Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Najlepsi obrońcy do 1942 roku

Najlepsi obrońcy do 1942 roku  

26 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Polska
      8
    • Norwegia
      0
    • Holandia
      0
    • Francja
      0
    • Grecja
      2
    • ZSRR
      3
    • Jugosławia
      0
    • Wlk. Brytania
      4
    • Inny (jaki?)
      1


Rekomendowane odpowiedzi

mch90   

Do 1942 roku wiele państw europejskich musiało stoczyć walkę o własną ziemię, walcząc z silnym sojuszem państw Osi. Jestem ciekaw, który kraj wytypowalibyście do nagrody za "najlepszą obronę" przeciwko Osi? Polska? A może Francja, Holandia, Grecja, czy Związek Radziecki lub jeszcze inny kraj? Który z nich zachwycił Was swoją postawą obronną wobec napastnika? Zapraszam do dyskusji i głosowania w ankiecie.

PS. Specjalnie nie dodałem do ankiety Finlandii- chciałbym, byśmy skupili się na wrogach państw Osi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pepe289   

Uważam, że najlepszą obronę prowadzii Polacy. Chociaż przegraliśmy kampanię wrześniową nikt nie wykazał się w czasie wojny takim bojowym zapałem jak właśnie Polacy. Morale naszych żołnierzy były silne i nie załamały się po przegranej wojnie z Niemcami i ZSRR. Nasze wojska się ewakułowały do Francji i Wielkiej Brytani. Byliśmy wszędzie. Każdy słyszał o Dywizjonie 303. Ten dywizjon uratował d... angolom 1940. MOże w 1939 r przegraliśmy z powodu braku sprzętu. Wojsk pancernych i samolotów mieliśmy znikome ilości ale czy nie jest symbolem to że polski ułan biegł z mieczem na czołg niemiecki. To się nazywa waleczność. I to jest moje zdanie. Może inni twierdzą że nie ale ja uważam że Polacy to jest odważny naród i zawsze będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Chociaż przegraliśmy kampanię wrześniową nikt nie wykazał się w czasie wojny takim bojowym zapałem jak właśnie Polacy.

W jednym z wywiadów profesor Wieczorkiewicz powiedział, iż wojna jest przedłużeniem polityki, a w tej liczy się skuteczność. Przegrana kampania to raczej nie jest przykład skuteczności. Dlatego też ciężko mi uznać Polaków za tych najlepszych, chociaż niewątpliwie odwaga, wytrwałość i pełne oddanie Ojczyźnie są tutaj nie do podważenia. Ja na razie nie zagłosuję, jednak ze względu na skuteczność a może raczej ostateczny rezultat, najbliżej mi mimo wszystko do ZSRS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Ja również sądzę, że najlepszą i najskuteczniejszą obroną wykazali się Rosjanie. Co prawda w początkowej fazie działań plan Barbarossa wykazywał dużą skuteczność, a ludność ZSRR przyjmowała hitlerowców jako wyzwolicieli od brutalności NKWD, to jednak, gdy okazało sie, że Niemcy wcale nie są lepsi od ludzi towarzysza Stalina, Józefowi udało się zmobilizować rosyjski lud.

Przykładami na dobrą obronę ZSRR mogą być chociażby Stalingrad, Leningrad, Kursk, Moskwa. Co prawda nie podobały mi się rozkazy Józefa (jak i cała jego działalność), ale nie umniejsza to wcale skuteczności obrony ZSRR.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pepe289   

Tak tylko że Rosjanie mieli fuksa, uratowała ich zima i błędy Hitlera. Gdyby Hitler nie posłał jednej dywizji pancernej na pomoc żołnierzom oblegających Leningrad to Rosjanie mieli by problem z obroną Moskwy. Sam Wehrmacht był zaskoczony postępami swojej Armii w 1941 na froncie wschodnim. Niemcy byli już w Moskwie ale brak tej dywizji zmusił ich do odwrotu. Kolejnym czynnikiem który się przyczynił do tak świetnej obronny ZSRR to wojna na dwa fronty. Hitler zapomniał że nie wykończył anglików i to również spowodowało brak 100% skuteczności na froncie wschodnim. Nasepnie Rosja jest bardzo obszerna sam atak na ZSRR powinien być przestudiowany a nie odrazu puszcać jednostki. I tym podkreślam moim zdaniem Rosjanie mieli wielkiego fuksa.

