Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Ykes

Landkreuzer P. 1000 Ratte

Rekomendowane odpowiedzi

Speedy   

Hej

Hitler mialby oszalec pod wplywem huku??

Wyluzujcie, Towarzyszu Trocki, to zapewne miał być żart. Oczywiście nie oszalałby i nikt by nie oszalał, działa 280 mm i większe były powszechnie stosowane i wśród ich obsługi jakoś nie było przypadków masowego szaleństwa.

A skoro już weszliśmy na ten temat, to chcę jeszcze dodać, że nie ma takiego całkiem bezpośredniego przełożenia między kalibrem działa a generowanym hałasem. To nie tylko od kalibru zależy ale i od ciśnienia na przykład, rodzaju prochu i pocisku (czyli powiedzmy takiego "czasu trwania" wystrzału), widma akustycznego (czyli ile z tej energii pójdzie w paśmie słyszalnym, a ile poza nim) ... nie pokusiłbym się o takie szacowanie na oko (czy na ucho raczej :D ), najlepiej byłoby znaleźć wyniki pomiarów i tyle.

Można sobie z grubsza przyjąć, że dla podobnych dział większy kaliber to większy hałas. Ale to nie jest regułą. Np. współczesne działa czołgowe są generalnie głośniejsze od ciężkiej artylerii. Karabinki 5,56 mm są generalnie głośniejsze od tych 7,62 mm... itd.

Tu dalej natomiast muszę zabrać głos merytoryczny:

bo musicie wiedziec ze siec bunkrow w berlinie miala zamontowane na dachach podwojne 380 plot!!

Nie było takich dział plot.!

Największy kaliber seryjnie produkowanych dział plot. przez Niemców w czasie II ws to 128 mm (takie właśnie zamontowano w Berlinie). Były dość zaawansowane prace nad działami 150 mm (kilka funkcjonujących prototypów). Istniał projekt armaty plot. 240 mm (pułap ponad 30000 m!) porzucony jednak na rzecz bardziej sensownej broni, kierowanych rakiet plot., na bardzo wczesnym etapie prac (prawdopodobnie jeszcze "papierowym" - choć być może powstała tzw. lufa balistyczna do testów, podobno w którejś z niemieckich "kolonii" w Ameryce Pd. eksponowane są scalone naboje 240 mm jako dekoracja miejskiego ratusza czy czegoś takiego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
lester   
Były i na dodatek montowano je podwójnie! Jeśli mnie pamięć nie myli szybkostrzelność wynośiła ok 24 strzały na minutę!!
Taka szybkostrzelność przy kalibrze 280 czy nawet 380 mm? Przecież przeciwlotnicza 8,8 Flak osiągała takie parametry.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie kłucę się!! Mówiłem: "Jeśli mnie pamięć nie myli" a poza tym może ta szybkostrzelność to 12 strzałów z jednj lufy? Przecież były podwuójne więc 2x 12 daje 24 no nie?? A dwanaście z jednego działa to nie tak dużo, bo to wynosi jeden strzał na 5 min. Ale nie będę się kłucił, być może nie mam racji

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   
Jeśli mnie pamięć nie myli szybkostrzelność wynośiła ok 24 strzały na minutę!!
A dwanaście z jednego działa to nie tak dużo, bo to wynosi jeden strzał na 5 min.

To w końcu na minutę, czy na godzinę?

:?

Pzdr

Grzesiu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   

W takim układzie 12 strz./min dla działa kalibru 28 czy 38 cm to raczej dużo - zwłaszcza w przypadku tego ostatniego. Wspomniane powyżej przez Speedy'ego niedoszłe działa przeciwlotnicze kalibru 24 cm miały mieć - przy całkowicie zautomatyzowanym procesie ładowania - szybkostrzelność teoretyczną ledwo 7 strz./min.

Pzdr

Grzesiu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Działa te istniały, było o nich wspomniane w kilku książkach: teczka Hitlera, Berlin 1945, Wojsko, technika uzbrojeni II wojna światowa wyd. 1960. Nawet było tam przytoczone kilka słów adiutanta na pytanie Gunschego: "Co tam się dzieje??

- To z ogrodu walą nasze trzystaosiemdziesiądki"

a co do szybkostrzelności nie jestem pewien, więc prosze nie mieć do mnie pretensji!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   

A przepraszam, nie doczytałem nader istotnej kwestii...

[Nie było takich dział plot.!
Były i na dodatek montowano je podwójnie! Jeśli mnie pamięć nie myli szybkostrzelność wynośiła ok 24 strzały na minutę!!
Działa te istniały, było o nich wspomniane w kilku książkach: teczka Hitlera, Berlin 1945, Wojsko, technika uzbrojeni II wojna światowa wyd. 1960. Nawet było tam przytoczone kilka słów adiutanta na pytanie Gunschego: "Co tam się dzieje??

- To z ogrodu walą nasze trzystaosiemdziesiądki"

a co do szybkostrzelności nie jestem pewien, więc prosze nie mieć do mnie pretensji!!

Muszę, niestety, poprzeć to, co napisał Speedy: NIE BYŁO DZIAŁ PRZECIWLOTNICZYCH O KALIBRZE 38 CM! I niezależnie od tego, jakimi cytatami byś swego zdania nie poparł, prawdy historycznej nie zmienisz. Największe niemieckie działa przeciwlotnicze kiedykolwiek użyte bojowo, właśnie te zdwojone montowane na flakturmach, to 12,8 cm Flakzwilling 40: http://www.net.bialystok.pl/~hess/plot_cap...cm_flakz_40.htm . Koniec, kropka.

