Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Pryncypat czy dominat?  

31 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Pryncypat
      12
    • Dominat
      4
    • Nie mam zdania
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Która z form Waszym zdaniem była lepsza dla cesarstwa i dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Myślę, że pryncypat, ale to tylko dlatego, że mam słabość do wybitnego polityka Oktawiusza Oktawiana. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Pryncypat- mimo tego, że była to "komedia republiki" jak niektórzy określają. W dobie pryncypatu prawo było niezależne od osób sprawujących władzę. W dobie dominatu, kiedy następowała absolutyzacja władzy cesarskiej, wola władcy stawała się prawem.

Kiedy pryncypat zachowywał fasady republiki, w dominacie "wypierano resztki instytucji republikańskich".

Spotkałam się z opinią, że przejście od pryncypatu do dominatu na swój sposób wzmocniło cesarstwo, ale kosztem swobód obywatelskich...Kosztem swobód owszem- ale czy wzmocniło- ciekawa sprawa.

Poza tym w dominacie brakowało zasad wyłaniania następcy cesarza. Stosowano różne systemy: dziedziczenia, nominacji przez poprzednika, wyboru przez wodzów wojskowych. W pryncypacie to było bardziej uporządkowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Pryncypat, ponieważ jestem zwolennikiem rządów autokratycznych w granicach prawa, poza tym był bliższy cywilizacyjnie Rzymowi. Ustanowienie dominatu to triumf wpływów orientalnych nad zachodnimi. Od czasów Dioklecjana Cesarstwo stopniowo traciło ze swej "rzymskości" przybierając postać zwyczajnej wschodniej despotii.

Poza tym w dominacie abrakowało zasad wyłaniania następcy cesarz. Stosowano różne systemy: dziedziczenia, nominacji przez poprzednika, wyboru przez wodzów wojskowych. W pryncypacie to było bardziej uporządkowane.

Ależ w pryncypacie również nie istniały jasne zasady wyłaniania następcy. Byle kto mógł sięgnąć po purpurę czego przykładem jest poniekąd bardzo sympatyczny tracki chłop o imieniu Maksymin:) Co prawda przez całkiem długi okres czasu sukcesja odbywała się płynnie, ale wynikało to bardziej z ogólnej prosperity i przywiązania do dynastii Julisko-Klaudyjskiej. Nawet degenarci pokroju Nerona nie byli w stanie wyrządzić na potężnych gmachu Imperium nic ponad drobną ryskę. System runął wraz z wybuchem poważnego kryzysu wewnętrznego (gospodarka) , który w dużej mierze był efektem całej serii lekkomyślnych decyzji wcześniejszych władców (psucie monety dla doraźnych potrzeb, nadanie obywatelstwa rzymskiego wszystkich mieszkańcom, poluzowanie dyscypliny w legionach etc.) ale to temat na inną dyskusję.

Oczywiście zgoda, że w dominacie bunty i uzurpacje były częstsze, ale są one wpisane w charakter każdej despotii. Władza kusi, a co dopiero władza absolutna:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Norton   

Pryncypat, bo mimo, że Senat był fikcją, to jednak pełnił jakieś ciało doradcze, czy wywierające chociaż małą presję na Cesarzu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pryncypat, co prawda senat w tym czasie był fikcją, jak to kolega wyżej napisał, jednak zachowano pozory starego ustroju republikańskiego. Ponadto w tym właśnie okresie Imperium osiągnęło szczyt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cosiek   

Najlepsze byłoby połączenie obu ustrojów. Z pryncypatu dziedziczenie władzy, ale tylko takie jak za panowania dynastii Antoninów, zapoczątkowanej przez Nerwę!!!. Wybór następcy ze względu na zdolności przywódcze, a nie czystość krwi. Z dominatu likwidacja pozycji senatu, który trzeba jasno sobie powiedzieć, był po prostu zbędny! Cesarz i tak nie liczył się z jego pozycją... no może początkowi cesarze.

