Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mch90

Literatura - ostfront

Rekomendowane odpowiedzi

ziewak   

Pozwolicie, że przekleję post który tutaj również pasuje. Jestem wielce zadowolony z zakupu i się chwalę ;)

Właśnie kończę "Czerwony Blitzkrieg" i jestem pod dużym wrażeniem. Dynamiczna, pełna faktów ale pisana lekkim piórem książka dla pasjonatów. No, to wystawiłem recenzję, a mówią że podsumowanie pisze się na końcu. ;)

Książka opisuje działania ZSRR przeciw Polsce w 1939 roku, do tego solidnie opracowuje cuda jakie działy się Litwie, Łotwie i Estonii, a także Besarabii do momentu Barbarossy. Autorem jest Białorusin, przez co książka napisana została pod ciekawym, momentami lekko uszczypliwym dla Polaków tonie.

Osobiście jestem zadowolony, że ktoś w końcu solidnie opracował tą tematykę. Ciągle tylko III Rzesza, a tu proszę, miła odmiana.

Szkoda tylko, że o książce w sieci jest pusto. Jedyne co znalazłem to notka wydawcy, z ciekawym fragmentem zresztą. http://www.wydawca.com.pl/?s__karta.id__84

No, koniec recenzji. Szczerze polecam książkę, w bibliotekach jej nie uświadczycie.

EDIT: znalazłem dział bardziej pasujący dla tego posta, proszę moderatora o usunięcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Paul Carell autor " Spalonej ziemii " i " Operacji Barbarossa " jest na wielu forach odsądzany od czci i wiary . Stanę w jego obronie z prostego względu , autor przedstawia kampanie na wschodzie oczyma Niemców. Robi to pompatycznie ale nietuzinkowo . Nikomu nie zaszkodzi zapoznanie się z takim właśnie obrazem . Ostatnio Bellona wznowiła obie pozycje.

Natomiast Beevor i jego " Stalingrad" . Cóż , praca w całości niezła . Być może tłumaczenie niezbyt fortunne np. meserszmit :evil: Jednak klimat batalii zachowany w całości , dobrze się czyta , książka wciąga i jest warta uwagi .

Polecam książkę " Pisarz na wojnie " Wasilija Grossmana , pod auspicjami tegoż Beevora , czyli relacje z pierwszej ręki nt. realiów na froncie wschodnim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Rzeczywiście, "Stalingrad" Beevora jest pozycją niewątpliwie zasługującą na uznanie. Autor kompleksowo opisał walki toczone od sierpnia do początku lutego następnego roku, tj. 1942, opisując w sposób barwny i bardzo plastyczny wszystkie najważniejsze wydarzenia i okoliczności, które wpłynęły na znany nam wynik bitwy o Stalingrad. Beevor rozwija w sposób niezwykle ciekawy takie wątki, jak sojusznicy Hitlera, Rosjanie w służbie Niemców, snajperzy w Stalingradzie, kobiet w Armii Czerwonej czy też kwestię walki z "dezercją i tchórzostwem" w Armii Czerwonej, posługując się przy tym dziesiątkami relacji weteranów obu stron i świadków tamtych wydarzeń. Niewątpliwie dobra pozycja, ponadto bardzo ładnie wydana przez wyd. Znak.

Co do "Pisarza na wojnie", dla ciekawych powiem, że autor w swoim "Stalingradzie" często cytuje dzienniki Grossmana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

zacząłem czytać: " największa bitwa wszechczasów: moskwa 1941 britewrithe'a", książka ciągnie się jak flaki z olejem pełno w niej błędów, aż się nie chce czytać....takie kwiatki jak

GRU = główny zarząd wywiadu ludowego komisariatu obrony

nie wymagają chyba komentarza....

zakupiłem ostatnio ksiażkę Andrew Nagorskiego największa bitwa...super książka, klarowne przedstawienie faktów, ciekawa narracja....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Guy Sajer, ''Zapomniany żołnierz''-wspomnienia Alzatczyka wcielonego do WH(nie siłą, bynajmniej), po uprzednim odrzuceniu z Luftwaffe,

Willy Reese, ''Obcy samemu sobie''-oryginalene wspomnienia, spisywane w czasie wojny przez żołnierza WH, który poległ podczas operacji 'Bagration',

Edward Chromy, ''Szachownice nad Berlinem''-pełne dzieje 1. PLM ''Warszawa'' na Froncie Wschodnim, od momentu powstania do zakończenia wojny.

''Ostatnia defilada'', Wiktor Suworow-dlaczego ZSRR przegrał wojnę...

''Tankista'', Jewgienij Biessonow-jak to tankiści radzieccy 'wyzwalali'. Wspomnienia od 1941r. do zakończenia wojny. Z tym, że Biessonow ani razu nie mówi, że jakiś przyjaciel ginie .

