Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Po trupach do celu?

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Czy Napoleon niszczył innych by osiągnąć swój cel? Czy szedł po trupach do celu? Czy Napoleon nie przywiązywał wagi do innych ludzi, do pojedyńczych jednostek? Zapraszam!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pawlo18   

Na pewno Napoleon nie przywiazywal uwagi do swoich podwładnych czyli żolnierzy robił wszystko aby osiągnąć swój cel może chociażby świadczyć o tym że jak został wysłany do Egiptu i rozwalono wszystkie statki Francuskie to on sam powrócił do Francji aby przejąć władze i nie patrzył się na swoich żołnierzy co się z nimi stanie.

//Estera. Błagam! Pamiętaj o polskich znakach- ą, ę, ł, ó, ś- np. nie

zolnierz tylko żołnierz. Jeśli to się będzie powtarzać to będę musiała dać ostrzerzenie. Pamiętaj też, że zdanie kończymy kropką.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Na pewno Napoleon nie przywiazywal uwagi do swoich podwładnych czyli żolnierzy robił wszystko aby osiągnąć swój cel może chociażby świadczyć o tym że jak został wysłany do Egiptu i rozwalono wszystkie statki Francuskie to on sam powrócił do Francji aby przejąć władze i nie patrzył się na swoich żołnierzy co się z nimi stanie.

A co miał zrobić? Zginąć wraz z nimi?

Czy po trupach do celu? Na pewno nie lubił, gdy ktoś wyrastał mu ponad głowę. Np. rok 1806 i zwycięstwa pod Jeną i Auerstadt. Likwidował, starał się likwidować lub usuwać w cień swoich przeciwników politycznych (Bernadotte), ale to nie jest dziwne. Sądzę, że na pewno nie był egoistą, pośród jego triumfu mogły być triumfy innych - byle by nie przerastały jego zwycięstwa. Zresztą, nie odsuwał ludzi, gdy nie byli mu potrzebni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Na pewno Napoleon nie przywiazywal uwagi do swoich podwładnych czyli żolnierzy

Nie wiem na czym to opierasz, bo same wydarzenia z roku 1799 to za mało. A wiesz jak zachowywał się podczas całej wyprawy egipskiej? Czy tak bardzo o nich nie dbał? On kochał żołnierzy, czule nayzwał ich dziećmi, francuski żołnierz wiedział o co walczy, był zachęcany i budowany przez cesarza. Napoleon zawsze był z żołnierzami, jadł to co oni, znosił trudy wojny. Wiele takich historii można opowiedzieć- jak z nimi rozmawiał, co dla nich robił. Bonaparte ich kochał. Oni nie umierali dla Francji, ale dla niego!

rozwalono wszystkie statki Francuskie to on sam powrócił do Francji aby przejąć władze

To było okrutne, owszem. Zgadzam się, że to należy potępić. Bonaparte był potrzebny Francji. Francja straciła zdobycze I Kampanii Włoskiej. Ile Massena mógł jeszcze sam bronić republiki? Nad Francją zbierały się czarne chmury, potrzebne były zmiany. Tylko Bonaparte mógł przejąć władzę.

nie patrzył się na swoich żołnierzy co się z nimi stanie.

Został tam Kleber, który świetnie osbie radził, co oczywiście nie jest usprawiedliwieniem Napoleona.

Czy nie daje Ci do myślenia to, że Napoleon zbierał trupy po bitwie- i to nawet żołnierzy wrogich sił? Nie daje Ci do myślenia to, że był dla nich dostępny, znał ich imiona, rozmawiał z wieloma? Nie daje Ci do myślenia to, że kochał Desaixa, do czego isę przyznał, że czuwał przy umierającym Lannesie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
To było okrutne, owszem. Zgadzam się, że to należy potępić.

Potępić? Lepsze było to, żeby utrzymał Egipt (na krótko - sytuacja była poważna), a stracił Francję?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Potępić? Lepsze było to, żeby utrzymał Egipt (na krótko - sytuacja była poważna), a stracił Francję?

Tofiku masz rację, ale w omawianym kontekście należało zazanczyć, że nie było to w porządku. Ale czy jago nie usprawiedliwiłam? Przeczytałeś następne zdanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale czy jago nie usprawiedliwiłam? Przeczytałeś następne zdanie?

Przeczytałem, ale piszesz, że był potrzebny Francji i należy go potępić - wywnioskowałem, że za to, że uciekł z Egiptu bez wojska. Na siłę to można by go potępić za to, że był potrzebny Francji ;D

Tofiku masz rację, ale w omawianym kontekście należało zazanczyć, że nie było to w porządku

Hm... Racja, zostawić wojsko to trochę niehonorowo, ale czasami trzeba schować honor w buty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   

Napoleon był egoistą , dla mnie to oczywiste .Wystarczy wspomnieć jak wykorzystał ,durnych,porywczych Polaków jak ginęli na jego bitwach ;w imię czego?

