Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Jak walczyły armie rycerzy chrześcijańskich w Europie?

Rekomendowane odpowiedzi

Hmmm... Ja sobie pogrzebałem trochę na temat kusz, ich zasięgu i przebijalności zbroi rycerskiej. chaemuaset, z 10 metrów każda kusza przebijała każdą zbroję, to nie sztuka.

Kusze ewoluowały w swojej konstrukcji i pod względem użytych materiałów. Np. w XIII wieku, zarówno łuk (longbow) jak i kusza przebijały ówczesną zbroję rycerską już z ok. 50 metrów. Na przełomie XIV/XV wieku, kusza przebijała ówczesną zbroję na odległość 70-90 metrów. Potem zmieniła się technologia wytwarzania stali i zbroi, skuteczność kusz spadła poniżej 50 metrów. Jednakże zmieniła się i technologia materiałów kuszy, dogoniono zbroję i podniesiono efektywność do 65-85 metrów. A potem już weszła do użycia broń palna.

Dane wyczytałem na paru anglojęzycznych stronach poświęconym średniowiecznym walkom, "The round table of Bretonia", "The middle ground", "Engineering the medieval achievement".

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś.

Testy wykonywano oczywiście z różnych odległości. Przy 10 metrach i przy zbroi wypełnionej substancją imitującą ludzkie ciało bełt przechodził na wylot, tj. wylatywał z pancerza i leciał jeszcze kilkadziesiąt metrów...

Reszta się zgadza. Bardzo podobne były wyniki eksperymentów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Źle mnie zrozumiałeś.

Testy wykonywano oczywiście z różnych odległości. Przy 10 metrach i przy zbroi wypełnionej substancją imitującą ludzkie ciało bełt przechodził na wylot, tj. wylatywał z pancerza i leciał jeszcze kilkadziesiąt metrów...

Reszta się zgadza. Bardzo podobne były wyniki eksperymentów.

A to najmocniej przepraszam :pada:

To ciekawe zresztą, z tym przeleceniem bełtu. Czy w środku zbroi było coś, co imitowało ciało?

Z tego co ja wyczytałem, to dane skompletowano na podstawie dawnych kronik i opisów, więc jeśli testy to potwierdzają, to znaczy, że rzeczywiście tak mogło być :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

O kuszy i zbroi można rozmawiać: tutaj i tu

Kodeks rycerski dotyczył rycerza, lecz pas rycerski, który był oznaką godności rycerskiej, zdobyć było bardzo trudno.To były jeszcze czasy gdzie pasa rycerskiego nie można było kupić za pieniądze, pas trzeba było wysłużyć.Zdarzało się , że szlachcic dopiero na łożu śmierci, został obdarzony tą godnością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
O kuszy i zbroi można rozmawiać: tutaj i tu

Jeszcze tylko raz. :roll:

Jak to? Dziwię się, że o to pytasz... Logiczne, że laboratoryjnie...

A jakie widzisz tu szczegóły?

chyba nie zdajesz sobie sprawy

Odpowiedzi są logiczne i powszechnie znane...

Tak nie do końca. Widzisz całkiem niedawno rozmawiałem z fachowcem od tych klimatów fakt że rozmawialiśmy o szabli z ale to w sumie niewielka różnica i pamiętam jak dziś jego słowa. „Wiemy ogólnie jak to jest zrobione ale nie jesteśmy w stanie odtworzyć takich szczegółów jak np. temperatura kucia, podobnie jest z materiałem musielibyśmy pociąć tą szablę na kawałki żeby poznać dokładnie materiał i technologię wykonania a tego nikt nam nie pozwoli zrobić.”

Czyżby Twoi eksperymentatorzy pocięli zbroję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego na PW, inni też są bardzo ciekawi!!!

A ja już zapytałem na PW. :lol:

Założyłem temat o kuszy

A nie lepiej kusza kontra pancerz? W końcu o to właśnie poszło. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
karolee   

No i takie te wojny z tą rycerskością były głupie. I tak nie u wierze, że każdy się zabijał po rycerskiemu. Każdy chciał zwyciężyć. Najlepiej jest gościa od tyłu ściągnąć :mrgreen: :tongue:

[ Dodano: 2008-10-02, 22:08 ]

Kusza i tak była efektywną bronią. Łuki i tak są nie zastąpione. Kusze trzeba naładować i dać bełt, a łuk, naciągnąć cięciwę, przyłożyć strzałę i bach :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kusza i tak była efektywną bronią. Łuki i tak są nie zastąpione. Kusze trzeba naładować i dać bełt, a łuk, naciągnąć cięciwę, przyłożyć strzałę i bach

Tak, ale przy łuku przychodzi dotatkowo kwestia wyszkolenia, a kuszą łatwo się strzela.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
karolee   

No tak zgadzam się z Tobą, ale co to za problem naciągnąć cięciwę, włożyć strzałę, ustawić pod kątem i puścić cięciwę. Ale kusze mają mały zasięg niż łuki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No tak zgadzam się z Tobą, ale co to za problem naciągnąć cięciwę, włożyć strzałę, ustawić pod kątem i puścić cięciwę. Ale kusze mają mały zasięg niż łuki

Ale w strzelaniu z łuku chodzi o to, żeby trawić, a nie wypuścić strzałę :wink:

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ale co to za problem naciągnąć cięciwę, włożyć strzałę, ustawić pod kątem i puścić cięciwę

No to spróbuj strzelić z łuku, to będziesz wiedział w czym problem :wink:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.