Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Jean Bernadotte - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   
Rządy karola XIV Jana w Szwecji to okres pokoju, prosperity i wkraczania na drogę ku liberalizmowi.

To jest opinia. A faktów- no mało, mało...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Poszukam więcej faktów, mam nadzieję, że to o jeńcach Cię satysfakcjonuje.

Na razie tylko tyle: 1842 - państwowe szkoły i obowiązkowa edukacja. To jest osiągnięcie :lol:

Poza tym Szwecja od czasu Karola XIV Jana nie uczestniczyła chyba w żadnej wojnie. Zapewnił państwu pokój, który trwa do dziś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
w jego wyczynach w Austrii
piękny wyczyn pod Wagram gdzie o mało przez niego nie przegrano bitwy ,a sam zaczął bezczelnie w oczach całej armii kłamać że to jego korpus przechylił szalę na zwycięstwa!

"Z osobą Bernadotte wiąże się pewna anegdota związana z jego czynnym udziałem w Rewolucji Francuskiej. Walczył w niej po stronie Republiki jako zaciekły przeciwnik monarchów. Jednakże historia potrafi być przewrotna, gdyż sam w końcu został królem Szwecji. Często służba dziwiła się czemu kąpiący się król szczelnie zamyka drzwi. Gdy umarł, okazało się, że z czasów Rewolucji pozostał mu tatuaż na piersi: "śmierć monarchom!"

To nie przewrotne? To zdrajca który po tyle latach slużenia rewolucji zwrócił się przeciwko wyznawanym ideałom i przyczynił się do klęski I Cesarstwa pod Lipskiem.

A królem został ,gdyż adoptował go Karol XIII.

"W roku 1810 Szwedzi, pragnący mieć w kraju jakiegoś żołnierza, obrali go szwedzkim następcą tronu, dzięki czemu płaksiwa Dezyderia została później królową Szwecji. Generał Caffarelli wydał o Bernadotcie następującą opinię, z którą zgadzali się niemal wszyscy, którzy znali Bernadotte`a: „Pochlebca tłumów, zdradliwy i niebezpieczny nieprzyjaciel”.

W. Łysiak, Cesarski poker

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Chodziło mi raczej o sytuację, w której w pojedynkę na schodach ze szpadą w ręku bronił trójkolorowego sztandaru przed wiedeńskim motłochem.

Zwycięstwo pod Lipskiem to zdecydowanie chluba dla Bernadotte'a.

Generał Caffarelli wydał o Bernadotcie następującą opinię, z którą zgadzali się niemal wszyscy, którzy znali Bernadotte`a: „Pochlebca tłumów, zdradliwy i niebezpieczny nieprzyjaciel”.

Ot i cały Łysiak, dlatego nie można mu ufać.

Cytat z Caffareliego brzmi: " pożyteczny pochlebca tłumów, zdradliwy i niebezpieczny przyjaciel". Poza tym warto zapoznać się z innymi opiniami - w tym opinia najwybitniejszego obok Davout'a dowódcy tej epoki - Desaix'a: "Pełen ognia, siły, szlachetnego zapału, człowiek wielkiej wartości i mocnego charakteru".

Moim skromnym zdaniem obok Talleyranda i Matternicha najwybitniejszy polityk swoich czasów.

Chyba najbardziej ze wszystkich wodzów - bardziej od Bonapartego na pewno - dbał o swoich żołnierzy i oficerów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Ot i cały Łysiak, dlatego nie można mu ufać.
To powiedział Caffarelli a nie Łysiak , Łysiak pisze zawsze obiektywnie nigdy nie przesadza i nie kłamie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
To powiedział Caffarelli a nie Łysiak , Łysiak pisze zawsze obiektywnie nigdy nie przesadza i nie kłamie.

