Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Henryk IV Probus (Prawy)

Recommended Posts

Tofik   

Urodził się w 1257 r. W wieku 13 lat otrzymał księstwo wrocławskie. W latach 1282 - 1287 toczył się spór Henryka z wrocławskim biskupem, Tomaszem. W 1283 r. Henryk wtrącił Przemysła II do więzienia i wymusił na nim oddanie księstwu wrocławskiemu ziemi rudzkiej. W 1288 r. Probus przejął - po śmierci Leszka Czarnego - Kraków i zawarł z Przemysłem II tzw. układ o przeżycie (w razie śmierci jednego z zawierających traktat, drugi przejmuje jego ziemie). Henryk marzył o koronie, lecz jej nie doczekał. Nie miał też dzieci. Nagła śmierć w wieku 33 lat pozwoliła snuć historykom hipotezy jakoby Henryka IV otruto. W 1290 r. po śmierci Probusa, Kraków przeszedł pod władzę Przemysła II, a Wrocław pod władzę Henryka, księcia głogowskiego. Co sądzicie o tej postaci, która za cel postawiła sobie zdobycie polskiej korony, a podobno nie potrafił mówić po polsku?

Share this post


Link to post
Share on other sites
elfo   

Odpowiedź trochę po czasie ;), ale moim zdaniem postać Henryka Probusa jest warta głębszej analizy. Henryk opierał się na poparciu niemieckiego patrycjatu, dążył jednak do jako takiej stabilizacji. Czy nie potrafił mówić po polsku to nie wiem, pewne jest natomiast, że był pod bardzo silnym wpływem Niemców. Ogólnie oceniam postać pozytywnie, bo wbrew temu co mówili sami Niemcy, nie chciał utworzyć marchii ze swoich ziem. No i miał facet talent polityczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Odpowiedź trochę po czasie

Na odpowiedź zawsze jest czas ;)

Czy nie potrafił mówić po polsku to nie wiem,

Na pewno, jak wspomniałeś, był pod wpływem niemieckim co nie mogło się podobać niektórym, którzy Niemców uznawali za "psie mordy". Wiadomo np., że wiersze pisywał głównie, jeśli nie całkowicie, w języku górnoniemieckim (np. Uradowało mi się serce dla czystej, uroczej pani; Skarżę ci się, maju, skarżę ci się, letnie upojenie).

Ottokar ouz der Geule ułożył dość ciekawą, nawet spójną wersję co do tego dlaczego Henryk IV został otruty (jeśli został). Otóż, ten austriacki kronikarz, napisał, że przeczytawszy żywot św. Stanisława, Henryk przyrzekł sobie, że uczyni wszystko, ażeby uzyskać koronę królewską. Wysłał posłów do cesarza i papieża. Poseł jadący do Rzymu zażądał 12 tys. grzywien złota, by uzyskać przychylność papieską. Probus zgodził się, ale zdradliwy poseł przywłaszczył sobie część sum, a papieżowi dał pieniądze fałszywe. Rzecz wyszła na jaw, ale poseł umknął do Wenecji i by uwolnić się od wszelkich niebezpieczeństw polecił swemu bratu, który był lekarzem księcia wrocławskiego, by otruł Prawego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że Henryk IV Probus miał dobre, szczere chęci ku zjednoczeniu ziem polskich. Choć wychowywał się na dworze króla czeskiego, to akurat wyszło mu to na dobre (tak jak i Bolesław I Chrobry nauczył się czegoś na dworze niemieckim). Probus był królem światłym i rozsądnym, o czym może świadczyć rozwój Wrocławia pod jego panowaniem. Nawet gdy książę zadarł z biskupem Tomaszem II, to umiał znaleźć kompromis (na pamiątkę ugody zbudował kościół św. Krzyża). Henryk IV był na dobrej drodze do zjednoczenia Polski. Przeszkodziła mu w tym przedwczesna śmierć. Ale gdyby nie ona, możliwe, że Probus byłby dziś na pozycji wielbionego Łokietka. Myślę, że Henryk IV rządziłby podobnie, jeśli nie lepiej jak Henryk Brodaty- wzorowałby się na Niemcach, ale byłby silnym "polskim" władcą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.