Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

Rumunia podczas I wojny

Recommended Posts

Andreas   

Rumunia przystąpiła do wojny w czerwcu 1916r. Podczas ofensywy generała Brusiłowa zaatakowała Siedmiogród na Węgrzech, lecz została błyskawicznie odrzucona, a państwa centralne- Austro- Węgry, Niemcy i Bułgaria błyskawicznie rozgromiły wojska rumuńskie oraz zajęły cały kraj. Zbudowano tam koszary i bazy dla wojsk państw centralnych, ale przybyło też im 180 km frontu do obsadzenia.

Jak myślicie, czy gdyby Rumunia wsparła ofensywę Brusiłowa, mogłaby sie ona powieśc?Dlaczego uderzyli na zachód? Czemu nie przystąpiła do państw centralnych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno Rumunia popełniła strategiczny błąd, który najprawdopodobniej zadecydował o przedłużeniu wojny. Powinna bowiem połączyć się z rosyjską ofensywą, bo wiadomo, że co dwóch razem, to nie jeden. A tak poprzez lekkomyślny atak na Siedmiogród, państwa centralne wykorzystały chwilę i uderzyły. A poprzez zajęcie Rumunii znacznie się umocniły.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
A tak poprzez lekkomyślny atak na Siedmiogród, państwa centralne wykorzystały chwilę i uderzyły. A poprzez zajęcie Rumunii znacznie się umocniły.

Jeden z listków w wieńcu chwały wieńczącym głowę niemieckiego feldmarszałka Augusta von Mackensena :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

W zasadzie Rumunia mimo kompromitującej klęski wyrosła na jednego z największych szczęśliwców w I WŚ - uzyskała duże terytoria, ok. 2-krotnie powiększyła swój rozmiar.

Nie rozumiem dlaczego nie przystąpiła do państw centralnych - ponoć jednak propozycja Siedmiogrodu jako zdobyczy przeważyła nad Besarabią.

Chciałbym jedna zadać pytanie : po klęsce Rumunii sojusz centralny musiał podjąć decyzję co do jej losu - widziałem mapki przyznające m.in. Bułgarii Dobrudżę. Jak rozstrzygnięto tę kwestię?

Share this post


Link to post
Share on other sites
redbaron   

Podział łupów w Rumunii nie był taki prosty. Z tego, co pamiętam, to chyba Bułgaria dostała południową Dobrudżę, a północna część miała być pod wspólnym zarządem Czwórprzymierza. Tyle, że Turcja chciała przy okazji odzyskać od Bułgarii to, co utraciła na jej korzyść w czasie I wojny bałkańskiej, Niemcy chcieli dla siebie koncesji gospodarczych.

Podpisano wstępne porozumienie pokojowe w Bustei (chyba 5 III 1918 r.) a potem pokój w Bukareszcie (chyba 7 V 1918 r.), ale traktatu pokojowego Rumuni nigdy nie ratyfikowali - czuli koniec wojny, to przeciągali to jak się dało. No i się udało :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.