Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
moka2

Jaką nazwę nadał Napoleon pewnej wsi polskiej?

Recommended Posts

moka2   

Witam i z gory prosze o wyrozumialosc

trafilam tu przypadkiem. szukam informacji o wsi przez ktora przechodzil/przejezdzal Napoleon z p Walewska i ktorej nadal nazwe. wiem tylko tyle ze jest to na trasie drogi krajowej nr 14 czyli okolice Lodzi

bede bardzo wdzieczna za pomoc - rozwiazuje Zagadka 81 z www.pazyl.pl

Amilkar   

Nie mam pojęcia , ale ułatwione zadanie by było gdybyśmy wiedzieli czy nadał jej nazwę z języka zagranicznego czy kazał po Polsku.

Estera   

Koło Łodzi...hm...wiem, że Napoleon przejazdem był na terenie dzisiejszego Wojewódctwa Łódzkiego i ktoś mi kiedyś podał informację gdzie dokładnie. Pamięć jest ulotna, a to było z dwa lata temu jak pytałam. Nie zapisałam (albo nie pamiętam, że zapisywałam). Można spróbować dotrzeć do tej informacji, ale to zajmię dość długi okres czasu.

ArturJr   

Z pewnością chodzi o wieś Tumidaj w powiecie sieradzkim przy drodze krajowej nr 14. Jest tam karczma (obecnie budynek mieszkalny), w której rzekomo miał spotkać się Napoleon z Walewską.

A pewność skąd bierzemy?

Albowiem nazwa "Tumidaj" występuje w wielu regionach Polski, dalece wcześniej niźli pojawił się na scenie Europy Napoleon. Zatem kiedy owa nazwa: tej konkretnej wsi, odnotowana została po raz pierwszy?

Napoleon był tak biegłym w naszym języku? Czy to ma być kalka wyrażenia francuskiego?

Z pewnością chodzi o wieś Tumidaj w powiecie sieradzkim przy drodze krajowej nr 14. Jest tam karczma (obecnie budynek mieszkalny), w której rzekomo miał spotkać się Napoleon z Walewską.

Raczej rzekomo. Bo - jak chce A. Manfred - Napoleon ustalił nazwisko nowej znajomej dopiero po przybyciu do Warszawy. Czy nie zapytałby się o nie w czasie rozmowy w karczmie. No chyba że nie znam się na ówczesnych konwenansach.

Edited by adamhistoryk

ArturJr   

Z "pewnością" bierze się stąd, że jest to prawidłowa odpowiedź na pytanie z quizu ze strony, którą w pierwszym poście podała moka2. Dodatkowo ze znajdującym się tam zajazdem łączy się legenda napoleońska o rzekomym spotkaniu pary Napoleon + Walewska. Ile ta legenda ma wspólnego z historią? Przyjdzie nam tylko zgadywać (stąd to "rzekome spotkanie") ;)

Edited by ArturJr

No mnie akurat ów quiz i jego autorzy jakoś nie przekonują, bo jakoś w w innych miejscach kraju podobne nazwy egzystują - co trochę burzy ową legendę. Poza tym jakimż to aktem nadano jej tą nazwę? Równie dobrze za podstawę wiedzy można wziąć Wikipedię - czasem bez szkody dla rzetelności przekazu, częściej jednak ze szkodą.

Czy tu chodzi o tę miejscowość w której rzekomo się spotkali?

W łódzkim są dwie wsie o nazwie... Napoleonów.

Wacław Gąsiorowski w "Pani Walewskiej" pisze o Łabłonnej. Tam mieli się spotkać ...