Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Aleksander

Kampania egipska

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem jednym z największych dokonań Napoleona było pokazanie cywilizacji z nad Nilu reszcie Europy. Bonaparte przywiózł do Egiptu uczonych a oni poczynili pierwsze kroki ku powstaniu egiptologii.

Sądzicie, że Napoleon rzeczywiście przeżył szok nocując w piramidzie Cheopsa? :shock:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba sam tego chciał. Wyprawa miała charakter naukowy a więc musiał się interesować cywilizacją egipską.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qdl4ty   

Wiem ,ze to nie bylo potwierdzone ale cos kiedys o tyn slyszalem .... mozliwe ,ze to jedna z legend ale fakt faktem Napoleon byl poruszony cywilizacja Egiptu .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Ponoc po wejsciu z piramidy nawiedzily go dziwne obrazy a po wyjsciu mial dreszcze i byl oblany potem .....

Tak, też o tym słyszałam. Ale obiło mi się o uszy też, że miał wyjawić co tam widział, ale nie zdążył przed śmiercią. Niektórzy spekulowali, że widział tam Aleksandra Wielkiego...Wielka zagadka....

To dzięki Napoleonowi możemy oglądać cuda Egiptu, to dzięki jego wysiłkom, dzięki temu, że był światłym człowiekiem, miłośnikiem nauki i zabrał na wyprawę uczonych i artystów, dziś możemy znać wiele tajemnic starożytnego Egiptu. Napoleon zostawił te zabytki, nie wywiózł ich do żadnego muzeum, jak to niektórzy naukowcy z innych krajów robili...

Napoleon darzył szacunkiem historię i dawne cywilizacje- jego wkład jest nieoceniony!

"Żołnierze, pamiętajcie, że z wierzchołków tych piramid 40 wieków na was patrzy"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do tego, że był zlany potem. No cóz aby dostać się do komory i z niej wyjść naprawdę trzeba się namęczyć. więc powód mógł być dosyc prozaiczny. Nie mówiąc o tym że we wnetrzu jest dosyć duszno (zwłaszcza przy tłumach turystów:)

Natomiast co do wywozenia zabytków. Prześledcie historię kolekcji z British Museum. Jednym slowem kto ja przywiózł do Europy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Natomiast co do wywozenia zabytków. Prześledcie historię kolekcji z British Museum. Jednym slowem kto ja przywiózł do Europy.

No właśnie- Anglicy wywieźli skarby m.in. Egiptu, bo podobny los spotkał także Akropol. Na takie wywożenie można spojrzeć dwojako- z jednej strony to niszczenie i brak szacunku, a z drugiej w jenym muzeum jak np. British Museum- cały świat...Ale ogółem ta działalność- (wywożenie)- nie zasługuje na pochwałę. Ale to moje zdanie

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
No właśnie- Anglicy wywieźli skarby m.in. Egiptu, bo podobny los spotkał także Akropol. Na takie wywożenie można spojrzeć dwojako- z jednej strony to niszczenie i brak szacunku, a z drugiej w jenym muzeum jak np. British Museum- cały świat...Ale ogółem ta działalność- (wywożenie)- nie zasługuje na pochwałę. Ale to moje zdanie

Nie zupełnie o to mi chodziło. Po przegranej Napoleona znaczna część jego egipskiej kolekcji trafiła do Londynu. Natomiast z Egiptu wywióżł je nie kto inny jak Napoleon.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Mamy temat o znaczeniu tej kampanii dla archeologii. W tym temacie porozmawiajmy o jej założeniach, czy zostały spełnione, jeśli nie to dlaczego, porozmawiajmy o największych starciach i bitwach tej kampanii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Kampania znana z bodajże trzech rzeczy: "Osły i uczeni do środka"!, posadzenie piechoty na wielbłądach i narodziny Davout'a jako dowódcy. No, potem jeszcze zaraza, chyba jakieś mordowanie jeńców... ale nie pamiętam tego dokładnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Fatalna kampania- nie wyszła Napoleonowi. Bonaparte zapomniał, że znalazł się w innym świecie i że miejscowa ludność nie jest podatna na ideały rewolucyjne i nie pozyska jej. Ogromne straty- flota, żołnierze...Kampania trudna do jednoznacznej oceny- np. podanie opium chorym żołnierzom, jeśli pamięć mnie nie myli w Syrii, czy opuszenie Egiptu przez Napoleona. Moim zdaniem zamiast krytykować, trzeba tę kampanię i Napoleona zrozumieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.