Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Pointe du Hoc, 6-7 czerwca 1944

Rekomendowane odpowiedzi

euklides   
6 godzin temu, secesjonista napisał:

 

A ja twierdzę inaczej.

 

Pewnie było tak że alianckie sztaby otrzymały tą wiadomość o tyle za późno że aby uwzględnić to info to trzeba by było przyjąć inny wariant a na to nie było czasu. W każdym razie ów Perrault, który nie jest bynajmniej skłonny do pomniejszania roli francuskiej agentury i francuskiego ruchu oporu uważa to za porażkę wywiadu i stara się usprawiedliwiać rodaków. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2017 o 6:52 PM, euklides napisał:

W każdym razie uważa się że była to jedna z poważniejszych pomyłek alianckiego wywiadu

 

To chyba ostatecznie: francuskiego?

 

W dniu 22.12.2017 o 9:23 PM, euklides napisał:

Nie wiedziało. Pisałem wyżej że działająca w tym rejonie siatka szpiegowska uprzedziła o tym ale za późno.

 

A autor "The Cover-up at Omaha Beach" twierdzi inaczej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
36 minut temu, secesjonista napisał:

To chyba ostatecznie: francuskiego?

(....)

 

No nie bardzo francuskiego. Agentura to byli Francuzi bo angielski szpieg wysłany do Francji  podobno długo nie pożył. Ale niektóre siatki szpiegowskie były kierowane przez Anglików albo wręcz organizowane przez brytyjskich oficerów wysłanych do Francji (nie mylić ze szpiegiem). Zresztą brytyjskie i francuskie służby współpracowały ze sobą.

 

42 minuty temu, secesjonista napisał:

(...)

A autor "The Cover-up at Omaha Beach" twierdzi inaczej.

 

Ciekawe co twierdzi.

Perrault podaje że siatka Centurion uprzedziła o wycofaniu armat ale wiadomość nie dotarła na czas i doszło do tego nieszczęsnego szturmu. Z tym że mnie dziwi trochę ton owego pana Perrault. Broni siatki Centurion a winę zwala na sztaby dowodzące operacją. To by sugerowało  że jakiś problem jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, euklides napisał:

No nie bardzo francuskiego. Agentura to byli Francuzi bo angielski szpieg wysłany do Francji  podobno długo nie pożył. Ale niektóre siatki szpiegowskie były kierowane przez Anglików

 

I akurat ta była kierowana przez Anglików?

 

W dniu 23.12.2017 o 11:33 AM, euklides napisał:

W każdym razie ów Perrault, który nie jest bynajmniej skłonny do pomniejszania roli francuskiej agentury i francuskiego ruchu oporu uważa to za porażkę wywiadu i stara się usprawiedliwiać rodaków. 

 

Jego rodakami byli: "alianci" czy: Francuzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
58 minut temu, secesjonista napisał:

I akurat ta była kierowana przez Anglików?

(...)

 

Jak były zorganizowane służby wywiadowcze komu przekazywali info, kto im za to płacił itp to trochę skomplikowane. Centurie była to właściwie siatka zaliczana do francuskiego ruchu oporu ale dokładnie komu podlegała to trudno jednoznacznie określić bo i francuski ruch oporu był podzielony, byli komuniści, antykomuniści, apolityczni oficerowie i kto tam jeszcze. Żeby było ciekawiej  to niektórymi komórkami wywiadowczymi we Francji nie kierowało MI5 czy MI-ileś tam a Ministerstwo Wojny Ekonomicznej.

 

W każdym razie siatka ta została w kwietniu 1944 roku mocno przetrzebiona przez Gestapo a jej szef otrzymał polecenie udania się do Londynu. Czy w Londynie kontaktował się z Francuzami czy z Anglikami tego nie wiem, czy to do niego dotarła wieść o wycofaniu armat z Point-du-Hoc tego też nie wiem. . 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
19 godzin temu, secesjonista napisał:

Pewnie było skomplikowane, ale to chyba byli głównie Francuzi?

 

Niekoniecznie. Przy budowie Wału Atlantyckiego zatrudniano dużo robotników cudzoziemskich, przede wszystkim Hiszpanów którzy po wojnie domowej uciekli przed Franco do Francji. Ci chętnie współpracowali z alianckimi służbami.  No i okupowaną Francję penetrowało kilka wywiadów, nie tylko brytyjski i francuski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To zna wreszcie tę siatkę euklides czy niekoniecznie? 

Jak rozumiem, za błędy siatki we Francji głównie odpowiadają enigmatyczni alianci, ich dowództwo jak i Hiszpanie, ale raczej nie - Francuzi.

Zaciekawiające... 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mati64   

Mam pytanie kto był dowódcą obrony Pointe du Hoc ?  Nie chodzi mi oczywiście o Erwina Rommla, tylko o dowódcę bezpośrednio dowodzącego w tym miejscu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.