Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

O powstaniu w szkołach

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

No tak jak sobie przypominam to nie było tego zbyt wiele (no ale nie było na to zbyt wiele czasu, czwarta klasa przed maturą więc wiadomo jak to jest), ale nie powiem jakaś dyskusja była, nauczycielka starała się rzetelnie przedstawić całą sytuację, pokazać, jak wyglądało przygotowanie powstania (lub jego brak), omówić postawę rządu w Londynie i pozycję jaką zajął Stalin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
nauczycielka starała się rzetelnie przedstawić całą sytuację, pokazać, jak wyglądało przygotowanie powstania (lub jego brak), omówić postawę rządu w Londynie i pozycję jaką zajął Stalin.

A pamiętasz może dokładnie co mówiła?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
A pamiętasz może dokładnie co mówiła?

Albinosie przeceniasz mnie, ja tam często nie pamiętam co kto do mnie mówił przed momentem a nie kilka lat temu ;)

No ale coś sobie tam przypominam, mówiła o tym, że powstanie było źle przygotowane, ale nie jakaś propaganda, tylko rzetelna analiza sytuacji jaka wtedy istniała, potem było o przebiegu działań, było chyba coś o Jeziorańskim i jego misji (ale nie jestem pewien, pamięć czasami płata figle), mówiła o tym, że Stalin wykorzystał powstanie do pozbycia się "problemu" podziemia (oczywiści nie ujęła tego w ten sposóB), na koniec podsumowała stwierdzeniem, że powstanie nie było potrzebne (zresztą Ona mówiła tak o wszystkich naszych powstaniach, co chyba i mnie się udzieliło, bo uważam tak samo).

To by było na tyle, oczywiście jeszcze raz podkreślam, że nie jestem w 100% pewien, czy dokładnie to mówiła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
tylko rzetelna analiza sytuacji jaka wtedy istniała,

Na rzetelną to chyba jednak trochę mało czasu miała. Komorowskiemu w jego ostatniej pracy zajęło to około 100 stron.

To by było na tyle, oczywiście jeszcze raz podkreślam, że nie jestem w 100% pewien, czy dokładnie to mówiła.

Rozumiem, rozumiem, jednak zawsze trochę konkretów nie zaszkodzi;)

Moja lekcja w podstawówce na ten temat była dość pobieżna, chociaż mieliśmy zorganizowaną wycieczkę po Starówce śladem walk powstańczych. Ogólnie jak na ten poziom było to jednak sporo. Podobna wycieczka miała miejsce w gimnazjum, tyle że wówczas nauczyciel dodatkowo poświęcił jedne zajęcia na dyskusję, całkiem sensowną z tego co pamiętam, chociaż nie była to żadna rewelacja. Bardzo miło wspominam za to zajęcia z liceum, kiedy to nasz profesor wysłał nas najpierw do MPW, ale tak abyśmy sami tam pochodzili, i mogli wyrobić sobie własną opinię. Potem dyskusja, nie mówił nam, że decyzja była zła czy też dobra. wielokrotnie powtarzał, że jednoznacznej oceny nie da się podać. Jednak momentami można było wyczuć, że jest przeciwnikiem myślenia o powstaniu, jako o sukcesie, zwłaszcza gdy mówił o tym, że powstanie miało jakoby uratować Polskę przed staniem się republiką ZSRS.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Na rzetelną to chyba jednak trochę mało czasu miała. Komorowskiemu w jego ostatniej pracy zajęło to około 100 stron.

Co fakt to fakt, ale rzetelna na tyle na ile pozwalały ramy lekcji.

Tak czytam Twój post i dochodzę do wniosku, że ja chyba nawet nie pamiętam jak wyglądała lekcja o powstaniu w podstawówce (do gimnazjum nie chodziłem więc nie mam o czym pisać).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

/OFF

Co fakt to fakt, ale rzetelna na tyle na ile pozwalały ramy lekcji.

Chyba że tak. A z gimnazjum miałeś szczęście;)

OFF/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Ja jestem w drugiej klasie i dopiero za parę miesięcy będę miała lekcje o Powstaniu,ale mój nauczyciel wie,że to moja obsesja i kiedyś z nim rozmawiałam o tym i on stwierdził,że to była jedna z większych klęsk Polaków.Chcę też jakoś 'rozreklamować' Powstanie wśród młodzieży,dlatego próbuję go przekonać,żeby zrobić maraton o Powstaniu Warszawskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
i on stwierdził,że to była jedna z większych klęsk Polaków.

Ciesz się, że trafiłaś na takiego nauczyciela.

Chcę też jakoś 'rozreklamować' Powstanie wśród młodzieży,dlatego próbuję go przekonać,żeby zrobić maraton o Powstaniu Warszawskim.

Życzę powodzenia, inicjatywa godna pochwały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Ciesz się, że trafiłaś na takiego nauczyciela.

Bardzo się cieszę,jakoś nie potrafię sobie wyobrazić lepszego na mojej prowincji;)

Życzę powodzenia

Muszę tylko przeforsować ten pomysł,bo on raczej woli o PRL-u,ale dam radę:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Bardzo się cieszę,jakoś nie potrafię sobie wyobrazić lepszego na mojej prowincji;)

Podobnego miałem w LO. Jego ojciec walczył w powstaniu, mimo to miał bardzo krytyczny stosunek do decyzji o rozpoczęciu walk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Jego ojciec walczył w powstaniu, mimo to miał bardzo krytyczny stosunek do decyzji o rozpoczęciu walk.

Może właśnie dlatego miał krytyczny stosunek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Może właśnie dlatego miał krytyczny stosunek.

Możliwe, nigdy nie pytałem się go o to aż tak dokładnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Chciałam przy pomocy mojego nauczyciela zrobić maraton historyczny, temat przewodni- Powstanie Warszawskie. No, ale oczywiście Powstanie Warszawskie to była klęska, lepiej zrobić o PRL-u... Spróbuję jeszcze go przekonać, nawet znalazłam sobie dobre argumenty, ale czuję, że to nic nie da ;) A tak się cieszyłam...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Możesz wykorzystać taki oto argument, skoro twój nauczyciel lubi PRL, że PW było przyczyną formowania się nowej władzy w Polsce (tzn. to jest skrót, chodzi o to, że jego wybuch miał za zadanie by Polacy byli gospodarzami na swojej ziemi przyjmującymi Sowietów i dać atut rządowi polskiemu w Londynie, jego klęska [PW] umożliwiła szybkie przejęcie władzy przez komunistów oraz pokazała, że los Polski zależał od Stalina i takie tam, rozumiesz? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.