Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Papieżyca Joanna

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   
Dlaczego więc nie pisze o tym w żadnych poważnych źródłach? Dlaczego kościół to ukrył?

To chyba jasne. Po co mieli pluć we własne gniazdo? Tyle lat nie mówiono na ten temat, więc przyznanie się do tego,jeżeli to miało miejsce naprawdę, byłoby przyznaniem się przez Kościól do wieloletniego kłamstwa, a to mogłoby za sobą pociągnąć utratę zwolenników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Po pierwsze papieżyca Joanna ( Jan VIII) miała zostać papieżem w roku 855

A tymczasem w 855 roku umiera papież Leon IV i zostaje papieżem Benedykt III.

Jeżeli faktycznie była papieżyca to w którym roku? Wystarczy postawić to pytanie aby stwierdzić, że kogoś takiego nie było. Jakie imię nosiła jako papież?

Bo Jan VIII faktycznie był ale I – jego pontyfikat przypadał w okresie od 14 grudnia 872 do 16 grudnia 882.

Niestety dla legendy każdy historyk zna wszystkich papieży ......

Wystarczy podać rok kiedy żekomo "papieżyca " miała zostać papieżem aby obalić tą legendę.

Tak jak juz wspomniałem legendy podają że jest to rok 855.

Ale wtedy papieżem jest Leon IV- Leon był synem rzymskiego mieszczanina Radoalda. Leon był mnichem wychowanym przez benedyktynów. Za pontyfikatu Grzegorza IV jako subdiakon pracował w kurii rzymskiej, a papież Sergiusz II nadał mu tytuł kardynała-prezbiteria kościoła SS. Quattro Coronati. Został świętym. zmarł właśnie w roku 855.

Benedykt III- wybrany papieżem w 855- Rzymianin, jego ojciec nosil imię Piotr.

A Jan VIII byl papieżem od 14 grudnia 872 do 16 grudnia 882. W rezyltacie spisku Jan VIII został otruty przez jednego z krewnych, ale ponieważ trucizna była zbyt słaba, dobito papieża młotem. Był pierwszym z ośmiu zamordowanych papieży.

Lista papieży znajduje się w "Liber pontificalis".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To jeszcze nie jest dowód poważny na obalenie tej legendy. W kronikach, rocznikach i innych zapiskach często zapominano o datach, albo popełniano omyłki. Nie, nie twierdzę że nie masz racji (broń Boże), również sądzę, że jest to tylko wymysł, ale kogo? Ruchów emancypacyjnych kobiet w średniowieczu w licznych herezjach? Zresztą Kościół skrupulatnie niszczył fakty i kilka przeinaczał, aby "wszelki słuch zaginął" po "papieżycy".

Jak również warto podkreślić, że Liber pontificalis nie jest wiarygodnym źródłem, gdyż wykazano, że wielu papieży nie zostało wpisanych do tego dokumentu, a których istnienie potwierdzają inne dokumenty.

A i warto wspomnieć, że do XVI wieku papieże musieli przechodzić test na sella stecoraria. Ten, który przeprowadzał badanie ogłaszał: "Mas nobis nominus est". (Nasz papież jest mężczyzną)

Faktem jest że Kościół świetnie zakamuflował istnienie rzekomej papieżycy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   

A więc ja uważam że nie było papieżycy gdyż widać by było po posturze, twarzy, po głosie.

Jeśli mam mówić jako chrześcijanin, Bóg by na to nie pozwolił.

Była to raczej plotka zmyślona przez średniowieczne "feministki" którym nie pasowało że tylko mężczyźni mogą zostać papieżami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
również sądzę, że jest to tylko wymysł, ale kogo? Ruchów emancypacyjnych kobiet w średniowieczu w licznych herezjach?

Ta legenda powstało dopiero w XIII w, a jej autorem jest Jan z Maily( tak więc nie feministki :mrgreen:) a dzieło w którym o tym pisał to: „Chronica universalis Metensis” dzieło ma charakter dość bajeczny. Oczywiście,że Jan z Maily całą historie wymyślił.

Tą legendę uczynił popularna dopiero Marcin z Opawy (Marcin Polak) w dziele "Chronicon pontificum et imperatorum "( na marginesie dzieło to pisał na zamówienie Klemensa IV ) Dzieło również dość fantastyczne.

