Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

euklides   

Pewny jesteś, że to pisałem? Możesz mi przypomnieć kiedy?

Przepraszam, ale przez te obcobrzmiące pseudonimy nie zauważyłem, że to jest trójrozprawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Nic nie szkodzi, chwalić Boga, że Ty masz taki swojski nick.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A czego się można spodziewać po generale. Ten chociaż powiedział: "Osły i uczeni do środka".

Czyli najważniejsze komponenty, miały chronić czworoboki piechoty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Czyli najważniejsze komponenty, miały chronić czworoboki piechoty.

Mniej mi tu chodziło o taktykę czy strategię a więcej o inteligentnie ułożone zdanie, godne wojskowego. Osły na pustynii może są i ważne, ale przepraszam. Zresztą możliwe że on nawet tym uczonym mógł dobrze życzyć, w takim razie chwała mu za to.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Człowieku! Uczonych to właśnie ON zabrał ze sobą na wyprawę. Dzięki temu cywilizacja starożytnego Egiptu została niejako ponownie odkryta dla Europy.

Zaś rozkaz "Osły i uczeni do środka" jest genialny w swej lapidarności. Oznaczał bowiem, że bezbronne osły dźwigające bagaż aprowizacji i bezbronni uczeni dźwigający bagaż wiedzy byli chronieni przed mamelucką jazdą przez czworoboki piechoty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Człowieku! Uczonych to właśnie ON zabrał ze sobą na wyprawę. Dzięki temu cywilizacja starożytnego Egiptu została niejako ponownie odkryta dla Europy.

Zaś rozkaz "Osły i uczeni do środka" jest genialny w swej lapidarności. Oznaczał bowiem, że bezbronne osły dźwigające bagaż aprowizacji i bezbronni uczeni dźwigający bagaż wiedzy byli chronieni przed mamelucką jazdą przez czworoboki piechoty.

Dokładnie to samo mówiła pani od historii w liceum. Przyznaję! Mnie jednak stosunek Napoleona do uczonych zawsze nasuwał pewne wątpliwości. W końcu żyjemy w pluralistycznym świecie i mam do nich prawo. Odżyły one nieco kiedy przeczytałem post pana Jarpena Zigrina. Dałem temu wyraz i to wszystko.

A swoją drogą ów Napoleon był geniuszem-praktykiem. Wojskowego rzemiosła uczył się co prawda w szkole ale już egiptologii w Egipcie a prawa w więzieniu (dziękuję za udostępniony filmik). Co prawda osobiście mam większe zaufanie do tych którzy uczą się go w innych okolicznościach, ale nie każdy musi być tego sdamego zdania. A może ktoś zna jeszcze inne dziedziny w których Napoleon był genialny? Można by je tutaj wszystkie po kolei omówić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Nie lubię słow geniusz. Napoleon był bardzo dobrym strategiem. Cytując;

"Istota strategii polega na tym, by nawet dysponując słabszą armią, mieć więcej wojska od wroga w punkcie naszego ataku lub naszej obrony"

Był świetnym artylerzystą, praktykiem. Miał ten szósty zmysł, który na polu bitwy pozwalał mu na podjęcie skutecznych decyzji. A to ważne, zważywszy na stres jaki zwykle towarzyszy dowódcy. Świadczy o tym min. ów sławetny rozkaz o którym była mowa w wątku. Nagle w przypadku zagrożenia Napoleon troszczy się o tych którzy mogą przysłużyć się historii i potencjalnym badaniom.

Napoleon był sprawnym politykiem, można by rzec że znał się na PR.

Napoleon był oczytany, miał przy tym doskonałą pamięć. Warto wspomnieć o podzielności uwagi przy wydawaniu rozkazów, pisaniu listów itp. działalności.

Czy zatem Napoleon był kimś wyjątkowym ? A czy gdyby nie był, byłby tym kim był :thumbup:

Edytowane przez amon

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Kodeks Napoleona z 1804 r.

Równość przed prawem

Wolność dla każdego

Ochrona własności prywatnej

Całkowite rozdzielenie kościoła od państwa

Obalenie przymusu cechowego

etc.

Wprowadził we Francji pierwszy na świecie obowiązek nieodpłatnej nauki w szkołach publicznych dla ludzi obu płci wszystkich stanów.

Też uważam, że kodeks. Zwycięstwa militarne jakby nie były błyskotliwe przemijają. Kodeks stał sie fundamentem dla europejskiego prawodawstwa. To pomnik który przetrwał najdłużej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może, upowszechnienie nazwy: "cyrk" dla pewnego typu rozrywek?

Nazwa znana była co prawda od dawna, a za ojca nowożytnego cyrku uważa się Philipa Astleya, z jego londyńskim "Astley’s Royal Amphitheatre of Arts" i paryskim "Amphitheatre Anglais du Faubourg du Temple". W grudniu 1807 r. na placu pomiędzy ulicami Saint-Honore i du Mont-Thabor powstaje "Cirque Olimpique" rodziny Franconich.

"Po raz pierwszy nazwę 'amfiteatr' zastąpiło słowo 'cyrk'. Powodem zmiany nazwy był dekret Napoleona, który zakazywał właścicielom bud i estrad pokazujących osobliwości natury ludzkiej i popisy akrobatów i linoskoczków używania nazwy 'teatr'".

/A. Kwiatkowska "Sztuka cyrkowa - sztuka ludzkich możliwości. Etnologiczny zapis kuglarstwa", praca magisterska, Wydział Nauk Historycznych Katedry Etnologii, UMK w Toruniu, Toruń 2005, s. 21/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.