Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. O tym co JPP posiada w swojej szafie faktycznie krążą legendy. Lecz powiem tak. Podczas naszych spotkań JPP obiecywał że na kolejne przygotuje nowe rewelacje związane z 74 GPP (m.in. informacje o domniemanej śmierci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku), co jednak nigdy nie miało miejsca. Zawsze powracał do znanych już faktów.

Gdy kończyłem swoją książkę o 74 GPP pt.” Zasłużyli na wieczną chwałę” praktycznie byłem zmuszony przedstawić JPP książkę do akceptacji przed drukiem, czego oczywiście nie uczyniłem z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że każdy może pisać co chce, byle nie odbiegał od faktów i nie tworzył mitów, drugi to udział jeszcze kapitana Pelca w grach wojennych w Działoszynie w roku 1934. Gdzie informacje JPP w tym temacie różnią się zasadniczo od opinii jaką wystawił ówczesny szef GISZ Śmigły-Rydz. Po prostu nie chciałem niepotrzebnie zaogniać sytuacji. A po trzecie nie można historii sobie zawłaszczać na własność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

To może ja podam jak tą trasę na podstawie JPP przedstawia J. Przemsza - Zieliński:

4.09 - Boryczkowa starcie z Niemcami

4/5.09 Kierunek północno wschodni (Włoszczowa - Łopuszno) Ominięcie Kielc od północy

6.09 [? TN] Las w pobliżu Suchedniowa, (Sieraków Majdasz Koniecpol [? TN]) główne miejsce zbiórki zgrupowania mjr Pelca, które wzrasta do 1100-1300 strzelców.

6/7.09 Ponieważ Niemcy zajęli rejon Szczekocin, ruch na północny wschód w rejon Suchedniowa gdzie starcie stąd

7.09 marsz dzienny w rejon lasów na płd - zach od Iłży

Stamtąd nocą 7/8.09 do lasu Dąbrowa

Gdzieś tu się straciła 5.09 i noc z 5/6

Inny opis w przypisie z listu JPP do JP-Z ( mocno poskracany przeze mnie):

"Dużą trudność stanowiło zebranie dokładnych informacji na temat walk 74 pp pod Potokiem Złotym, czego wreszcie udało mi się dokonać, ale jeszcze większą trudność przedstawiało zebranie informacji na temat zebrania resztek (…) oraz marszu pułku przez Koniecpol, Kielce, Iłżę, aż po Ciepielów. (…) Nie wchodząc w szczegóły można powiedzieć o istnieniu dwóch głównych kierunków (…) 1./ szosa Częstochowa - Janów - Lelów - Szczekociny (pionierzy, kolarze, kol sanitarne, tabory) i 2./ równoległy kilka km na południe – (drobne oddziałki, raczej grupki) które połączyły się przed Szczekocinami w jeden i poszły Koniecpol - Włoszczowa - Kielce

Wszystkie te oddziały przeszły przez rejon między Julianką a Koniecpolem. We Włoszczowej doszło do rozdzielenia kierunków marszu, większość poszła na Suchedniów, część na Końskie.

Nie wiem co się pod tym drugim opisem kryje.

[ Dodano: 2008-11-15, 18:42 ]

Dzięki uprzejmości poznałem stan zasobów Archiwum w Freiburgu. Dzienniki bojowe nie zachowały się, z wyjątkiem jednego, Lekarza dywizyjnego. W nim są istotne informacje na temat Ciepielowa.

Po pierwsze:

Bitwa skończyła się o 17 ( słownie: siedemnastej), czyli ci z Gołębiowa nie trafili tam po walce.

Po drugie:

Niemcy zaraz po bitwie zorganizowali szpital dla polskich i niemieckich rannych w Dom. Daniszów 4 km na południe od Lipska. Woziło ich tam specjalnie zawezwanych 5 ciężarówek !

[ Dodano: 2008-11-15, 18:44 ]

Mógłbyś to sprawdzić Atrixie i podzielić się wiedzą ? (lub inny miejscowy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Niemcy zaraz po bitwie zorganizowali szpital dla polskich i niemieckich rannych w Dom. Daniszów 4 km na południe od Lipska. Woziło ich tam specjalnie zawezwanych 5 ciężarówek !
Daniszów folwark. Był tam dwór ziemski. Włascicielem był Władysław Jasieński. w Daniszowie jako takich domów prywatnych nie było w 1939r. Było tylko mieszkanie zarządcy oraz tzw "czworaki", czyli mieszkania dla ludzi pracujących we dworze. Pałacyk dworski jak najbardziej pasował by na szpital polowy, stał w dużym parku. Ale muszę cię Tomaszu N rozczarować, znam dobrze mieszkańców i ludzi którzy mogli by coś wiedzieć już nie żyją. Jeszcze kilkanaście lat temu żył człowiek który był osobistym dorożkarzem dziedzica, a miał wstep wszedzie. Ostatnia osoba jaka jeszcze zyje to pan Ksawery Jasieński, syn po bracie Władysława Jasieńskiego. Ale może coś będę miał, jutro bede wiedział.

[ Dodano: 2008-11-15, 21:01 ]

Bitwa skończyła się o 17 ( słownie: siedemnastej), czyli ci z Gołębiowa nie trafili tam po walce.
mozliwe, oblicz o której godzinie 08.09.1939 był zmierzch. Nie wszyscy się z pewnością poddali po 17 godzinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Atrix napisał:

oblicz o której godzinie 08.09.1939 był zmierzch.

Już podałem na forum - 18.55

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Już podałem na forum - 18.55
czyli okolica godziny 19.00. W dwie godziny, można było z powodzeniem doprowadzić jeńców z Lasu Dąbrowskiego do Gołębiowa. Tych jeńców w Gołębiowie widział pan Mieczysław Prokop, cyt. " podglądaliśmy naszych żołnierzy jak sie już ściemniało, z krzaków przy lesie. Rano już ich nie było"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Fajny numer postu Ci się trafił.

Może zapomniałeś wcześniejszą dyskusję, ale informacje tego drugiego świadka są szczegółowsze i dają trochę wcześniejsze ramy czasowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Fajny numer postu Ci się trafił.
???
Może zapomniałeś wcześniejszą dyskusję, ale informacje tego drugiego świadka są szczegółowsze i dają trochę wcześniejsze ramy czasowe.
nic nie zapomniałem. jak narazie dwie osoby potwierdzaja grupę jeńców polskich widzianych w dn 08.09.1939r w Gołebiowie. Grupa ta mogła pochodzić tylko z okolic Dąbrowy. W okolicy nic innego sie nia działo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Mam pytanie. Jakie zniszczenia były w Dreźnie pod drugiej stronie szosy (od Anusina) po walkach ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
Mam pytanie. Jakie zniszczenia były w Dreźnie pod drugiej stronie szosy (od Anusina) po walkach
a miały być jakieś zniszczenia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Zgodnie z 29.Div Niemcy atakowali symetrycznie po obu stronach drogi, więc i od Anusina jaki i od Drezna. W Anusinie były zniszczenia, więc pytanie czy w Dreźnie też.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
sinie były zniszczenia, więc pytanie czy w Dreźnie też.
Drezno tak właściwie nie jest przy drodze Lipsko-Ciepielów. Wieś leży w lesie na wschód od drogi. Wobec tego nie było z miejscu zdarzeń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
atrix   
No to rozumiem, że nie było ?
Przy drodze były chyba tylko dwa mieszkania, ale nikt nic nie mówił że spaliły się czy coś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.