Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Stosunki Francji Napoleona z USA

Recommended Posts

Estera   

Bardzo ciekawy temat. Jak układały się stosunki między Francją a USA? Mówmy o okresie od 1799 (ale oczywiście można uwzględnić kontekst historyczny)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Za prezydentury Adamsa nie określiłbym stosunków amerykańsko - francuskich, jako dobrych jako, że Adams sympatyzował z Londynem, a wówczas Wielka Brytania należała do największych wrogów Francji. Zmieniło się to stosunkowo szybko, gdy fotel prezydencki objął Thomas Jefferson, zwolennik zbliżenia z Francją i gospodarczego uniezależnienia się od Anglii. Umożliwiło to Amerykanom wykupienie od Francuzów Luizjany (wg Napoleona Francji niepotrzebnej, gdyż działania zbrojne miałyby się toczyć głównie w Europie).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Nim Napoleon doszedł do władzy, kiedy prezydentem USA był Washington, w USA ujawniały się ludowe symaptię dla Francji i tylko dzięki autorytetowi Washingtona i jego polityce zagranicznej udało się uniknąć wypowiedzenia wojny z Anglią. Na pewno Washington i jego ideologia miały wpływ na dalsze lata i stosunki USA- Francja, USA- Anglia. Kto wie jakby się potoczyły losy Francji i Napoleona gdyby USA inaczej do tej sparwy podeszło. Sympatie jednak były.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do tego kontekstu...

wydaje się, że pomimo takich a nie innych sympatii poszczególnych przywódców; których to sympatie zostały tu wskazane całkiem prawidłowo; nie miały one większego wpływu na realne poczynania władz USA.

 

W dniu 28.10.2007 o 7:38 PM, Estera napisał:

kiedy prezydentem USA był Washington, w USA ujawniały się ludowe symaptię dla Francji i tylko dzięki autorytetowi Washingtona i jego polityce zagranicznej udało się uniknąć wypowiedzenia wojny z Anglią

 

Mrzonki wielbicieli Francji, za jego prezydentury pojawiły się takie sympatie; choć, nie - ludowe; ale szybko utemperowali je sami Francuzi swym rewolucyjnym radykalizmem. Z czasów rządów Jerzego Waszyngtona mamy deklarację z 1793 r., a z listopada 1794 r. tzw. traktat Jaya, za jego rządów Francja uznaje, że trzeba odwołać posła Jamesa Monroe'a a jeszcze za jego władzy Francja nie uznała Charlesa Coteswortha Pinckney'a za następcę tegoż posła.

Mało w tym: "sympatii", z obu stron.

 

W dniu 17.10.2007 o 4:27 PM, Tofik napisał:

Za prezydentury Adamsa nie określiłbym stosunków amerykańsko - francuskich, jako dobrych jako, że Adams sympatyzował z Londynem, a wówczas Wielka Brytania należała do największych wrogów Francji. Zmieniło się to stosunkowo szybko, gdy fotel prezydencki objął Thomas Jefferson, zwolennik zbliżenia z Francją i gospodarczego uniezależnienia się od Anglii

 

Za prezydentury Johna Adamsa wiceprezydentem był Thomas Jefferson; ten co to miał być taki profrancuski. Zanim został wiceprezydentem stanął z Adamsem w szranki o prezydenturę. W tychże szrankach Francuzi wspierali Jeffersona, francuski poseł Pierre August Adet wręcz dostał zezwolenie i dyspozycję by usilnie ingerować w te wybory, oczywiście za wyborem Jeffersona. Gdy ten został wiceprezydentem, ów poseł napisał, że jest przede wszystkim Amerykaninem i dlatego nie może być przyjacielem Francji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.