Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
{*_*} elta

Mieszko I - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuj

No to czymże oni się zajmują?

Sprawa jest prosta (i jak mi się wydaje, dosyć często spotykana w przypadku dawnych źródeł). Niestety, oryginalnego dokumentu dziś nie znamy, znamy jego opis w czymś, co można nazwać w - dzisiejszym nazewnictwie - spisem, katalogiem. Do tego sporządzonym przez człowieka, który nie miał pojęcia, której części Europy oryginalny dokument dotyczył (stąd ten wątek sardyński).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zapewne dyskurs o tym co to jest dokument byłby bardzo interesujący, ale jest lato, gorąco i nieszczególnie mi się chce wdawać w tego typu akademickie potyczki, które zasadniczo do niczego nie prowadzą. 

Jak napisał Bruno - oryginału donacji nie znamy, dodam jeszcze, że i oryginału zbioru kanonów opracowanych przez kardynała–prezbitera S. Pietro in Vincoli też nie znamy, uchowała się jedynie jego kopia.

 

Co do uwagi:

9 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Do tego sporządzonym przez człowieka, który nie miał pojęcia, której części Europy oryginalny dokument dotyczył (stąd ten wątek sardyński).

 

Wypada przypomnieć, że to "dookreślenie sardyńskie" pojawia się jedynie w jednej rodzinie kopii kanonów, w innych nie ma tej wzmianki. Nie wiadomo kto dopisał tę interpolację sardyńską. Czy był to Deusdedit czy jego pomocnik czy może późniejszy skryba - nie wiemy. Jeśli to był kardynał, to nie podejrzewam by był takim ignorantem, który sądzi, że ziemie sardyńskie graniczą z Prusami czy Rusią. Albo zatem zmanipulował swym komentarzem "Dagome...", dla potrzeb ówczesnej polityki papieskiej względem Sardynii, albo tę notatkę uczynił ktoś inny.

 

Co do tych telewizyjnych dyskutantów co to uznali, że "iudex" oznacza: "sędzia" i byli to historycy o uznanym autorytecie:

"... w ekscerptach z listów papieskich z czasów pontyfikatu Leona IV (847–855) i Jana VIII (872–882), zachowanych w unikatowym rękopisie Collectio Britannica z początku XII w.101, pojawiają się po raz pierwszy określenia iudex Sardinie i principes Sardinie. W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że łaciński termin iudex w tym przypadku koresponduje z tytułem archonta (gr. ἄρχων), występującym w źródłach bizantyńskich odnoszących się do Sardynii. Z kolei termin archont oznaczał władców w odniesieniu do książąt kijowskich oraz w stosunkach italskich (np. w Amalfi, Gaecie i na Sardynii)".

/P. Nowak "Dagome iudex w Zbiorze kanonów kardynała Deusdedita", "Studia Źródłoznawcze", T, 51, 2013, s. 86/

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.