Jawnie z nich kpił , a to ,że zachęcał swoich zołnierzy do walki ,dbał onich nie jest żadnym argumentem ,bo było to w jego interesie.Stosunek Napoleona do żołniezy można porównac do gospodarza który kupuje swinię ,dba o nią ,tuczy ją ,żeby w końcu ją zabić i zrobić z niej smakowite danie,dania. Tak widzę Napoleona , co nie znaczy ,że go potępiam, wprost przeciwnie uważam ,ze był wielkim człowiekiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Napoleon był egoistą , dla mnie to oczywistei .Wystarczy wspomnieć jak wykorzystał ,durnych,porywczych Polaków jak ginęli na jego bitwach ;w imię czego?

W imię dobra narodu. Ja tam bym wolał być pod Napoleonem niż pod carem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Napoleon był egoistą , dla mnie to oczywistei .Wystarczy wspomnieć jak wykorzystał ,durnych,porywczych Polaków jak ginęli na jego bitwach ;w imię czego?

W imię dobra narodu. Ja tam bym wolał być pod Napoleonem niż pod carem.

Obiecał wywalczyć niepodległość. Czy spełnił obietnicę ?Polaków miał ,za głupców co nie jest niczym nadzwyczajnym zważywszy na ich "fantazję". Podczas kampanii w Rosji gdy chciał się przeprawić na drugi brzeg rzeki(nie pamiętam gdzie to dokładnie bylo) na którym znajdywała się armia rosyjska , wydał Polakom rozkaz przeprawy przez rzekę. Armia rosyjska zaatakowała Polaków i rozgromiła ich podczas gdy Napoleon bezpiecznie przeprawił się przez rzekę kilka kilometrów dalej. To tak apropo miłosci Napoleona do żołnierzy. :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pawlo18   

Przez pare lat Polacy mogli sie pocieszyc z niepodleglosci (z takiej jakiejs tam) jakbys nie slyszal o Ksiestwie Warszawskim. Choc co prawda to bylo w jego interesie bo pozyskal kolejnego sojusznika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
Przez pare lat Polacy mogli sie pocieszyc z niepodleglosci (z takiej jakiejs tam) jakbys nie slyszal o Ksiestwie Warszawskim. Choc co prawda to bylo w jego interesie bo pozyskal kolejnego sojusznika.
Księstwo Warszawskie było namiastką niepodległości .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A jeśli chodzi o Polaków głupców- my się daliśmy wykorzystać, fakt faktem, że zbarneliśmy za dalkeo i potem to już musieliśmy walczyć u jego boku. Co ciekawe- Bonaparte z radości na początku nie skakał z powodu utworzenia Legionów- tak jakby nas wcisnęli jeszcze generałowi wówczas. Poza tym niczego się nie nauczyliśmy. Przyszedł Napoleon III i nasze oczy zwróciły się ku niemu, a wiadomo co we Włoszech chciał nawyprawiać...(pisałam o tym esej na olipiadzie- esej, który dał mi drugi etap ;p).

Przeczytałem, ale piszesz, że był potrzebny Francji i należy go potępić - wywnioskowałem, że za to, że uciekł z Egiptu bez wojska. Na siłę to można by go potępić za to, że był potrzebny Francji

Zabrakło tam po prostu "Ale" na początku zdania.

A kto nie jest egoistą? Każdy po części jest...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Nautilos   
A kto nie jest egoistą? Każdy po części jest...

Oczywiści ,to nic złego- naturalne. W temacie postawiłaś pytanie czy dażył do celu po trupach? ,czy Napoleon niszczył innych by osiągnąć swój cel? Czy Napoleon nie przywiązywał wagi do do pojedyńczych jednostek?.

Także odpowiadam ,że moim zdaniem tak właśnie było ,jeśli ktos sądzi innaczej to nie zauwaza faktów,lub nie chce ich zauważyć. Jak już wspomniałem to ,że "dązyl do celu po trupach",czy tez niszczył innych by osiagnąć swój cel, nie jest czymś za co mógłbym go potępić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Obiecał wywalczyć niepodległość.

Kiedy?

Czy spełnił obietnicę ?Polaków miał ,za głupców co nie jest niczym nadzwyczajnym zważywszy na ich "fantazję".

Dowody?

Księstwo Warszawskie było namiastką niepodległości .

A teraz porównaj je do innych XIX - wiecznych polskich tworów.

Także odpowiadam ,że moim zdaniem tak właśnie było ,jeśli ktos sądzi innaczej to nie zauwaza faktów,lub nie chce ich zauważyć.

A co to za fakty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.