Pozdr :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tak tylko że Rosjanie mieli fuksa, uratowała ich zima i błędy Hitlera.

Fuksa nie fuksa, ale udało im się obronić, a to się liczy. Na wojnie ważny jest wynik, a to w jaki sposób został on osiągnięty, to sprawa zupełnie odmienna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pepe289   

Nie zapomnijmy że Polacy może by wygrali kampanię wrześnową gdyby nie atak od tyłu czyli Zsrr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Nie zapomnijmy że Polacy może by wygrali kampanię wrześnową gdyby nie atak od tyłu czyli Zsrr

Nie nie wygralibyśmy, bo niby jak, skoro nie mieliśmy żadnego planu jak to zrobić, przegraliśmy w momencie gdy załamał się plan Z, a atak ZSRR tylko dopełnił porażki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Fakt moja porażka sorry

Ale trzeba również uwzględnić polaków

To dobrze, że doceniasz nasz wysiłek w 1939 r. niestety nie podołaliśmy, ale ostatecznie stanęliśmy do walki z potęgą która w krótkim czasie podporządkował sobie większą część Europy.

Co zaś się tyczy pytania to mam podobne zdanie jak Albinos, faktycznie trudno o jednoznaczną decyzję, ale ostatecznie tylko ZSRR (bądź jak kto woli ZSRS) oparł się III Rzeszy (fakt, że z pomocą aliantów, ale jednak).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Nie zapomnijmy że Polacy może by wygrali kampanię wrześnową gdyby nie atak od tyłu czyli Zsrr

Nie dało by rady. Gdyby nasi sojusznicy wywiązali się z zobowiązań, to co innego, ale sami nie. Wystarczy spojrzeć na przewagę liczebną III Rzeszy i postępy blitzkriegu w Polsce.

Ale trzeba również uwzględnić Polaków

Polacy bronili sie wytrwale i to powinno być pamiętane, ale nie należy też przeceniać.

Tak tylko że Rosjanie mieli fuksa, uratowała ich zima i błędy Hitlera.

Jak słusznie napisał Albinos, liczy się wynik, a nie metody, ale co do błędów, to wszak Stalin (szczególnie na początku) też kilka ich popełnił....

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

A ja bym nie zagłosował na Sowietów jako najlepszych obrońców, ze względu na beznadziejne dowództwo, które to m.in. ze swojej zasługi zapędziło miliony żołnierzy w kotły takie, jak ten pod Kijowem, Wiaźmą czy pod Mińskiem. Jak zauważył pewien niemiecki porucznik pod wpływem niemieckiego uderzenie radzieckie linie rozsypały się niczym "domek ze szkła". Nie widzę w tym nic fantastycznego, patrząc na straty Armii Czerwonej, miliony utraconych żołnierzy, tysiące czołgów i dział itd. Zgodzę się z pepe289, moim zdaniem uratowało ich w dużej mierze szczęście- m.in. załamanie się pogody w październiku '41, co znacznie spowolniło niemieckie uderzenie. Uratowała ich też odległość. Owszem, Sowietom udało się odeprzeć Niemców i chwała im za to, bo jednak udało im się znaleźć ludzi i sprzęt do powstrzymania tego uderzenie, pomimo wcześniejszych klęsk, jednak bliżej mi do zagłosowania na Greków.