W Polsce po raz pierwszy jest mowa o tej legendzie w : "Historia o papieżu Janie, tego imienia osmym, który był Gilberta, biała głowa z Anglijej i o inszych wielu papieżoch, którzy przed nią i po niej byli. Prawdziwie napisana, a z łacińskiego na polskie pilnie wyłożona. (1560). Dzieło bardzo ważne, ale tylko jako zabytek piśmiennictwa staropolskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Brego   
( tak więc nie feministki )

Wyczułem w tym troszkę sarkazmu. Jeśli mam rację, to tylko dlatego że nie potrafię tego fachowo nazwać

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowany tą legendą , przejrzałem kilka stron internetowych - na publikacje książkowe na ten temat, szkoda pieniędzy i czasu. Dużo nie musiałem przeglądać, bo na większości jota w jotę to samo. Wprawdzie natrafiłem na kilka artykulików, gdzie (zmyślone dla potrzeb) zostały dodane inne zakończenia oraz "pikantne szczególiki". Zniesmaczony chciałem nawet porzucić poszukiwania, kiedy natrafiłem na artykulik - recenzję książki pewnej (jak nie trudno się domyślić) feministki, która wprawdzie stwierdza, że Kościół katolicki podaje: "Argumenty dobre, aczkolwiek nie zamykają one kwestii Joanny..." Autorka stara się odpowiedzieć : "dlaczego tak skrupulatnie niszczono wszelkie dowody istnienia Joanny i podaje argumenty, które są nie do podważenia, jeśli chodzi o jej istnienie." - argumenty (?) mają wywrzeć na czytelniku przekonanie, że jest to jedyna słuszna argumentacja. Dla przykładu cytat : "Przecież nie wiemy także nic o pontyfikatach innych papieży - w tym o losach Benedykta III, który był papieżem po Joannie. Frederick Spanheim, historyk niemiecki cytuje aż 500 rękopisów zawierających dzieje pontyfikatu Joanny, który opisywali Petrarka czy Boccacio." - "gdzie [one] są " - [mój cytat z piosenki pewnego zespołu ;) ] Żeby nie przynudzać, jeszcze jeden cytacik autorki, który " przytacza także inne, nie mniej ciekawe i intrygujące ślady jej [Joanny] życia" dotyczący procesu Jana Husa : Na każde z tych oskarżeń duchowni broniący Kościoła odpowiadali szczegółowo i dokładnie - odpierając tym samym zarzuty Husa. Jednak przy zdaniu, które cytuje autorka książki - "Po wielokroć papieże grzeszyli i błądzili, jak wówczas, gdy wybrano Joannę, która była kobietą". Ani jeden z prawie pół tysiąca obecnych na procesie księży - począwszy od kardynałów, a na diakonach skończywszy nie zarzucił w tym przypadku Husowi bluźnierstwa." - rzeczywiście argument nie do odparcia, pewnie Hus znał prawdę [sarkazm] i to po kilkuset latach :)

Już naprawdę kończę :) Na jednej ze stronek znalazłem dość ciekawą hipotezę, z której wynika, że autorami całego zamieszania byli dominikanie :

"Przyjmuje się, że autorami opowieści o Joannie byli dominikanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno występujący w tej historii papież Leon IV, Joanna i jej kochanek mnich Frumendiusz należeli do zakonu benedyktynów. Historycy upatrują tu metaforę zakonnej walki o władzę w Rzymie. W końcu Marcin Polak, jeden z propagatorów dyskredytującej Kościół legendy, należał do dominikanów. "

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kk89   

Ja uważam to za wymysł. Dlatego nie da się ukryć kobiecie przez tyle lat że jest mężczyzną . Dlatego że kobiety mają okres i inną budowę ciała. Grobie którym spoczywa są sami mężczyźni. To że istniała można porównać do opowiadań gejów że gejami było sporo osób z historii.

Edytowane przez kk89

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

(...)

- Do XVI wieku każdy nowo wybrany papież musiał przechodzić badanie płci, siadając na sella stercoraria (dosł. "gnojne krzesło"), które w siedzeniu miało otwór i prawdopodobnie służyło wcześniej jako toaleta. Przeprowadzający badanie ogłaszał: "Mas nobis nominus est" - Nasz kandydat jest mężczyzną;

(...)

(...)

A i warto wspomnieć, że do XVI wieku papieże musieli przechodzić test na sella stecoraria. Ten, który przeprowadzał badanie ogłaszał: "Mas nobis nominus est". (Nasz papież jest mężczyzną)

(...)

Problem w tym, że o tego typu procedurze wspomina... jedynie internet.

Powyższe wpisy pochodzą również z tego źródła, na co wskazuje powtórzenie z błędem owego hipotetycznego obwieszczenia:

"Mas nobis nominus est".

Co znaczy tu: "nominus"?

:(

A "gnojne krzesło" znane jest od czasów starożytnego Rzymu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.