''Wspomninia kawalerzysty, autora, niestety, nie pomnę. Ponoć pozbawione propagandy, ale bardzo rozbawił mnie fragment o oficerkach z przypinanymi sztylpami, niewygodnych ani do jazdy na koniu, ani do czołgania się, przystosowanych do przenoszenia w nich amunicji i broni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
''Ostatnia defilada'', Wiktor Suworow-dlaczego ZSRR przegrał wojnę...

Dobra książka, ale miałem wrażenie, że autor miejscami gubi wątek, oczywiście trzyma poziom, w dalszym ciągu można się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy w innym świetle. Moim zdaniem poprzedniczka - Ostatnia Republika jest znacznie lepsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Akurat trafił w me ręce "Taschenbuch fuer den Winterkrieg" Gekuerzte Ausgabe vom 1 september 1942

212 stron rysunki ziemianek, jak zrobić sanki, rakiety śnieżne, piece, jak dla zachowania ciepłoty okrywać się gazetami, jak maskować czołgi, jak maskować rowy przeciwczołgowe

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Przeglądnąłem staranniej ten podręcznik "Wojny w zimie" i muszę stwierdzić że to jest tak naprawdę podręcznik zimowego survivalu. Wniosek jest jeden. Niemcy zaczynając Barbarossę nie mieli pojęcia o rosyjskiej zimie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zamoyski   

Paul Carell autor " Spalonej ziemii " i " Operacji Barbarossa " jest na wielu forach odsądzany od czci i wiary . Stanę w jego obronie z prostego względu , autor przedstawia kampanie na wschodzie oczyma Niemców. Robi to pompatycznie ale nietuzinkowo . Nikomu nie zaszkodzi zapoznanie się z takim właśnie obrazem.

TO co uderza w "Spalonej ziemi." Carella to w zasadzie nie pompatyczny sposób pisania o Wehrmachcie (osobiście tego nie zauważyłem), lecz przede wszystkim ukazanie Armii Niemieckiej nie jako zwyrodniałych morderców, a ludzi walczących za swój kraj. Jakiekolwiek były pobudki poszczególnych żołnierzy i dowódców, Carell ukazuje Wehrmacht inaczej niż większość historyków. Jego książki są pewnego rodzaju hołdem dla bohaterstwa żołnierzy wchodzących, jakby na to nie patrzeć, w skład jednej z najwspanialszych pod względem militarnym, armii w dziejach ludzkości. Carell nie dywaguje w kwestiach moralnych, nie osądza - przedstawia fakty. Do tego robi to w nadzwyczaj interesujący sposób. Jeden z niewielu autorów potrafiących oddzielić kwestie moralne od czysto militarnych. Jakoby na potwierdzenie moich słów przytoczyć mogę chociażby przykład książki, w której opisał ofensywę aliantów w Normandii. Nie pozostawia suchej nitki na Wehrmachcie, uwydatniając błędy dowództwa i często ostro ironizując. W tej chwili nie pamiętam tytułu tej publikacji, ale postaram się szybko podać jej tytuł wraz z krótką notką na temat książki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cbr   

Obok opracowań polecam wspomnienia i pamiętniki, których nawet zawężając do WTDW jest mnóstwo. Chociażby wspomniany Sajer. Oczywiście trzeba podchodzić to nich obiektywnie i dystansem, co umożliwia już nam współczesny obraz na epokowe sprawy. W razie czego służę paroma tytułami. Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

''Byłem dowódcą oficerskiej kompanii karnej Armii Czerwonej'', A. Pylcyn, Wyd. Bellona - strasznie polityczna bzdura, jak to sowieccy sztrafnicy pokonywali hitlerowską bestię. Dla zapalonych miłośników.

''Spadochroniarze Hitlera'', Chrisopher Alisby - bardzo dobra książka dotycząca tematyki Fallschirmjaegeren, w której poświęcony jest rozdział dot. Frontu Wschodniego - w tym udziałowi słynnego Rudolfa Witziga.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja podam może kilka tytułów związanych z koncepcją, nie tyle militarną co polityczną III Rzeszy względem tego kierunku działań:

E. Nolte Der Faschismus in seiner Epoche

J. Zaborowski Kryptonim "Europa"

A. Toynbee Civilization on Trial

H. Heiber Hitlers Lagebespechungen

J. Zaborowski Generalplan OST wybór tesktów.

No i Gawędy z redakcją F. Genouda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
cbr   
''Byłem dowódcą oficerskiej kompanii karnej Armii Czerwonej'', A. Pylcyn, Wyd. Bellona - strasznie polityczna bzdura, jak to sowieccy sztrafnicy pokonywali hitlerowską bestię. Dla zapalonych miłośników.

Ja tam miłośnikiem nie jestem, ale mi podobało się. Przypominam, że to zwycięscy piszą historię ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.