Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Dlaczego Rzym, dlaczego Kartagina?

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dla wszystkich fanów Rzymu i Kartaginy, dlaczego akurta Rzym, dlaczego Kartagina? Możecie udowadniać wyższość jednych na drugimi. Ja osobiście jestem fanem Rzymu, ale zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A co tu się rozwodzić to Rzym podbił Kartaginę, a nie odwrotnie, a powiem więcej Kartagina nie miała żadnych szans. Zdecydowanie Rzym był lepszy może nie miał takiego zmysłu technicznego, ale społeczno-administracyjny na ogromnie wysokim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

UDOWADNIAĆ wyższość jednych nad drugimi? Tak ogólnie?

Zart chyba - nooo, chyba że każde zdanie będzie się zaczynało IMHO. :roll:

Z tym, ze Kartagińczycy nie łamali traktatów na prawo i lewo jak Rzymianie. :)

deBeriere => móglbyś uzasadnić dlaczego uważasz, zę Kartagina nie miała szans?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Frustra   

Rzym! zdecydowanie! :) na względzie mając to, że w końcu sam Eneasz "rozprawił" się z Kartaginą, zostawiając Dydonę. i mamy zarodek całego problemu. jak zwykle - przez kobietę.

a tak już poważnie. czemu Rzym? za szeroko pojęty całokształt - za cudowną literaturę (mimo że pochodzącą w dużej mierze od Greków), świetne zorganizowanie i początkową historię Republiki. no i w zasadzie dlatego, że w ostateczności to Kartagina zebrała baty i została prowincją

(jezeli ktoś czytał opis samego zdobycia Kartaginy to chyba wie, o czym mowa - świetna literatura).

poza tym ideologicznie i naukowo jestem związana z Rzymem od 2 lat, a Kart Hadasz była tylko epizodem w całej historii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Rzym! zdecydowanie! na względzie mając to, że w końcu sam Eneasz "rozprawił" się z Kartaginą, zostawiając Dydonę. i mamy zarodek całego problemu. jak zwykle - przez kobietę.
Eh, te legendy...

Zresztą w tym wypadku Wiergiliusz moim zdaniem skłamał, ponieważ wątpię żeby jakakolwiek kobieta chciał wyjśc za 300-letniego zgrzybiałego starca, bo przecież Troja padła w początku XII w pne a Dydona to końcówka wieku IX pne. :)

Najprawdopodobniej wszystko przez niepowstrzymaną chuć pomarszczonego starca-zbereźnika, który się napalił na młodą czarnulę :D

zasadzie dlatego, że w ostateczności to Kartagina zebrała baty i została prowincją
TAK!

No to zeecydowanie mówi, ze Rzym był lepszy - w zabijaniu, to się mogę zgodzić. Coś jak drechy po meczu - który skosi więcej łbów ten lest "lepszy"...

W gruncie rzeczy w łamaniu traktatów też, ale to nie novum, bo w tym akurat pewnie dzierży pierwsze miejsce. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
pawlo18   

Dla mnie jednak lepszy byl Rzym choc jak kazdy wie ledwo co w II wojnie punickiej Rzym by nie przegral ale to swiadczy jedynie o jego potedze ze umial sie podniesc po przegranych bitwach z Hannibalem i wyciagnac wnioski z tego co zle zrobili i ogolnie jeszcze za tyle lat panowania Rzymu ktorym nas uraczyl w starozytnosci

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Zdecydowanie podli, brutalni i łamiący traktaty imperialisci z Rzymu :D Kartaginy nigdy specjalnie nie lubiłem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Rzym musiał wygrać. Twardo stąpający po ziemi dowódcy i bezwzględni oraz zdyscyplinowani żołnierze, po wielu kłopotach, ale w końcu zniszczyli kupców i idealistów :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Wcale nie musiał - zresztą Kartagińczycy bardziej niż kupcami byli rolnikami, zaś idealistami byli takimi, ze parę miast wycięli :)

Poza tym, aż do czasów Partów Rzymianie nie znaleźli przeciwnika, który opierałby im się równie długo - Kartagińczycy to zdecydowanie najbardziej kłopotliwi wrogowie Republiki, choć bynajmniej nie najsilniejsi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

W sumie racja... Z tego co wiem armia Kartaginy składała się głównie z zawodowych najemników, a Rzymu z własnych obywateli. Wydaje się, że walka za swój kraj jest bardziej motywująca niż za jakiś obcy, nawet za duże pieniądze...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   
Z tego co wiem armia Kartaginy składała się głównie z zawodowych najemników, a Rzymu z własnych obywateli.
Głównie z libijskich poddanych - nawet w czasie wojny bezlitosnej Libijczycy stanowili większość zbuntowanych.. Obywatele też służyli tyle, że we flocie - kampanii lądowych zreszta też nie omijali, vide Krimissos i własnie wojna bezlitosna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.