Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Sukcesja

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Jak oceniacie rozwiązanie sprawy sukcesji przez Kazimierza? A może król w ogóle tego nie rozwiązał? Już w 1338 r. mając zaledwie 28 lat, Kazimierz postanowił, że w przypadku jego bezdzietnej śmierci na tronie polskim zasiądzie Ludwik Andegaweński. Można jednak sądzić, że zrobił to raczej dla zacieśnienia sojuszu polsko - węgierskiego (chciał zdobyć czyjeś wsparcie w negocjacjach z zakonem krzyżackim) niż z rzeczywistej obawy o brak potomka. W 1351 r. Kazimierz potwierdził swoje zobowiązania (nawiasem mówiąc był wtedy ciężko chory). W końcu jednak Kazimierz postanowił oddać władzę w ręce częściowo Piastów. W 1368 r. usynowił swego wnuka, Kaźka Słupskiego. Nadał mu w testamencie lenna, które później miały mu pomóc w uzyskaniu władzy. Jak sądzicie - jak król powinien rozwiązać ten problem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bruno   

Szkoda że nie dogadał się z Władysławem Białym,myślę że Władysław miał większe szanse niż Kaźko,który miał małe poparcie (nie pomogły nawet zapisy testamentowe Kazimierza Wielkiego) zaś sam Władysław miał poparcie Wielkopolan (sami go wezwali po śmierci Kazimierza)Jeżeli nawet któremuś z nich udało by się uzyskać koronę polską trzeba by było zapłacić za to Rusią Halicką,bo wojny z Węgrami o Ruś raczej byśmy nie wygrali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

A co sądzicie o oddaniu tronu synom Cudki, czy Esterki (o ile Kazimierz miał z Esterką synów)? Czy synowie z nieprawego łoża zostaliby zaakceptowani?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bruno   

Według zapisów testamentowych Kazimierza Wielkiego wynika że miał z nią dwóch synów Niemierze i Pełkę,a co do ich akceptacji nie sądzę żeby ich uznano (zresztą po śmierci Kazimierza nie brano ich pod uwagę tylko Siemowita IV mazowieckiego i Władysława Białego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Esterka wypada z gry ,była Żydówką,natomiast Cudka była córką kasztelana sieciechowskiego Pełki (więc szlachetnie urodzona)i żoną(niestety) Niemierzy z Gołczy.Gdyby była niezamężna to nasz "pechowy" Kazimierz miałby trzech następców Niemierze, Jana i Pełka(przykład Zbigniewa syna Hermana).W takim wypadku każdy niechętny wyborowi nieślubnych dzieci Kazimierza,miał pretekst by twierdzić,że owi synowie mogą być tak samo synami Kazimierza jak i Niemierzy z Gołczy(badań DNA niestety nie znali).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.