Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Kraj, który ma najciekawszą historię?

Recommended Posts

Tofik   

Polska!!! Kiedyś uznawałem ją za nudną i nieciekawą, wolałem historię Francji czy Anglii, ale doznałem olśnienia i powróciłem do korzeni, bo w końcu od zainteresowania polską historia zacząłem :roll: A dlaczego jest ciekawa? Bo tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście że polska, świetnie to napisał w Bożym igrzysku Norman Davies. Potem bym dał włochy(dorobek cesarstwa rzymskiego do dzisiaj zadziwia, jest od lat największym ośrodkiem kulturowym na świecie i tutaj najwcześniej po wiekach "ciemnoty" rozpoczął sie renesans) a na trzecim dał bym Grecję głównie za jej antyczny dorobek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jachu   

Poza naszym krajem, zdecydowanie Rosja - kolebka komunizmu. Poza tym oczywiście Grecja, no i Włochy - pod tym jednak warunkiem, że do historii Włoch dołączamy okres dominacji Cesarstwa Rzymskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Jak dla mnie zdecydowanie Polska, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, iż jest to ocena subiektywna. W historii Polski w mojej opinii działo się tak dużo, w tak niesamowity sposób, że nie sposób niedocenić tego. Tak wiele wspaniałych postaci, wielkich zwycięstw, heroicznych historii... to wszystko tworzy wspaniałą mozaikę, która lśni niespotykanym blaskiem, a jest przecież jeszcze tyle spraw kontrowersyjnych, wymagających dokładniejszego zbadania, zanalizowania, że nie sposób się nudzić przy niej.

Na drugim miejscu postawił bym jednak Grecję, chociaż wiem na jej temat stosunkowo mało, to jednak pociąga mnie ona w coraz większym stopniu. Także historia Niemiec i Rosji, naszych dwóch wielkich historycznych wrogów, czy też Francji i Wielkiej Brytanii, kiedyś wielkich, głównych europejskich rozgrywających, potrafi człowieka zafascynować swoim bogactwem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja, aby niegłosować na Polskę oddałem głos na Francję, za wojnę 100, lubię Filipa IV Pięknego, do tego Epoka Napoleońska, Ludwik XIV, państwo Karola Wielkiego etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polska oczywiście ma wspaniałą historię.

Oddałam jednak głos na Wielką Brytanię, ponieważ ciekawią mnie dzieje tego kraju, ma on bardzo interesującą przeszłość.

Rządy Tudorów, Stuartów, kształtowanie się monarchii parlamentarnej, kosciół anglikański - tematy naprawdę warte uwagi.

Polecam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Blake   

Mnie osobiście fascynuje historia Egiptu, kiedyś tego starożytnego, teraz bardziej jego najnowsze dzieje. Chyba żaden inny kraj nie ma tak długiej i jednocześnie ciekawej historii. A oprócz tego Grecja, Włochy, USA... no i Polska oczywiście

Share this post


Link to post
Share on other sites
Heinz   

Zawsze mnie pasjonowała historia Stanów Zjednoczonych, ich dzieje sa zupełnie niepodobne do żadnego innego kraju, przez co tak fascynują. Dlatego też zaznaczyłem właśnie USA, jest coś sympatycznego dla patrioty w fakcie że gdzieś tam daleko za oceanem czci się naszych rodaków a dzień Pułaskiego jest omal świętem narodowym wolnym od pracy.

PS. Mój ulubiony gatunek filmowy to oczywiście WESTERN, atmosfera XVIII, XIX i wczesnego XX oddana w tych filmach jest wprost kapitalna. Co do samego wieku XX, to co wydarzyło się w tym kraju między 1901 a 2000 jest bardziej pasjonujące niż historie wszystkich innych państw razem wziętych. Ameryka jest królową świata, czy tego chcemy, czy też nei!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hauer   

Inny - Szwajcaria :D Fascynujaca historia powstania konfederacji i opierania się Cesarzom :D

Drugie miejsce - USA.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Według mnie- Polska!Czy inny kraj wzniecił tyle powstań?Czy inny kraj brał udział w tylu wojnach i na tylu frontach?Czy jakiś kraj nie podpisał nigdy kapitulacji, mimo iż został podbity?Czy był taki kraj, który mając słabą liczebnie i sprzętowo arme, walczył przez miesiąc przeciw dwóm wrogom?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Czy inny kraj wzniecił tyle powstań?

Był - zdaje się, że Kurdowie.

Czy inny kraj brał udział w tylu wojnach i na tylu frontach?

Cóż, to znaczy tylko tyle, że byliśmy albo waleczni albo zaborczy.

Czy jakiś kraj nie podpisał nigdy kapitulacji, mimo iż został podbity?

Formalnie nie podpisano aktu kapitulacji nigdy (przynajmniej jak na mój nos) jednak taką kapitulacją może być np. abdykacja SAP, choć trzeba przyznać, że raczej nieformalną.

Czy był taki kraj, który mając słabą liczebnie i sprzętowo arme, walczył przez miesiąc przeciw dwóm wrogom?

Nie trzeba szukać daleko - Kartagina broniła się trzy lata :D A na serio - Rzesza broniła się dość długo mając z jednej strony aliantów, a z drugiej ZSRR.

I żeby nie było, nadal uważam, że najciekawszą historię ma Polskę, tylko że Andrea$ moim zdaniem użył trochę naciąganych argumentów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Ale mnie chodziło o to że nie ma kraju, który zrobił to wszystko jeden.Zresztą Rzesza miała potężną armię i lotnictwo.No ja na to popatrzyłem trochę jednostronnie i też uważam, że Polska ma najciekawszą historię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Zresztą Rzesza miała potężną armię i lotnictwo.

A alianci i ACz jeszcze potężniejsze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.