Jak już jednak ma wybierać do PRYNCYPAT

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Dominat to ewolucja pryncypatu, a pryncypat to jakby ustrój przejsciowy między republiką a dominatem. Przecież pryncypat zachowuje pozory republiki tylko po to by nie wywoływać buntów społeczności rzymskiej, która jak wiadomo nie za bardzo lubiła królów. Pamiętajmy też ze dominat to nie tylko absolutna władza dla cesarza, ale też wprowadzenie tetrarchii (2 augustów - 2 cezarów) co było raczej dobrym posunięciem ze względu na rozleglość terytorium państwa rzymskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adamo   

Zdecydowanie dominat. Odpowiedź na kryzys pryncypatu, systemu nieudolnego, w którym o wyborze władców decydowały kohorty pretorianów. Dominat przeprowadził potrzebne reformy. Chronił również swobody obywatelskie, np. dopiero za czasów Dioklecjana nastąpiło ustalenie terminu przedawnienia przestępstw. Wzmocniona administracja i armia była w stanie poradzić sobie z zagrożeniami zewnętrznymi. W pryncypacie plemiona germańskie były słabsze a więc i zagrożenie mniejsze. Dioklecjan, Konstantyn, Julian Apostata, którego osobiście nie darzę wielką sympatią, to obok Oktawiana najwybitniejsi cesarze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   
kryzys pryncypatu, systemu nieudolnego, w którym o wyborze władców decydowały kohorty pretorianów

Z pewnością decydowanie o tym przez armię za dominatu było lepsze...

Dominat przeprowadził potrzebne reformy

... których za pryncypatu nie było, co...?

Wzmocniona administracja i armia

No proszę, to administracja za dominatu działała sprawniej, a armia była silniejsza?

była w stanie poradzić sobie z zagrożeniami zewnętrznymi

Takimi jak Wizygoci, Wandalowie, Hunowie, albo Persowie...

W pryncypacie plemiona germańskie były słabsze a więc i zagrożenie mniejsze

Najstraszniejsza klęska w dziejach Rzymu- Arauzjo jeszcze za Republiki w wstarciu z Cymbrami i Teutonami. Germańskie protoimperium Markomanów i Kwadów to czasy pryncypatu. Wielka, ciężka wojna z Germanami wzdłuż całej europejskiej granicy w II wieku, zapowiedź Wędrówki Ludów- także. Choć w zasadzie wystarczyło by wspomnieć o Lesie Teutoburskim.

Nielicho mnie zdziwiłeś...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adamo   

Gwoli wyjaśnienia wcale nie nie doceniam systemu pryncypatu, uważam po prostu, że dominat był lepszy ustrojowo. Armia decydowała o cesarzach już w III w., decydowały o tym reformy rzekome Sewera, za twórcę dominatu uważa się Dioklesa, przez długi czas armia nie miała wpływu na obiór cesarza. W cesarstwie wschodnim nawet bardzo długo. Co do reform, a i owszem były, nie twierdzę, że nie. Ośmielam się stwierdzić, że administracja była lepiej zorganizowana i bardziej fachowa, a armia liczniejsza i lepiej zorganizowana. Cesarstwo wschodnie obroniło się przed niejednym zagrożeniem. Jestem ciekaw czy Oktawian odparłby wszystkie te plemiona? Imperium Kwadów to jedyne poważniejsze zagrożenie ze strony Germanów, początek przekształcania się luźnych związków plemiennych w trwalsze organizacje. Co do reszty to nie było realnego zagrożenia bytu państwa. A państwa szczepowe pojawiły się w III i IV w. Ale owszem masz rację klęski za pryncypatu były również i może opinię sformułowałem na wyrost. Choć być może nie należy zastanawiać się nad tym który ustrój był lepszy wszak dominat wyrósł z przekształcenia pryncypatu a pryncypat z republiki. Każdy z tych ustrojów miał swoje wady i zalety. Moja opinia wynika z tego, że bardziej interesuję się okresem dominatu. Pozdrawiam :wink: I mam nadzieję, że zdziwienie Ci już przeszło ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pacam   
Armia decydowała o cesarzach już w III w., decydowały o tym reformy rzekome Sewera

Jeśli Cię zapytają: czy armia miała większy wpływ na obsadzanie tronu za pryncypatu, czy za dominatu, co odpowiesz?

Moja opinia wynika z tego, że bardziej interesuję się okresem dominatu. Pozdrawiam :wink: I mam nadzieję, że zdziwienie Ci już przeszło :)

O tak, zwłaszcza po tym ostatnim ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Tylko czy zachowanie pozorów dawnego ustroju było dobrym wyjściem? Jak dla mnie nie koniecznie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.