Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gabi90

Dlaczego średniowiecze się skończyło?

Rekomendowane odpowiedzi

"Trudno nie uznać za walkę czegoś za co się siedzi i jest się potępionym i się przez to cierpi"

Złodziej, siedzi za swoje czyny, jest potępiany przez Kościół i społeczeństwo, cierpi, ale czy jego czyny można nazwać walką? :wink:

Daleki jestem oczywiście od porównywania Galileusza do złodzieja, to był jedynie przykład na to, że Twoje kryteria można dopasować do innych czynów a nie tylko do walki z Kościołem.

Kościół za znacznie mniejsze przewiny niż zakwestionowanie jednego twierdzenia potrafił potępiać i skazywać na więzienie czy stos.

"M.in. to, że Jozue zatrzymał Słońce,"

Znam opowieść o wstrzymaniu Słońca przez, Jozuego ale za chińskiego boga nie mogę tam znaleźć stwierdzenia o umieszczeniu Ziemi w centrum czegokolwiek ze względu na jej szczególne umiłowanie przez Boga.

Może podasz, więc inny przykład biblijny potwierdzający Twoje poprzednie słowa: „Ziemia jest centrum Wszechświata i, że na ten sposób Bóg umiłował Ziemię."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Złodziej, siedzi za swoje czyny, jest potępiany przez Kościół i społeczeństwo, cierpi, ale czy jego czyny można nazwać walką? :wink:

Porównywanie Galileusza czy Kopernika ze złodziejem jest nie na miejscu - złodziej walczy o dobro swoje, taki Galileusz o ideę/teorię, która ma na celu wyprowadzenie świata z zaciemnienia.

Znam opowieść o wstrzymaniu Słońca przez, Jozuego ale za chińskiego boga nie mogę tam znaleźć stwierdzenia o umieszczeniu Ziemi w centrum czegokolwiek ze względu na jej szczególne umiłowanie przez Boga.

Może podasz, więc inny przykład biblijny potwierdzający Twoje poprzednie słowa: „Ziemia jest centrum Wszechświata i, że na ten sposób Bóg umiłował Ziemię."

Tego, że Bóg umiłował w ten sposób świat raczej cytatu nie ma - to chyba sami ludzie wywnioskowali, bo w końcu byli centrum, a centrum jest zawsze jakby uprzywilejowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

„Porównywanie Galileusza czy Kopernika ze złodziejem jest nie na miejscu”

Gdybyś czytał dokładniej to dalej zobaczyłbyś taki tekst: „Daleki jestem oczywiście od porównywania Galileusza do złodzieja,” a potem wyjaśnienie użycia takiego właśnie przykładu.

„Tego, że Bóg umiłował w ten sposób świat raczej cytatu nie ma”

A na moje pytanie:

Kto twierdzi lub twierdził, że ustawienie Ziemi w centrum wszechświata było przejawem umiłowania jej przez najwyższego?

Odpowiedziałeś:

Kościół - bo tak było napisane w Biblii,

Teraz twierdzisz, że w Biblii tego nie ma, że ludzie sami to wymyślili no, więc jak to jest?

Jeżeli sami wymyślili to czy to gdzieś zapisali, bo ja czegoś takiego nie znam, czy to tylko Twoja interpretacja?

Dlatego napisałem, że naciągasz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

„Porównywanie Galileusza czy Kopernika ze złodziejem jest nie na miejscu”

Gdybyś czytał dokładniej to dalej zobaczyłbyś taki tekst: „Daleki jestem oczywiście od porównywania Galileusza do złodzieja,” a potem wyjaśnienie użycia takiego właśnie przykładu.

To po co ich porównujesz?

„Tego, że Bóg umiłował w ten sposób świat raczej cytatu nie ma”

A na moje pytanie:

Kto twierdzi lub twierdził, że ustawienie Ziemi w centrum wszechświata było przejawem umiłowania jej przez najwyższego?

Odpowiedziałeś:

Kościół - bo tak było napisane w Biblii,

Teraz twierdzisz, że w Biblii tego nie ma, że ludzie sami to wymyślili no, więc jak to jest?

Jeżeli sami wymyślili to czy to gdzieś zapisali, bo ja czegoś takiego nie znam, czy to tylko Twoja interpretacja?

Dlatego napisałem, że naciągasz.

W Biblii napisane jest, że to Słońcu kazano się zatrzymać co pozwala twierdzić, że Ziemia stoi, a to z kolei pozwala twierdzić, że jest centrum Wszechświata, a skoro jest centrum to jest raczej uprzywilejowana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To po co ich porównujesz?

Nie porównuję.

Czytaj uważnie i staraj się zrozumieć, co piszą inni a nie to, co Tobie najlepiej pasuje.

W Biblii napisane jest, że to Słońcu kazano się zatrzymać co pozwala twierdzić, że ...

Więc to tylko Twoje domniemania?

Sorki, skończmy tą dyskusję, bo staje się ona jałowa, nieciekawa i bez sensu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie można generalizować, kiedy zakończyło się średniowiecze. Dla państw włoskich średniowiecze chyliło się ku upadkowi już w XIII wieku, dla na przykład Polski w XV, XVI wieku.

Pamiętajmy, że 476, 1453 i 1492 to są daty umowne.

Myślę, że najbezpieczniej stwierdzić, że w XVII wieku nie było już średniowiecza, ale problem pozostaje z państwem rosyjskim..

[ Dodano: 2008-03-31, 18:01 ]

Zwrócić chciałbym uwagę na wyprawy geograficzne do Nowego Świata i w poszukiwaniu drogi do Indii. W Hiszpanii i Portugalii był że tak napiszę "nadmiar" szlachty/rycerstwa a "niedosyt" ziemi. Wyprawy geograficzne spowodowały migrację dużej części szlachty z Starego Świata. Zresztą "nadmiar" szlachty był nie tylko powszechny w na Płw. Iberyjskim, ale także w Europie. Czy z powodu feudalnego charakteru dziedziczenia i nadmiaru szlachty (poprzez wyże demograficzne i takie tam) mogło się tak (jako jeden z wielu powodów) skończyć średniowiecze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Betheley   
Zmierzch średniowiecza - dlaczego się skończył?

Odpowiem najprościej jak potrafię, wszystko się kiedyś kończy. ;D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Średniowiecze się skończyło, bo nastały nowe prądy myślowe - renesanasowe, skąd nikąd odwołujące się w jakimś stopniu do starożytności poprzedzającej średniowiecze. Chociaż jak widzę rzeczy w stylu chęci powołania przez grupę posłów Jezusa na króla Polski to się zastanawiam czy to średniowiecze aby na pewno się skończyło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.