Jump to content

pawlo18

Użytkownicy
 • Content count

  30
 • Joined

 • Last visited

About pawlo18

 • Rank
  Ranga: Student

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Polska Piastów

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Bielsk Podlaski
 1. sir Francis Drake

  Jeżeli chodzi o strategię to mistrzowsko wybrał moment, w którym to flota ks. Mediny - Sidonii zacumował w pewnym momencie wyprawy, bodajże w Calais i Drake obmyślił puścić 2 statki naladowane wszystkim co łatwopalne wprost w sam środek floty Hiszpanów.
 2. Moim zdaniem potęgę Szwecji należy oprócz eksportu żelaza oraz miedzi wiązać z tym, że Gustaw II Adolf potrafił wykorzystać dobrą koniunkturę w polityce międzynarodowej. Chodzi mi głównie o wojne z 1626-1629 z Polską, gdzie uzależnił nasz handel i pobierał cła, za które mógł powołać większą liczbę żołnierzy pod broń, a potem zagrozić Habsburgom w Rzeszy. Dobrze rozumiał także sytuację, w której wiedział, że trzeba związać Rzeczpospolitą konflitkem z Rosją, aby mieć zabezpieczone tyły, co już po jego śmierci zostało pojęte za późno. Na pewno Szwecja, aby utrzymać armię musiała iść wedle zasady "wojna żywi wojnę". Tak np Karol XII bez ponoszenia żadnych strat prowadził początkowy etap wojny północnej w XVIII w. utrzymając swoją armię z podbitych terenów.
 3. Quiz Średniowiecze

  Czy to nie był Jan bez Ziemi?
 4. Ciekawe pozycje książkowe

  Przepraszam za to, że nie umieściłem tego tematu w dziale pomocy, ale mam słabe doświadczenia z nim, bo góra 1, 2 pozycje były podawane, więc chciałem uzyskać informacje w dziale, który więcej osób przeszukuję. Za podane książki serdecznie dziękuję . Mam takoweż pytanie czy nie ma jakiś książek o instytucjach, które podtrzymywały polskość? Byłbym bardzo wdzięczny, bo wiem, że więcej książek można znaleźć o powstaniach aniżeli o takich sprawach "mniej" ciekawych.
 5. Ciekawe pozycje książkowe

  Wielkie dzięki liczę na to także, że w tych książkach będzie dobra bibliografia, która też pomoże mi napisać pracę w sensie innych pozycji książkowych.
 6. Ciekawe pozycje książkowe

  Witam mam prośbę do forumowiczów o przedstawienie jakiś ciekawych propozycji książkowych o tym okresie w dziejach Polski, ponieważ mieszkam w małym mieście i moja biblioteka ma małe zasoby książkowe, a szczególnie książek historycznych, ale jest możliwość ściągnięcia z biblioteki w większym mieście i chciałbym mieć sprecyzowane książki, które miałbym ewentualnie taką drogą pozyskać. Mianowicie mam na myśli literaturę, która by mówiła o powstaniach: kościuszkowskim, styczniowym, listopadowym, także o represjach Polaków w tym czasie, czy też instytucjach próbujących podtrzymywać naszą kulturę i duch polskości (o literaturze także, która powstawała w tamtym czasie Mickiewicz, Słowacki, Sienkiewicz czy Konopnicka). Dodam, że jest to mi potrzebne do pracy na olimpiadę "Losy Polaków na wschodzie po 17 września 1939r.". Najbardziej oczywiście adekwatne byłyby pozycje związane bezpośrednio z zaborem rosyjskim, ale i z innych książek będę niezmiernie wdzięczny. Z góry dziękuję forumowiczom.
 7. Najgorszy z Piastów

  Jego wina jest w tym, że podczas panowania najeżdżał ziemie państw ościennych, co prawda w dobrej wierze, ale rok 1031 pokazał, że nie podobało to się dla państw sąsiadujących z nami, a do tego jeszcze walka o tron (2 wydarzenia są połączone, ale cesarzowi i księciowi ruskiemu raczej przyświecał cel spadku znaczenia Polski). Oczywiście jego wadą może być tez to, że jak pisał Wincenty Kadłubek wolał utrzymać ziemie, aniżeli zdobywać je. Jest to uzasadnione ponieważ nie dostał po swoim ojcu dobrego państwa w sensie zasobności w ludzi, a ponadto wycieńczonego wojnami (3 wojny z Niemcami oraz 1 wyprawa na Ruś, nie liczę zajęcia Czech, bo to można dołączyć do pierwszej wojny z Niemcami)
 8. Najgorszy z Piastów

