Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

A towarzysz z 1600 roku to kwarciany czy doraźnego zaciągu? ;)

Kwarciany miał żołd w wysokości 304 groszy srebra/kwartał (czyli 1215/rok), doraźny 405 groszy/kwartał (czyli 1620/rok)

Co do piwa znalazłem tylko dane dla okresu 1626-29 (651 groszy/1000 litrów), więc nie bardzo da się porównać (ale mam dane o żołdzie kwarcianego/doraźnego/litewskiego w 1627 roku, może da się nagiąć pytanie?)/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś poprzedni post zakończyć jakimś strzałem, ile piw, litrów czy "kratek" mógł potencjalnie wypijać ;) . Zapewne i tak bym uznał tą odpowiedź, ceny piwa mogły się wahać, gdyż nie każde piwo to... Zamkowe.

A tak to na mój kolejny post musisz poczekać do niedzieli, chyba żeby Wam się nudziło to wtedy zadaj kolejne pytanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jako, że to quiz a nie kanał Discovery, zadaje kolejne pytanie.

"Wielkiej tedy nowalijej doczekał się Kraków, trzech razem królów polskich w murach przyjmować..."

Ktoś zna miesiąc i rok tego wydarzenia ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

31 stycznia roku 1676.

Jan Chryzostom Pasek: ?wielkiej tedy nowalijej doczekał się Kraków, trzech razem królów polskich inter moenia (łac. między murami, w obrębie murów miasta) przyjmować, dwóch simul et semel (łac. ? równocześnie i tylko raz) na jednym katafalku, trzeciego widzieć na majestacie?.

A królowie to:

Zmarły na obczyźnie we Francji Jan Kazimierz (zm. 1672) i Michał Korybut Wiśniowiecki (zm. 1673) oraz żywy Jan III Sobieski.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi się kołacze w głowie to pokurcz=pokuć; pies mieszaniec. U Glogera jest to:

mieszaniec charta z brytanem.

W takim też kontekście występuje m.in. u Ignacego Chodźki; jako pies myśliwski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ok, niech będzie.

Według moich danych w podanym przeze mnie okresie była to krzyżówka charta z kundlem (czyli półrasowy kundel :P ) i służyła jako pies myśliwski ze szczególnym uwzględnieniem polowań na niedźwiedzie.

Krzyżowanie charta z brytanem było wcześniej.

Dawaj dalej.

Edytowane przez Capricornus

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Krzyżówka kundla z rasowym nawet chartem ... pozostaje kundlem/mieszańcem ...

Będzie łatwe:

Poseł pewnego Bogusława został zatrzymany przez chłopstwo w Wielkopolsce ... był to Jerzy L.

Chłopi chcieli go zabić ... ale coś go uratowało?

O co chodziło?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Poseł pewnego Bogusława został zatrzymany przez chłopstwo w Wielkopolsce ... był to Jerzy L.

Chłopi chcieli go zabić ... ale coś go uratowało?

O co chodziło?

Jako, że ustawowy deadline zbliża się nieubłaganie, oto podpowiedź:

Był to Jerzy Lichtfuss, jako poseł szczecińskiego księcia Bogusława X; rzecz działa się w 1633 r. na Wielkopolsce ....

zaś chłopstwo wzięło omyłkowo jego cudzoziemsko wyglądający poczet za Szwedów.

Cóż zatem uratowało cnego dyplomatę?

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę ...

nadmienię, że żadna inna pieśń ówczesna też nie wchodzi w grę, ani też recytowanie/melodeklamacja/cytowanie arcydzieł literatury polskiej również nie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.