Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

O powstaniu w szkołach

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

No dobrze, a może ktoś jeszcze będzie miał w najbliższym czasie, bądź też miał niedawno, lekcje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Zaraz mnie napiętnują na heretyka, ale napiszę to. ;)

Powstanie Warszawskie to tak naprawdę moment w historii II wojny światowej powszechnej i Polski. Przy tak przeładowanym programie i mało godzin lekcyjnych, Powstanie Warszawskie jest epizodem na lekcji często, choć nie zawsze.

I Powstanie Warszawskie powinno być epizodem lekcji, a nie całą lekcją. Szkoda czasu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Cóż, ja lekcję o Powstaniu Warszawskim miałem ostatnio prawie 6 lat temu, w liceum. Szczerze mówiąc to nie pamiętam jej przebiegu, ale nauczycielka nie mogła mi powiedzieć o tym nic nowego, bo - skromnie ujmując - moja wiedza zdecydowanie przewyższała jej, jesli chodzi o wydarzenia z lat 1939-1945. Ze sprawdzianu z DWS dostałem celujący :mrgreen: [taki przykład - było na sprawdzianie m.in. kilka pojęć do wyjaśnienia. Jednym z nich była "Linia Gustawa". Opisałem nie tylko z jakiej miejscowości do jakiej przebiegała, ale też dodałem wzmiankę o jej pozycji ryglowej czyli "Linii Hitlera" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ]. Ale to tak off topic ;)

Ja bym proponował co innego - jak o powstaniu uczą w szkołach w Niemczech :?: Na konferencji "Prawda-Pamięć-Odpowiedzialność. Powstanie Warszawskie w stosunkach polsko-niemieckich", która odbyła się wiosną zeszłego roku, i w której uczestniczyłem jako słuchacz, był m.in. referat niemieckiego historyka o powstaniu w powojennych podręcznikach niemieckich do historii. Zapewne materiały z tej konferencji już się ukazały, więc można się za nimi rozejrzeć i samemu poczytać [z głowy trudno cokolwiek cytować :roll: ].

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Powstanie Warszawskie to tak naprawdę moment w historii II wojny światowej powszechnej i Polski.

Jednak jest to moment dość ważny.

Zapewne materiały z tej konferencji już się ukazały, więc można się za nimi rozejrzeć i samemu poczytać [z głowy trudno cokolwiek cytować :roll: ].

Dzięki za informację ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Szkoda czasu.

Ja bym powiedziała, że jakieś 40 minut (bo trzeba odjąć zamieszanie, spóźnienie się nauczyciela) to zdecydowanie za mało na omówienie 63 dni walki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ja bym powiedziała, że jakieś 40 minut (bo trzeba odjąć zamieszanie, spóźnienie się nauczyciela) to zdecydowanie za mało na omówienie 63 dni walki.

To ile potrzebaby czasu wg. ciebie na omówienie np. powstania kościuszkowskiego, które trwało o wiele więcej niż PW?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
40 minut [...] to zdecydowanie za mało na omówienie 63 dni walki.

Jeżeli na 63 dni walk jedna lekcja to za mało to ile trzeba by poświęcić powstaniom trwającym ponad rok?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
To ile potrzebaby czasu wg. ciebie na omówienie np. powstania kościuszkowskiego, które trwało o wiele więcej niż PW?
Jeżeli na 63 dni walk jedna lekcja to za mało to ile trzeba by poświęcić powstaniom trwającym ponad rok?

Jeśli ma to być argument przeciwko jednej lekcji poświęconej PW, bo inne trwały dłużej, to jest chybiony. Bo od kiedy to czas trwania jest wyznacznikiem znaczenia danego wydarzenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ma to być argument przeciwko jednej lekcji poświęconej PW, bo inne trwały dłużej, to jest chybiony. Bo od kiedy to czas trwania jest wyznacznikiem znaczenia danego wydarzenia?

Ja odpowiem tak:

Ja bym powiedziała, że jakieś 40 minut (bo trzeba odjąć zamieszanie, spóźnienie się nauczyciela) to zdecydowanie za mało na omówienie 63 dni walki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ja odpowiem tak:

Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Dlatego powtórzę jeszcze raz: od kiedy czas trwania jest wyznacznikiem ważności danego wydarzenia? Dzionga poruszyła zupełnie inny problem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Dlatego powtórzę jeszcze raz: od kiedy czas trwania jest wyznacznikiem ważności danego wydarzenia? Dzionga poruszyła zupełnie inny problem.

Dzionga poruszyła inny problem? Dla mnie w swojej wypowiedzi jako argumentu użyła właśnie czas trwania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Dla mnie w swojej wypowiedzi jako argumentu użyła właśnie czas trwania.

Ja bym powiedziała, że jakieś 40 minut (bo trzeba odjąć zamieszanie, spóźnienie się nauczyciela) to zdecydowanie za mało na omówienie 63 dni walki.

To jest jedynie stwierdzenie faktu. Dzionga stwierdziła fakt, Wy klasyfikujecie wydarzenia pod względem czasu trwania. Wojna peloponeska trwała 30 lat, a poświęca się jej ledwie parę minut. Wrzesień '39 to np. u mnie były dwie lekcje. Wiec jeszcze raz: co ma czas trwania, do znaczenia wydarzenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wy klasyfikujecie wydarzenia pod względem czasu trwania.

Ależ skąd to Dzionga stwierdziła, że 40 minut to za mało na 63 dni walki to na ile wystarczy te 40 minut?

Jak dla mnie 40 minut jest wystarczającym czasem by to omówić, nikt nie zamierza z uczniów robić specjalistów od PW. Nie muszą znać wszystkich walk, dowódców, akcji wystarczy, że będą wiedzieli, że coś takiego było, mniej więcej jak się odbyło a przede wszystkim, dlaczego się odbyło i jakie były skutki tego, że się odbyło.

Czy listopadowe było ważniejsze czy mniej ważne? Jak dla mnie można postawić znak równości, nie ważne, że jedno trwało sporo dłużej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.