Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Quiz-Polska Okresu Wolnej Elekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba tak. Wygląda to Walentego Fontanusa (Fontana, Born), rektora UJ, znanego głównie jako astronom, ale studiował też medycynę w Padwie. Nie znam niestety jego publikacji innych niż z astronomii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No więc czwarty. :mrgreen:

Tak sobie teraz grzebałem i znalazłem w necie „Historya, literatura i krytyka. Literatura polska w rozwinięciu historycznem” Jana Majorkiewicza z 1850 roku taki tekst: „Walenty z Lublina pisał o lekarnictwie popularnie”.

Jest to lokalny medyk a co za tym idzie trudny do znalezienia, ale skoro ja go znalazłem to może ktoś też będzie miał trochę szczęścia tyle, że ja to znalazłem w książkach. :tongue:

:mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jednak trzech. Zobacz, znalazłem coś takiego:

Trzecim wybitnym lublinianinem XVI wieku był Walenty Sierpiński (Walenty z Lublina).

Czyli ten, o którym pisałem, jako o pierwszym. Dogrzebałem się, że w Lublinie wydał pracę pt. "O różnych chorobach i leczeniu" lub "O różnych chorobach i leczeniu ich". Wydane w 1592 roku z dedykacją do Jana Zamoyskiego. Wygrzebałem to w knidze: "Historya Literatury Polskiey", Felixa Bentkowskiego z 1814 roku. Nieźle z nami "pojechałeś" :P

No i zmyliło mnie w pierwszej chwili, że to nie Sierpiński, bo on mi na autora pasował najlepiej... :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chylę czoła przed dociekliwością i wytrwałością.

"O różnych chorobach i leczeniu ich"
Wydane w 1592
z dedykacją do Jana Zamoyskiego.

Nie znałem nazwiska.

Pytanie Twoje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro przy medycynie jesteśmy... Kto z polskich lekarzy w swoim dziele opisał budowę zęba i przyczyny bólu? Proszę o tytuł dzieła i rok wydania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ależ bardzo proszę. Był to jeden z najsłynniejszych lekarzy polskich, wydał pewne bardzo słynne dzieło (choć nie w tym, tylko w swoim drugim opisał budowę zęba). Wspominaliśmy o nim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zastosuje metodę "na Vissa" ;) .Więc jest to F.Lubiecki lub L.Perzyna lub A.Kulma, może też to być W.Fontanus lub Skowid albo Czerniakowski, no ale jeśli chodzi o ząb to może być to Oczko. Skuteczna metoda ? :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczko jest okay, ale w jakim dziele?

P.s.:

Zastosuje metodę "na Vissa"

Ja Ci dam "na Vissa" :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i rok wydania :evil: , myślałem że się śliznę za ambicje, no ale cóż.

Na ból zęba zarzucam APAP, ale na opakowaniu nic o tym nie znalazłem :roll: , ale za to, kiedyś na lekcjach PO miałem coś o pierwszej pomocy, jak tylko znajdę kajet z notatkami to Twoje pytanie klęknie :evil:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś o tym czytałem, ale jakoś już nie pamiętam, natomiast, jeśli to był Wojciech Oczko to wydał on dwa dzieła „Cieplice” i „Przymiot”, podejrzewam, że jeśli to on napisał o tym zębie to w tym drugim dziele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

I bardzo słusznie podejrzewasz Capricornusie, było to przy okazji opisu leczenia kiły rtęcią, co powodowało psucie zębów. Rok wydania Przyjacielu i pytanie jest Twoje :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.