Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
gabi90

Dlaczego średniowiecze się skończyło?

Rekomendowane odpowiedzi

Ramirro   

Zmierzch średniowiecza to wiek XIV-XV. Średniowiecze rozpoczęło się upadkiem cesarstwa zachodnio-rzymskiego, a zakończyło upadkiem cesarstwa wschodniorzymskiego. Upadek Konstantynopola jednego z największych miast starożytności i średniowiecza nie było jedyną przyczyną. Rodziły sie nowe poglądy. Zaczęto wypierać stereotypy, rozwijały się nowe kierunki... Do upadku "stolicy średniowiecza" przyczyniło się wiele czynników m.in samodzielny Monopon Wenecji, który wygrała walke o przewodnictwo z Genua, najazdy Arabów, Longobardów..., osłabienie ekonomiczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Jeszcze coś dopowiem.

dlaczego się skończył??

Dla ludzi żyjących na przełomie XV i XVI wieku nie zmieniło się nic - bo skąd wiedzieli, że jacyś późniejsi historycy nazwą tą epokę średniowieczem, a tamtą nowożytnością itp.?

W porównaniu ze średniowieczem to dużo się zmieniło - rozwój sztuki i architektury itp. Pojawiło się też więcej głosów walczących z Kościołem (Kopernik, Galileusz).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gabi90   

Wszytsko oki ale mi chodzi bardziej o cos takiego ze np dla sredniowiecznego czlowieka wazna role odgrywala religia a pozniej nastapil kryzys papiestwa co bylo jedna z przyczyn zmierzchu tej epoki, moglabym prosic o takie jasne przyklady??<prosi> ale i dziekuje za te co napisaliscie!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pojawiło się też więcej głosów walczących z Kościołem (Kopernik, Galileusz).

Galileusz i Kopernik walczyli z Kościołem? Kiedy? Obaj byli głęboko wierzący (Kopernik był księdzem) i walka z Kościołem ich nie interesowała zakwestionowali jedynie niektóre nauki Kościoła, ale nazwać to walką to jednak lekka przesada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
alileusz i Kopernik walczyli z Kościołem? Kiedy?

Próbując dowieść swoje racje tj. głosić teorię heliocentryczną. Przeczyli nauką Kościoła, która głosiła, że Ziemia jest centrum Wszechświata, że Bóg ją umiłował etc.

Obaj byli głęboko wierzący (Kopernik był księdzem)

O. Rydzyk też jest księdzem, a to nie przeszkadza mu w zdobywaniu niechęci wśród części Kościoła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzieje nabrały tempa, przyspieszył postęp, stabilny system gospodarczy i społeczny pozwalający trwać w zbliżonym niezmiennym stanie zaczął się przekształcać - gospodarka stawała się coraz istotniejszym elementem polityki Państwa. Wreszcie skutkiem czego - rozwoju handlu, postęp techniczny który zwiększył zasięg okrętów, otworzył Europę na ekspansję, zwiększył możliwości produkcji żywności, zwiększył liczebność Państw - wytworzył głód ziemi, zaszczytów, złota - potrzeba rozwoju, zapewnienia kariery wytworzyła presję na odkrycia geograficzne - a to nieodwracalnie wyrzuciło Europę z feudalistycznych, stabilnych torów gospodarki. Utrwaliły się Państwa narodowe które wychodząc z pozycji stanowych zaczęły przekształcać się w monarchie absolutystyczne - stany się pozamykały, rozpoczęła się trwała walka, konkurencja szlachty arystokracji z miastami - z rosnącym potencjałem gospodarczym - kapitalistycznym miast, zaczątków burżuazji - wielkiej finansjery i kupiectwa przy zupełnie nowych perspektywach nowych podbijanych "światów"...

Średniowiecze zakończyło się wraz z uznaniem postępu za wartość samą w sobie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Przeczyli nauką Kościoła, która głosiła, że Ziemia jest centrum Wszechświata,

Przeczyli jednej nauce, tej o centrum wszechświata, nie kwestionowali innych a to za mało by uznać ich za walczących z kościołem.

że Bóg ją umiłował

Akurat w to wierzyli chyba obaj i nie mieli najmniejszego zamiaru takiego stwierdzenia kwestionować.

O. Rydzyk też jest księdzem, a to nie przeszkadza mu w zdobywaniu niechęci wśród części Kościoła.

Sugerujesz, że o. Rydzyk walczy z kościołem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Przeczyli jednej nauce, tej o centrum wszechświata, nie kwestionowali innych a to za mało by uznać ich za walczących z kościołem.

To czym to nazwiesz?

Sugerujesz, że o. Rydzyk walczy z kościołem?

No raczej nie - za to zdobywa nieprzychylność jego części.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"To czym to nazwiesz?"

