Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

sadyk   

Kadrinazi,

i oto właśnie chodzi. Jeżeli naszych było około 3 tys., to karolowych musiało być przynajmniej dwa razy tyle. A przecież Szwedzi nie odstąpili od oblężenia. Część wojska napewno została (nawet jeżeli bardzo szczupła), z tego co pamiętam około 1600 żołnierzy.

Dyskusję o czeladzi dokładnie przeczytałem - dzięki za info ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Całość sił Karola (dodajmy - bez czeladzi!) w Inflantach to w tym momencie ok. 14 000 ludzi (stąd często podaje się takie dane dotyczące sił w bitwie). Książe dążył do bitwy z Chodkiewiczem, wiec zabrał gros wojska z obozu pod Rygą, stąd liczba ok. 11 000 walczących pod Kircholmem wydaje się być najbliższa prawdzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sadyk   

Kadrinazi,

wracam to podanego przez Ciebie OdB wojsk Karola.

Nie zauważyłem tam kilku nazwisk, m.in. nazwiska Henrik'a (Henryk) Brandt'a dowódcy lewego skrzydła....... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Witam wszystkich ... niewiele moge napisac od siebie o bitwie pod Kircholmem , tylko to ze bil sie tam moj przodek w lini prostej ;)

Nie wiem czy znacie tekst o bitwie cytowany w Herbarzu zwanym Nomenklatorem a napisanym przez Ks. Wjiuka - Kojallowicza ... http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=33654&s=1 Nawigacja 92 , strona 84 .

polecam sam tekst rzuca nieco swiatla na sytuacje polityczna zwiazana z osoba J.K.Chodkiewicza i tamtym okresem.

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kadrinazi,

wracam to podanego przez Ciebie OdB wojsk Karola.

Nie zauważyłem tam kilku nazwisk, m.in. nazwiska Henrik'a (Henryk) Brandt'a dowódcy lewego skrzydła....... ;)

Henrik Brandt dowodził lewym skrzydłem, ale nie był dowodcą żadnego regimentu. Jak zapewne zauważyłeś podałem tylko jednostki szwedzkie biorące udział w bitwie, gdybym rozpisał ich (prawdopodobne) ustawienia na polu bitwy Brandta by tam nie zabrakło ;) A żeby nie marnowac postu:

a) Prawe skrzydło - Joakim Frederik von Mansfeld

b) Centrum - Anders Lennartsson i ks. Frederik Luneburski

c) Lewe skrzydło - Henrik Brandt

d) Rezerwa - ks. Karol

Jakiego jeszcze nazwiska Ci zabrakło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy znacie tekst o bitwie cytowany w Herbarzu zwanym Nomenklatorem a napisanym przez Ks. Wjiuka - Kojallowicza ... http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=33654&s=1 Nawigacja 92 , strona 84 .

polecam sam tekst rzuca nieco swiatla na sytuacje polityczna zwiazana z osoba J.K.Chodkiewicza i tamtym okresem.

A tu już liczebność armii szwedzkiej grubo przesadzona - na pewno ks. Karol chętnie by posiadał pod komendą owe 18 000 ludzi ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sadyk   

Kadrinazi,

tak na szybko:

Reingold Engelsson, Sigge Erson, Iummi (Schuma), Per Mannson, Tiris Persson, Per Nilsson.....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe te nazwiska, ale nie spotkałem się z nimi w kontekście bitwy. Możesz napisać coś więcej? Jakimi oddziałami mieli dowodzić na przykład (nazwiska wskazują na Szwedow, więc domniemywałbym, że mogli być dowodcami kompanii)? Skąd udało Ci się je wykopać ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sadyk   

Pierwszy dowodził trzema kompaniami, Iummi czterema i osłaniał od prawej strony Karola, pozostali kompanią, trzech ostatnich ostgockimi......

Publikując swojego czasu artykuł o Kircholmie rozrysowałem rozmieszczenie wojsk szwedzkich, głównie na podstawie materiałów zebranych przez kapitana Gustafa Petri.......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki ;) Faktycznie szwedzka piechota w tej bitwie ustawiona była w 13 lub 11 'batalionow' (Barkman w 'Svea Livgardes historia' tom II napisał o 13, w III tomie ktory powstał dekadę czy połtorej dekady poźniej podał już dane o 11) problem jest jednak taki, że chyba do końca nie wiadomo kto dowodził poszczegolnym

'batalionem' i jak wyglądał podział.

O pracy G.Petriego czytałem w opracowaniu H.Wisnera, nie miałem jednak przyjemności się z nią zapoznać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sadyk   

Powiem tak. Przeglądając pozycje na temat bitwy można stwierdzić, że w momencie kiedy stawiamy szczegółowe pytanie, u każdego z autorów znajdujemy inną odpowiedź. Chyba, że autor jej unika - popatrz na polskich autorów (nie będe ich wymieniał ;) żaden z nich nie zajmuje się wojskiem szwedzkim. Od lat jest tak jak było lat temu 400. O wojsku polskim nie wspomnę. Kto z autorów powołał się chociażby na książeczkę Teodora Lackiego z 1610 r.?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy znasz może artykuł Dariusa Antanaviciusa 'Znane i nieznane źrodła do kampanii kircholmskiej w 1605 roku', zamieszczony w 'Wojnach Połnocnych w XVI-XVIII wieku' (praca pod red. Bogusława Dybasia, wydana w Toruniu w 2007)? Autor porusza tam ten sam problem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sadyk   

Kadrinazi,

artykuł Dariusz A. znam. Byłem zresztą na tej sesji, której pokłosiem jest wspomniana przez Ciebie pozycja.

Ale Henrik Brandt dalej nie daje mi spokoju. Jak myślisz - obcy - bo taki był, dostaje nagle dowództwo całego skrzydła i jednostek których nie zna a oni jego? I to jednostkowy przypadek......

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jaki on tam obcy, toż to Fin ;) i to tylko pułkownik. Pamiętajmy że Finowie stanowili całkiem sporą część armii w pierwszych dwoch dekadach XVII wieku. Poza tym specyficzna struktura jazdy na służbie szwedzkiej (samodzielne kompanie łączone w ad hoc regimenty) powodowała, że trzeba było kogoś z doświadczeniem postawić na czele flanki.

Swoją drogą Szwedzi mieli słabość do obcokrajowcow - wystarczy wymienić hr. Nassau, hr. Mansfelda, czy (z okresu poźniejszego) młodego von Thurna, że o pokaźniej kolonii szkockiej nie wspomnę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sadyk   

Źle się wyraziłem.

Nie obcy jako Fin, ale jako żołnierz. Służył przecież wcześniej w wojsku RON. I mimo to Karol miał do niego zaufanie? Rozumiem, że dobry najemnik zawsze się przyda, i to jeszcze znający przeciwnika. I raczej ta sprawa mnie intryguje. Z tego co wiem, chyba nikt więcej (z dowódców) w wojsku RON wcześniej nie służył. Chyba, że się mylę?

A który kraj wtedy nie miał słabości do obcokrajowców? A obcokrajowcy do obcych władców:) Pieniądz wtedy też rządził ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.