  Dołączając się do dyskusji o Bolesławie Krzywoustym, nie był to zły władca to, że walczył ze swoim bratem o tron to było normalne (przykład Bolesława Chrobrego, który wygoniła macochę i jej synów, czy też Mieszka II w walce z braćmi Bezprymem i Ottonem), niemniej jednak okazał jeszcze dużą litość pozwalając mu wrócić. Co do ich pokrewieństwa pragnę zaznaczyć, że nie byli oni typowymi braćmi, a mieli inne matki. Zbigniew był urodzony z nieprawego łoża, gdyż Władysław Herman nie przywiązywał w tamtych czasach uwagi do rządzenia i związał się z pewną kobietą nieznaną z imienia z, która miał syna (Zbigniewa), a że potem wypadki potoczyły się takim torem, że Władysław został władcą Polski to musiał wedle obyczajów ożenić się z "równą" sobie i z tamtego małżeństwa narodził się Bolesław jego pierworodny syn z prawego łoża. Natomiast rozbicie dzielnicowe nie występowało jedynie w Polsce, co prawda miało to złe skutki, ale w tym samym czasie wiele innych krajów także przeżywało podobny okres czasu. Jednak Bolesław Krzywousty był władcą dobrym, nie powiem że bardzo dobrym bo jego kariera jako księcia różnie się toczyła. Na pewno adnotacji należy fakt, iż za jego czasów nastąpiło napisanie pierwszej w dziejach Polski kroniki Galla Anonima. Także wojna z Niemcami (pamiętna obrona Głogowa) wygrana przez Polskę, co jest na pewno wielkim osiągnięciem strategicznym tego władcy. Tera przechodząc do meritum tematu mam paru kandydatów na miano najgorszych z Piastów: -Mieszko II (za doprowadzenie do wyniszczenia Polski i chaotycznych rządów Bezpryma) -Władysław Herman (za nieudolne rządy, a raczej brak rządów i bycie marionetką w rękach Sieciecha) -Bolesław Kędzierzawy (za nieudolne rządy w dzielnicy senioralnej, usprawiedliwia go jedynie fakt, iż pozycja Polski była w trudnej sytuacji) Są to co prawda władcy wymienieni już wyżej, ale skoro się powtarzają tyle razy to coś w tym jest
 9. Witam Chciałbym poprosić może o jakąś literaturę fachową, albo o konkretne przykłady z jakimś krótkim opisem zabaw, a dokładniej sportów uprawianych w starożytnym Egipcie. Te informacje bardzo pomogą mi w napisaniu pracy, bo niestety nie mogłem znaleźć literatury fachowej na ten temat.
 10. Tytuły książek

  Nie obrażam się, każda publikacja jest dla mnie cenna.
 11. Tytuły książek

  Witam chciałbym prosić o pomoc, a mianowicie prosiłbym o podanie jakiś tytułów książkowych na temat sportu w starożytności, bądź demokracji szlacheckiej oraz monarchii absolutnej w Europie. Jeżeli można by to prosiłbym też problematykę krótką żeby wiedzieć mniej więcej co książka opisuje. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
 12. Kto był najlepszym władcą w okresie V - XI w.?

  2 władców Polski- Mieszko za to że przyjął chrzest i oczywiście zrobił też dużo dobrego dla Polski Bolesław Chrobry- za wspaniałą politykę zagraniczną za genialną myśl wojskową itp itd. (nie będę się rozpisywać bo każdy zna jego osiągnięcia) Karol Młot- za powstrzymanie arabów Justynian Wielki- za rozwinięcie Bizancjum itp
 13. Znaczenie Poitiers 732 dla Europy

  Może dlatego że byli za bardzo pyszni ze już jak tyle podbili to i podbiją jeszcze więcej i to bez żadnych problemów. Może dlatego że po prostu poszło o jakiś powód którego jeszcze nie ustalono. Jak wiadomo powodów może być dużo ale i tak najważniejsze jest że wygrały wojska chrześcijańskie.
 14. Wasza jedenastka świata 2007

  Moja jedenastka to bramka- Cech (wyjasniam za to ze powrócił po kontuzji i szybko powrócił do wysokiej formy) obrona- Terry, Carragher, Daniel Alves, no i Lahm pomocnicy- Lampard, Makelele, Robben, Joe Cole napastnicy- Drogba i Benzema trener- Guus Hiddink (za to jak umie dobrze przygotować każdą drużynę w bardzo krótkim czasie do sięgania po najwyższe trofea)
 15. Ulubiony sportowiec

  Moim ulubionym sportowcem jest ogólnie rzecz biorąc Frank Lampard jest to jeden z najlepszych ofensywnych pomocników na świecie. Jego dogrania do partnerów strzały z dystansu albo chociażby takie bramki można oglądać całymi dniami http://pl.youtube.com/watch?v=sywzIrSrQ-4 jest to oczywiście mój teraźniejszy najlepszy sportowiec, a że jest to forum o historii to podam jeszcze jednego sportowca którym jest Marco van Basten to nazwisko mówi samo przez się nic dodać nic ująć genialny zawodnik i w ostatnim czasie trener. Jedyną wadą jest to, że zakończył karierę tak szybko :/
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.