Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Stosunki Francji Napoleona z USA

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Bardzo ciekawy temat. Jak układały się stosunki między Francją a USA? Mówmy o okresie od 1799 (ale oczywiście można uwzględnić kontekst historyczny)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Za prezydentury Adamsa nie określiłbym stosunków amerykańsko - francuskich, jako dobrych jako, że Adams sympatyzował z Londynem, a wówczas Wielka Brytania należała do największych wrogów Francji. Zmieniło się to stosunkowo szybko, gdy fotel prezydencki objął Thomas Jefferson, zwolennik zbliżenia z Francją i gospodarczego uniezależnienia się od Anglii. Umożliwiło to Amerykanom wykupienie od Francuzów Luizjany (wg Napoleona Francji niepotrzebnej, gdyż działania zbrojne miałyby się toczyć głównie w Europie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Nim Napoleon doszedł do władzy, kiedy prezydentem USA był Washington, w USA ujawniały się ludowe symaptię dla Francji i tylko dzięki autorytetowi Washingtona i jego polityce zagranicznej udało się uniknąć wypowiedzenia wojny z Anglią. Na pewno Washington i jego ideologia miały wpływ na dalsze lata i stosunki USA- Francja, USA- Anglia. Kto wie jakby się potoczyły losy Francji i Napoleona gdyby USA inaczej do tej sparwy podeszło. Sympatie jednak były.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do tego kontekstu...

wydaje się, że pomimo takich a nie innych sympatii poszczególnych przywódców; których to sympatie zostały tu wskazane całkiem prawidłowo; nie miały one większego wpływu na realne poczynania władz USA.

 

W dniu 28.10.2007 o 7:38 PM, Estera napisał:

kiedy prezydentem USA był Washington, w USA ujawniały się ludowe symaptię dla Francji i tylko dzięki autorytetowi Washingtona i jego polityce zagranicznej udało się uniknąć wypowiedzenia wojny z Anglią

 

Mrzonki wielbicieli Francji, za jego prezydentury pojawiły się takie sympatie; choć, nie - ludowe; ale szybko utemperowali je sami Francuzi swym rewolucyjnym radykalizmem. Z czasów rządów Jerzego Waszyngtona mamy deklarację z 1793 r., a z listopada 1794 r. tzw. traktat Jaya, za jego rządów Francja uznaje, że trzeba odwołać posła Jamesa Monroe'a a jeszcze za jego władzy Francja nie uznała Charlesa Coteswortha Pinckney'a za następcę tegoż posła.

Mało w tym: "sympatii", z obu stron.

 

W dniu 17.10.2007 o 4:27 PM, Tofik napisał:

Za prezydentury Adamsa nie określiłbym stosunków amerykańsko - francuskich, jako dobrych jako, że Adams sympatyzował z Londynem, a wówczas Wielka Brytania należała do największych wrogów Francji. Zmieniło się to stosunkowo szybko, gdy fotel prezydencki objął Thomas Jefferson, zwolennik zbliżenia z Francją i gospodarczego uniezależnienia się od Anglii

 

Za prezydentury Johna Adamsa wiceprezydentem był Thomas Jefferson; ten co to miał być taki profrancuski. Zanim został wiceprezydentem stanął z Adamsem w szranki o prezydenturę. W tychże szrankach Francuzi wspierali Jeffersona, francuski poseł Pierre August Adet wręcz dostał zezwolenie i dyspozycję by usilnie ingerować w te wybory, oczywiście za wyborem Jeffersona. Gdy ten został wiceprezydentem, ów poseł napisał, że jest przede wszystkim Amerykaninem i dlatego nie może być przyjacielem Francji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.