Na pewno nie walką Kościołem, a nazwę tak jak nazwałem. Ani Kopernik ani Galileusz nie atakowali żadnych zasad instytucjonalnych Kościoła, nie negowali twierdzeń doktrynalnych związanych z wiarą, zakwestionowali tylko jedno twierdzenie i to nie najważniejsze w nauce Kościoła.

"Kwestionowali to, że Ziemia jest centrum Wszechświata i, że na ten sposób Bóg umiłował Ziemię."

Naciągasz.

Ps. Gdzieś wsiąkło mi cytowanie selektywne. :cry:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Na pewno nie walką Kościołem, a nazwę tak jak nazwałem.

A jak nazwałeś? Coś mi się zdaje, że kolega Capricornus usilnie chce dążyć do dyskusji ze mną, kwestionując to, że poglądy Kopernika nie zgadzały się w pełni z doktryną Kościoła.

Naciągasz.

Bo...? Naciągam i tyle?

Ps. Gdzieś wsiąkło mi cytowanie selektywne. :cry:

Mnie tak samo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

„A jak nazwałeś?”

„zakwestionowali jedynie niektóre nauki Kościoła” potem rozszerzone: „zakwestionowali tylko jedno twierdzenie i to nie najważniejsze w nauce Kościoła.”

„Coś mi się zdaje, że kolega Capricornus usilnie chce dążyć do dyskusji ze mną,”

Dziwne, bo ja mam podobne wrażenia tylko w przeciwnym kierunku, wydaje mi się, że Ty nie możesz przejść obok mojego tekstu nie wpisując swego komentarza, nieważne czy słusznego.

„Bo...? Naciągam i tyle?”

A gdzieś Ty wyczytał o takim sposobie umiłowania Ziemi przez Boga. Kto twierdzi lub twierdził że ustawienie Ziemi w centrum wszechświata było przejawem umiłowania jej przez najwyższego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

„zakwestionowali jedynie niektóre nauki Kościoła” potem rozszerzone: „zakwestionowali tylko jedno twierdzenie i to nie najważniejsze w nauce Kościoła.”

Czyli zwykłe zakwestionowanie?

Dziwne, bo ja mam podobne wrażenia tylko w przeciwnym kierunku, wydaje mi się, że Ty nie możesz przejść obok mojego tekstu nie wpisując swego komentarza, nieważne czy słusznego.

Mam takie same podejście do wszystkich, dziwi mnie jedynie to, że to co było walką nie nazywasz tego walką.

Kto twierdzi lub twierdził że ustawienie Ziemi w centrum wszechświata było przejawem umiłowania jej przez najwyższego?

Kościół - bo tak było napisane w Biblii, a pohańbieniem to na pewno nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

„Czyli zwykłe zakwestionowanie?”

Tak.

„dziwi mnie jedynie to, że to, co było walką nie nazywasz tego walką.”

Bo to nie było walką z Kościołem, Kopernik sprzeciwił się tylko z jednym mało ważnym w zasadzie fragmentem nauk kościelnych a to po prostu za mało by uznać kwestię podniesioną przez naszego astronoma za walkę.

Nie krytykował Kościoła jako instytucji, nie zwalczał ani podstawowych dogmatów wiary ani organizacji kościelnej, czy można to uznać za walkę? Moim zdaniem nie.

„Kościół - bo tak było napisane w Biblii”

Może jakiś cytacik potwierdzający Twoje zdanie bo z tego na ile ja znam Biblię to nie ma tam takiego tekstu a twierdzenie, że Ziemia jest w centrum wszechświata wysnuto na podstawie jednej opowieści biblijnej w ogóle niezwiązanej z astronomią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

„Czyli zwykłe zakwestionowanie?”

Tak.

„dziwi mnie jedynie to, że to, co było walką nie nazywasz tego walką.”

Bo to nie było walką z Kościołem, Kopernik sprzeciwił się tylko z jednym mało ważnym w zasadzie fragmentem nauk kościelnych a to po prostu za mało by uznać kwestię podniesioną przez naszego astronoma za walkę.

Nie krytykował Kościoła jako instytucji, nie zwalczał ani podstawowych dogmatów wiary ani organizacji kościelnej, czy można to uznać za walkę? Moim zdaniem nie.

Trudno nie uznać za walkę czegoś za co się siedzi i jest się potępionym i się przez to cierpi - przypadek Galileusza, wg mnie o tym świadczy, że jak na zakwestionowanie tego to niebywale mało.

Może jakiś cytacik potwierdzający Twoje zdanie bo z tego na ile ja znam Biblię to nie ma tam takiego tekstu a twierdzenie, że Ziemia jest w centrum wszechświata wysnuto na podstawie jednej opowieści biblijnej w ogóle niezwiązanej z astronomią.

M.in. to, że Jozue zatrzymał Słońce, jako że Słońce by się zatrzymać, musiało się poruszać, pozwolono sobie wysnuć twierdzenie, że to Ziemia stoi w miejscu, a Słońce krąży wokół niej -zatrzymanie go właśnie to oznacza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.