Być może mi się zdaje Amilkarze, ale chyba nie załapałeś o co chodzi. Fragment z Łysiaka, który zacytowałeś brzmi: pochlebca tłumów, zdradliwy i niebezpieczny przyjaciel. A w oryginale: pożyteczny pochlebca tłumów, zdradliwy i niebezpieczny przyjaciel. Widzisz różnicę? A jeśli autor ucina kawałek wypowiedzi, to raczej nie można mu do końca ufać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Ok zgadzam się że fragment jest ucięty (wątpię jednak w to żeby Łysiak podawał takie kawałki ucięte , zawsze pisał rzeczowo i wszystko oparte na godnych argumentach.)

Nie bierzmy się za to bo to nie temat do tego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Niestety, Amilkarze, parę razy zawiodłem się na informacjach Łysiaka, a i - jak widać na tym przykładzie - manipulowanie źródłem mu się zdarza. i to chyba nie tak rzadko. Niestety Łysiak pisze dobrze, ale nie jest dobrym źródłem informacji. Coś jak Fakt.

[ Dodano: 2007-07-05, 14:40 ]

OOO... 0 dyskusji - czyżbym przekonal was do szerszego spojrzenia na tę postać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

W pracy historycznej jest wiarygodnym źródłem , nieco inaczej może w artykułach gdzie można sobie napisać wszystko.( Fakt kłamie we wszystkim Łysiak nie)Ale to nie temat do tego.

OOO... 0 dyskusji - czyżbym przekonal was do szerszego spojrzenia na tę postać?

Kogo? mnie na pewno do szerszego, choć swojej opinii o nim nie zmieniam i nie zmienie , nie ma takich argumentów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

Między 1700 a 1900 r. Było - o ile mnie pamięć nie zwodzi - 4 wybitnych królów Szwecji - Karol XII, Gustaw III, Karol XIV Jan i Oskar I.

Fakty sa takie:

Jako jedyny marszałek COŚ trwałego osiągnął .

Jego rządy w Szwecji to wspaniały okres rozkwitu tego kraju.

Zawsze dbała o swoich podkomendnych i bardzo dobrze traktował jeńców.

Był wyśmienitym politykiem.

Miał zasady.

Moim zdaniem na tle wiekszości marszałków to postać ze wszechmiar wybitna - postawiłbym go w jednym szeregu z Davout'em, Lannes'em czy Suchet'em. Moze był mniej genialnym dowódcą od Bonapartego, ale za to bił go na głowę zmysłem politycznym (we Francji lepszy miał chyba jedynie Talleyrand, a zbliżony Fouche), osobowością, ogładą i manierami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
OOO... 0 dyskusji - czyżbym przekonal was do szerszego spojrzenia na tę postać?

Jak nie ma dyskusji, jak ten temat to 0 dal Ciebie to po co tu piszesz?

Mnie nie przekonałeś, argumentami podawanymi w gaskońskim stylu. Bernadotte to człowiek bez honoru- potężny błąd Napoleon czynił mając kogoś takiego wśród marszałków...Nie ma żadnego chwalebnego czynu na swoim koncie (oprócz tych jeńców).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lizander   

"Argumenty podawane w gaskońskim stylu"? Możesz to rozwinąć?

Argument pozostaje argumentem.

Nie ma żadnego chwalebnego czynu na swoim koncie (oprócz tych jeńców).

Nie?

A obrona honory Francji ze szpadą w ręku podczas pełnienia funkcji Ambasadora?

A Jego działania nad renem w słuzbie Republiki?

A jego panowanie w Szwecji, tak dobrze służące temu państwu?

Oceniasz Bernadotte'a przez przyzmat człowieka, który go nienawidził i blokował jego awanse od wielu lat, człowieka który chciał go wykorzystać jak posłuszną marionetkę. Spójrz nań obiektywnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Spójrz nań obiektywnie

Spójrz na Napoleona obiektywnie, to się dogadamy :)

"Argumenty podawane w gaskońskim stylu"? Możesz to rozwinąć?

Mam ochotę to rozwinąć, ale zostawie, to w tej formie.

który go nienawidził i blokował

A co- miał kochać tego podłego zdrajcę? A tytuł marszałka- to co- blokada awansu?

Nic? Bernadotte na nic nie zasłużył...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.