Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Granat

Twórczość podczas PW

Rekomendowane odpowiedzi

Granat   

Właśnie... Czy podoba Wam się twórczość powstańców ? Dużo wierszy, niestety większość ponurych a to mi nie odpowiada... Jednak piosenki, skoczne są według mnie wskaźnikiem że duch powstańczy był bardzo silny. Czy macie jakiś ulubiony utwór ?

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Mhm, od dawna myślałem żeby założyć temat o twórczości powstańców:)

Właśnie... Czy podoba Wam się twórczość powstańców ?

Jest to jeden z moich ulubionych wycinków w polskiej sztuce.

Dużo wierszy, niestety większość ponurych a to mi nie odpowiada...

Jakie czasy taka poezja. Może nie jest to poezja a'la Słowacki czy też Mickiewicz (może poza Baczyńskim, wielu fachowców uważa, że na jesieni '42 osiągnął już pełnię dojrzałości poetyckiej). Baczyński jest bez wątpienia najwybitniejszym poetą pokolenia Kolumbów. Jego utwory, takie jak Elegia o... [chłopcu polskim] czy też Rodzicom, należą do klasyków polskiej poezji. Baczyński, poeta, czasu kurz, jakby przeczuwając co go czeka, śmierć jest widoczna niemalże w całej jego twórczości, śpieszył się z pisaniem, napisał blisko 500 wierszy (z czego ok. 100 od września '41 do lata '42), kilkanaście poematów i ok. 20 opowiadań, ilość przeszła w jakość.

Na uwagę zasługuje także twórczość "Ziutka" Szczepańskiego (autora piosenki Pałacyk Michla). Jego wiersz Czerwona zaraza przez cały okres PRL-u był na liście utworów zakazanych, wiele osób o jego istnieniu usłyszało dopiero wraz z publikacją "Powstania '44" Daviesa. Z innych, mniej znanych autorów wysoko cenię brata "Amorka" Romockiego, Jana Romockiego ps. "Bonawentura". Jego Modlitwa była odmawiana we wszystkich piwnicach Warszawy, na wszystkich jej podwórkach. Ostatnia zwrotka Powrotu do Warszawy jest w mojej ocenie nadzwyczaj trzeźwym spojrzeniem na, sprawę umierania dla Ojczyzny. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że wszyscy oni zginęli podczas powstania, podobnie jak tysiące im podobnych młodych, odważnych, inteligentnych, pełnych zapału i miłości dla Polski ludzi. Diamenty z których strzelaliśmy do wroga, diamenty które utraciliśmy bezpowrotnie.

Jednak piosenki, skoczne są według mnie wskaźnikiem że duch powstańczy był bardzo silny. Czy macie jakiś ulubiony utwór ?

Ulubiony? Jest kilka, m.in. Pałacyk Michla, Marsz Mokotowa, Mała dziewczynka z AK, Zośka, Sanitariuszka Małgorzatka, Hej! Chłopcy bagnet na broń czy też Chłopcy silni jak stal.

Polecam stronkę: http://zopa.nr5.pl/zopa/ , piosenki, wiersze etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Wiersze Baczyńskiego są piękne.Moje ulubione to Pokolenie I i II,Elegia o...(chłopcu polskim),Historia,zresztą co tu się rozpisywać,wszystkie są piękne bólu i przepowiedni tragicznego losu.A z piosenek powstańczych to Warzszawskie dzieci i Chłopcy silni jak stal,zresztą żołnierskie piosenki z czasów II wojny światowej są piękne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof Kamil Baczyński to mój ulubiony poeta. "Elegia o... (chłopcu polskim)" cudowny wiersz. Albinos już wyżej napisał o twórczości Jana "Bonawentury" Romockiego, mnie osobiście ogromnie spodobał się jego utwór "Gdy zabraknie...". Pokazał, iż powstańcy byli zdolni walczyć do końca, o wolność ojczyzny bez względu na śmierć swoich przyjaciół, bliskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
o twórczości Jana "Bonawentury" Romockiego, mnie osobiście ogromnie spodobał się jego utwór "Gdy zabraknie..."

No i oczywiście "Modlitwa".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Mówiąc o młodszym z braci Romockich nie sposób nie wspomnieć o "Groźbie". Inna sprawa, że nie do końca wiadomo, jakie były intencje "Bonawentury", gdy pisał ów utwór.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Mówiąc o młodszym z braci Romockich nie sposób nie wspomnieć o "Groźbie". Inna sprawa, że nie do końca wiadomo, jakie były intencje "Bonawentury", gdy pisał ów utwór.

Z tego co pamiętam z "Zośki i Parasola" wszyscy przyjaciele Jaśka byli zaskoczeni takim utworem jego autorstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Z tego co pamiętam z "Zośki i Parasola" wszyscy przyjaciele Jaśka byli zaskoczeni takim utworem jego autorstwa.

Spotkałem się z opiniami, iż "Groźba" jest tekstem o wydźwięku socjalistycznym, w którym podmiotem lirycznym mają być najuboższe warstwy społeczeństwa. I muszę przyznać, że jakby się tak zastanowić, to coś w tym jest. Nie zmienia to jednak faktu, że wiersz ów ma swoją wymowę, a w wykonaniu Lao Che... tego trzeba posłuchać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

W wykonaniu Lao Che??To jest na płycie Powstanie Warszawskie?Bo nigdy nie słyszałam tego w tym wykonaniu,a myślałam,że tą płytę dobrze znam:/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W wykonaniu Lao Che??To jest na płycie Powstanie Warszawskie?

Na "PW" tego nie ma, ale w internecie są nagrania, wystarczy wpisać w google;) Z tego co wiem, to "Groźba" została wydana jako singiel i to w nakładzie dość niskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jak zawsze udzielasz przydatnych informacji:)Już myślałam,że to moje niedopatrzenie i nieznajomość którejś piosenki.Albo wiersza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jak zawsze udzielasz przydatnych informacji:)Już myślałam,że to moje niedopatrzenie i nieznajomość którejś piosenki.Albo wiersza.

Cieszy mnie że mogłem pomóc;) Przyznam szczerze, że sam dopiero niedawno odkryłem ten kawałek, a trzeba przyznać, że ma w sobie niesamowitą siłę. To przy okazji polecam jeszcze "Ludzi Wschodu", powinno być na wrzucie.pl.

Dobra Lao Che Lao Che, ale wróćmy do twórczości podczas powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jeszcze z Baczyńskiego:to chyba bez tytułu z tego co pamiętam,ale zaczyna się od słów:"Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę i grzbiet jak pręt rozgrzany stygnie,niech mi nie kładą gwiazd na skronie..."itd,itd;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.