Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Sukcesja

Recommended Posts

Tofik   

Jak oceniacie rozwiązanie sprawy sukcesji przez Kazimierza? A może król w ogóle tego nie rozwiązał? Już w 1338 r. mając zaledwie 28 lat, Kazimierz postanowił, że w przypadku jego bezdzietnej śmierci na tronie polskim zasiądzie Ludwik Andegaweński. Można jednak sądzić, że zrobił to raczej dla zacieśnienia sojuszu polsko - węgierskiego (chciał zdobyć czyjeś wsparcie w negocjacjach z zakonem krzyżackim) niż z rzeczywistej obawy o brak potomka. W 1351 r. Kazimierz potwierdził swoje zobowiązania (nawiasem mówiąc był wtedy ciężko chory). W końcu jednak Kazimierz postanowił oddać władzę w ręce częściowo Piastów. W 1368 r. usynowił swego wnuka, Kaźka Słupskiego. Nadał mu w testamencie lenna, które później miały mu pomóc w uzyskaniu władzy. Jak sądzicie - jak król powinien rozwiązać ten problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bruno   

Szkoda że nie dogadał się z Władysławem Białym,myślę że Władysław miał większe szanse niż Kaźko,który miał małe poparcie (nie pomogły nawet zapisy testamentowe Kazimierza Wielkiego) zaś sam Władysław miał poparcie Wielkopolan (sami go wezwali po śmierci Kazimierza)Jeżeli nawet któremuś z nich udało by się uzyskać koronę polską trzeba by było zapłacić za to Rusią Halicką,bo wojny z Węgrami o Ruś raczej byśmy nie wygrali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

A co sądzicie o oddaniu tronu synom Cudki, czy Esterki (o ile Kazimierz miał z Esterką synów)? Czy synowie z nieprawego łoża zostaliby zaakceptowani?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bruno   

Według zapisów testamentowych Kazimierza Wielkiego wynika że miał z nią dwóch synów Niemierze i Pełkę,a co do ich akceptacji nie sądzę żeby ich uznano (zresztą po śmierci Kazimierza nie brano ich pod uwagę tylko Siemowita IV mazowieckiego i Władysława Białego).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Esterka wypada z gry ,była Żydówką,natomiast Cudka była córką kasztelana sieciechowskiego Pełki (więc szlachetnie urodzona)i żoną(niestety) Niemierzy z Gołczy.Gdyby była niezamężna to nasz "pechowy" Kazimierz miałby trzech następców Niemierze, Jana i Pełka(przykład Zbigniewa syna Hermana).W takim wypadku każdy niechętny wyborowi nieślubnych dzieci Kazimierza,miał pretekst by twierdzić,że owi synowie mogą być tak samo synami Kazimierza jak i Niemierzy z Gołczy(badań DNA niestety nie znali).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.