicia dzielnicowego na ziemiach polskich .

przejdź kawałek dalej, prawo niemieckie, albo flamandzkie, lubeckie - https://forum.historia.org.pl/topic/4400-rola-wsi-za-piastow/page__pid__191497#entry191497. Zasady takie same pewnie.

Edited by Glasisch