Pzdr

Grzesiu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie koniec, kropka! Bo to chyba ty próbujesz zmienić prawde historyczną!! Książka jasno mówi że były a ty się upierasz że nie!! Ja nie wiem, ale wole wierzyć książkom niż tobie! Jeśli nie poprzesz swojej wypowiedzi dowodem, to dalej będę się upierał przy swoim! Przeczytaj może te książki które wymieniłem, może wtedy zmienisz zdanie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Nie koniec, kropka! Bo to chyba ty próbujesz zmienić prawde historyczną!! Książka jasno mówi że były a ty się upierasz że nie!! Ja nie wiem, ale wole wierzyć książkom niż tobie! Jeśli nie poprzesz swojej wypowiedzi dowodem, to dalej będę się upierał przy swoim! Przeczytaj może te książki które wymieniłem, może wtedy zmienisz zdanie...

Gdybyś trochę więcej poczytał tego, co Grzesiu ma do napisania (zarówno tu, jak i na DWS-ie), wiedziałbyś, że jest to osoba posiadająca olbrzymią wiedzę w temacie militariów IIWŚ.

A co do książek- nie bądź głupi i nie traktuj wszystkiego co piszą za najwyższą prawdę. Czasem autorzy książek piszą kompletne głupoty, lub np. jak to próbuje Andre Zbiegniewski udowodnić, że zbrodnia w Malmedy wcale nie była zbrodnią.

Na jakiż to znowu autorytet militarno-historyczny się powołujesz? :mrgreen: Czy jest to sir Basil Liddel-Hart? Guderian? Zetterling? Zanim każdego pisarza ochrzcisz mistrzem i specjalistą, spójrz krytycznie na to co pisze, skonfrontuj to z innymi źródłami (ja mam zasadę, że wierzę tym najlepiej udokumentowanym i najdokładniejszym) a dopiero później broń go na tym forum.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Berlin 1945,

Czy to chodzi może o "Berlin 1945" Beevora?

Co do tego co napisał mch. Zarówno Grzesio jak i Speedy są fachowcami jakich mało, ja przynajmniej nie miałem okazji spotkać takich zbyt dużo. Bardzo proszę o konkretne cytaty, dane techniczne i autorów pozycji o których mówisz. Bo jak na razie to Ty nie jesteś ani trochę wiarygodny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grzesio   

No olbrzymią, jak olbrzymią, ale akurat w tematyce niemieckiej artylerii przeciwlotniczej cokolwiek lepiej się orientuję. :D

Prosiłbym więc Tow. Trockiego o poparcie swych twierdzeń o posiadaniu przez Niemców na flakturmach w Berlinie podwójnie sprzężonych armat przeciwlotniczych kalibru 38 cm za pomocą literatury nie wspomnieniowej, a poświęconej technicznym aspektom uzbrojenia.

A jesteś pewien, że w cytacie tym chodzi o działa przeciwlotnicze, a nie zwykłe?

Dziwne jest też to, że pada tam słowo trzystaosiemdziesiątki - Niemiec powiedziałby bowiem "trzydzieski ósemki".

Pzdr

Grzesiu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze! Tłumaczenie książek na inne języki nie zawsze jest perfekcyjne. Zdażają się przekręty z powodów takich jak: przekładowcy się tak podobało, nie pasowało do kontekstu, lub z powodów stylistycznych.

Po drugie! Nie będę przeglądał książek (jakbym nie miał innych zmartwień) specjalnie po to aby przytoczyć konkretne fragmenty.

Po trzecie! 3 książki to już nie mało i trzech różnych autorów napewno się ugadało że wymyślą sobie działo 380mm.

Po czwarte! Może wiedzę masz olbrzymią, ale jak do tej pory nie poparłeś swojej wypowiedzi przykładem.

Po piąte! G**** mnie to za przeproszeniem obchodzi drogi mch90 że ty masz inne zdanie na temat kilku pisarzy, bo ja mam akurat inne zdanie i tutaj już nie chodzi o to że gość nie jest super żetelny, ale ten sam fakt spotkał się w trzech książkach!

Więc nie wiem, może się mylę, ale narazie zostaje przy swoim!

Pozdrawiam

Wycenzurowałem//mch90

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Po drugie! Nie będę przeglądał książek (jakbym nie miał innych zmartwień) specjalnie po to aby przytoczyć konkretne fragmenty.

A szkoda, przynajmniej było by wiadomo na czym stoimy, jednak skoro taka Twoja wola...

Po czwarte! Może wiedzę masz olbrzymią, ale jak do tej pory nie poparłeś swojej wypowiedzi przykładem.

Najpierw podaj swoje przykłady, bo jak na razie opierasz się na trzech książkach, a skąd my mamy wiedzieć co tam jest napisane. Konkretne cytaty.

Po piąte! Gówno mnie to za przeproszeniem obchodzi drogi mch90 że ty masz inne zdanie na temat kilku pisarzy,

Za to dostałbyś warna gdyby nie szyba reakcja mch. Następnym razem dołożę się do Twojej puli, więc radzę zbastować.

i tutaj już nie chodzi o to że gość nie jest super żetelny,

Po pierwsze pisze się "rzetelny", a po drugie wiarygodność autora jest sprawą podstawową. Gdyby nie krytyczne spojrzenie na niektórych autorów ludzie dzisiaj wierzyliby w różne dziwne rzeczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.