Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Czy Jezus był komunistą?

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
A to ciekawe, skoro w innym miejscu pyta swych uczniów (bodaj Jana Ewangelistę) iloma mieczami dysponują, a słysząc że parę scyzoryków mają, z ulgą stwierdza, że wystarczy. ;)

Kto mieczem wojuje, od miecza ginie :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
A to ciekawe, skoro w innym miejscu pyta swych uczniów (bodaj Jana Ewangelistę) iloma mieczami dysponują, a słysząc że parę scyzoryków mają, z ulgą stwierdza, że wystarczy. :)

Kto mieczem wojuje, od miecza ginie :mrgreen:

Ale On nie pytał się o ilość krzyży, tylko mieczy... :razz: ;)

Całuję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No, ale ja nie mówię o tym jak umarł (czy inaczej - na kilka dni umarł), tylko o tym co jeszcze powiedział ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jezus nie mógł być komunistą choć by dlatego że wierzył w Boga, Boga ojca.
Skomentuje to LOL.

Zapraszam do lektury "Guseł" Witolda Kuli. Może da to paru osobom do myślenia, otworzy oczy. Nie będę odbierał przyjemności z lektury i streszczał. Mam tylko jedną prośbę dotyczącą lektury: gdy będziecie czytać to uważajcie.

To było troszkę niemiłe. :roll:

A do rozłamu rzeczywiście wśród kasty kapłanów doszło tylko nie 300 lat przed Chrystusem, ale w jego czasach. ;)

Przepraszam. Nie miało być nie miłe. Chodziło mi o to, że czytając to na prawdę trzeba się nad tym skupić (wiem z własnego doświadczenia). Nie miałem na myśli tego, że nie uważacie, ale że przy tym każdy powinien bardzo uważać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moje źródło. Obecnie na pustyni na terenach Starożytnej Judei prowadzi się wykopaliska na miejscu gdzie kiedyś znajdowała sie, z początku myślano że to świątynia. Nie znaleziono żadnych śladów miasta. Natomiast świątynia zaczęła przypominać troszkę średniowieczne klasztory (nie architektonicznie), czyli pomieszczenia które miały rozmiar klasztornych cel, wielkie wspólne pomieszczenie jadalne, i pomieszczenie w których były wąskie długie stoły. Rozmiarem, te stoły pasowały do tekstów z tamtych czasów, czyli długie i wąskie. Uważa się że to biblioteka.

Budynek datuje sie na ten sam okres co zajęcie Judei przez Rzymian. Na temat Jezusa, jego prawdopodobnego pobytu w tym klasztorze archeolodzy wydedukowali z: pism rzymskich i innych z tamtych czasów. Członkowie klasztoru głosili te same słowa co Jezus już 300 lat przed nim. Ale tylko On porwał cały lud i poszli za nim, bardziej by pasował na, jak on to mówił "Pasterza" ;) .

Artykuł na ten temat czytałem w " Journal Science" napisał go profesor, który prowadzi te badania (nazwiska nie pamiętam). Nie jest to na tyle potwierdzone żeby do podręczników wprowadzić a tym bardziej w tym katokraju :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Klasztory, kościoły i życie pustelnicze na wzór Chrystusa powstawały po 313 n.e. (możliwe że wcześniej). Więc pewnie mowa tutaj o jakimś skupisku proto-chrześcijan.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coś na ten styl. "Zakonnicy" ci nie żyli tak z wyboru lecz zostali zmuszeni przez politykę Rzymian, z którą nie chcieli się zgodzić, żeby ratować życie uciekli na pustynię. Musieli gdzieś mieszkać to zbudowali synagogę razem z biblioteką i miejscem mieszkalnym jako jeden budynek. Szacują że mogło tam mieszkać do 500 osób. Wiele swoich pism pochowali w jaskiniach pobliskich gór, które są do dziś znajdowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
synagogę
Chyba raczej masz na myśli świątynię. Synagogi pojawiają się trochę później.

Jeżeli mieli tam świątynię to czyli ich jedną z wielu sekt żydowskich (taką na początku było chrześcijaństwo).

I już prawie na pewno wiem, że piszesz o Qumran. Tyle że to nie są wcale takie nowe badania. Są one tam prowadzone na dobre od lat '60 a samo Qumran odkryto po '49. W takim razie żadna rewelacja :| Teoria, którą przytaczasz również, jeśli oczywiście chodzi Qumran...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Fajny temat, że też go przeoczyłem, zwłaszcza, że na ten temat na forum pisałem. Bo możliwości by uskutecznić porządną komunę miał. W końcu chleb umiał rozmnożyć, wodę w wino zamienić. Gdyby to się działo obecnie, to i sznurek do snopowiązałki pewnie umiałby zamienić w zioło.

A tu nic z tego. Czyżby dlatego, że uznawał osobistą, jednostkową odpowiedzialność za własne wybory ? I to wieczną ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Bo możliwości by uskutecznić porządną komunę miał. W końcu chleb umiał rozmnożyć, wodę w wino zamienić.

A jaki był jego stosunek do własności środków produkcji ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Akurat na to tu już Blake elegancko odpowiedział. Ale nie zgadzam się, że był za rozdawnictwem i biedą. Ot bogaty może zdziałać więcej dobrego, więc ma szerszy wybór realizacji "dobra" od biedaka, stąd mu trudniej. Ale i tak oceniane są jego osobiste wybory.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.