A dokładniej na niesamowitą postawę Greków podczas wojny z Włochami na jesieni 1940 roku. Po pierwsze dlatego, że w obliczu wspólnego wroga podzielony na dwie wrogie frakcje naród zjednoczył się, a po drugie, odparł atak a następnie przeniósł walki na jego terytorium, na terytorium przeciwnika, któremu cały świat gwarantował szybkie zwycięstwo nad, jakby się zdawało, słabym narodem greckim. Grecja padła dopiero pod naporem niemieckiego uderzenia w na wiosnę 1941 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie zapomnijmy że Polacy może by wygrali kampanię wrześnową gdyby nie atak od tyłu czyli Zsrr

Nie dało by rady. Gdyby nasi sojusznicy wywiązali się z zobowiązań, to co innego, ale sami nie. Wystarczy spojrzeć na przewagę liczebną III Rzeszy i postępy blitzkriegu w Polsce.

W temacie jest "najlepsi obrońcy", czyli jak sądzę, chodzi o takie narody, które w miarę możliwości broniły się same. Wiadomo, że 17 września przesądził już losy całej kampanii polskiej, ale nie wierzę, że Niemcy sami nie poradziliby sobie z nami. Być może Francuzi i Brytyjczycy by ruszyli (gdyby nie atak radziecki), ale to już na pewno nie działa na korzyść tego, że Polacy byli najlepszymi obrońcami. Tak więc Polacy odpadają.

ZSRR jak na taką wojnę to długo się broniło (właściwie to z obrony radzieckiej przeszło się do obrony niemieckiej :roll: ), ale nie ulega wątpliwości, że byli dość mocno wspierani przez Brytyjczyków i Amerykanów.

Wybór na pewno ułatwiłoby wstawienie Finlandii, ale jak mch wspomniał:

skupili się na wrogach państw Osi.

Finlandię trudno do takowych zaliczyć (może dopiero w końcówce wojny).

Postawiłbym na Norwegów, ale przecież oni też byli wspierani przez Francuzów, Anglików i Polaków. Dlatego stawiam (choć bez przekonania) na ZSRR - prawdziwy przykład na to jak twardo można się bronić bez względu na nic.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Witam,

Być może Francuzi i Brytyjczycy by ruszyli (gdyby nie atak radziecki)

Tu się Tofiku nie zgodzę. Wszak III Rzesza zaatakowała Polskę 1 września, 3 sojusznicy wypowiedzieli wojnę Niemcom, lecz nie podjęli prawie żadnych działań zaczepnych. Sytuacja wyglądała tak, że w linii Maginota siedziało 110 dywizji francuskich i brytyjskich naprzeciwko około 21-23 dywizjom niemieckim. 12 września (wg przecieków z tajnego protokołu) nasi sojusznicy postanowili poświęcić Polskę "ze względów strategicznych". Co prawda Stalin przygotowywał sie do wkroczenia do Rzeczypospolitej już jakiś czas, a nasi sojusznicy najprawdopodobniej wiedzieli od dawna o tajnej części paktu Ribbentrop - Mołotow (Polakom tego nie przekazali...), to jednak Armii Czerwonej jeszcze wtedy w Polsce nie było. Nie wiadomo, czy Stalin zdecydowałby się rajd na Polskę, gdyby na samym początku Francja i Anglia zaatakowały Niemcy od zachodu (a zdaniem niemieckiego generała Alfreda Jodla, Rzesza nie dała by rady wtedy wygrać w walce z tymi trzema państwami naraz)...

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Na forum są już tematy o sytuacji we wrześniu 1939. Sprzymierzeńcy mieli ruszyć 15 dni po chyba mobilizacji polskiej, ale po tych 15 dniach wojna była praktycznie przegrana. Napisałem "być może by ruszyli", bo może Polacy odbiliby się jeszcze od dna i stawiliby czoło najeźdźcy w bardziej zorganizowany opór. A sytuacja na francusko - niemieckiej granicy wcale nie przedstawiała się tak różowo jak mogłoby się wydawać. Co niektórzy Niemcy na procesie norymberskim twierdzili, że Niemcy byli słabiutcy na tamtych obszarach, ale zapewne chcieli zwalić winę za przedłużenie wojny na Zachód. Albinos gdzieś przedstawiał wykaz oddziałów francusko - brytyjskich (lub samych francuskich, dokładnie nie pamiętam) we wrześniu w 1939 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.