Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Stefan Kisielewski

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Znakomity publicysta, pisarz, muzyk, poseł na Sejm PRL, krytyk życia politycznego w Polsce, jeden z największych autorytetów politycznych. Co roku przyznawane są przez tygodnik "Wprost" nagrody im. Kisiela dla osób, które w największym stopniu wpłynęły na życie publiczne w kraju. Postać niewątpliwie wyjątkowa, nie stronił od niewybrednych żartów i ostrych komentarzy. Jak z perspektywy tych 16 lat jakie minęły od jego śmierci oceniacie jego postać i jego postawę w okresie PRL-u?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Był to człowiek, który mówił to co myślał (nie każdego było na to stać). Jego cytaty są świetne. W ogóle to bardzo ciekawa postać. O i mam pytanko: czy to on powiedział, że w Polsce rządziła dyktatura ciemniaków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
nie stronił od niewybrednych żartów

On siebie nazwał najzabawniejszym Polakiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
On siebie nazwał najzabawniejszym Polakiem.

Gdyby się tak zastanowić, to miał sporo racji mówiąc to.

Co do jego żartów, chyba najlepszym tego typu przykładem jest "tunning" nowiutkiego samochodu Tyrmanda, podczas którego cegłówką wydrapał na jego karoserii jakżeż wymowny wyraz "D**a". Nie odzywali się do siebie po tym fakcie blisko przez rok. A trzeba zauważyć, iż Tyrmand był jednym z najlepszych przyjaciół Kisielewskiego.

Jego postawa przed rokiem '39 jest warta zaznaczenia. Mimo iż pochodził z rodziny popierającej Piłsudskiego, to jednak nie był jego zwolennikiem, tak samo jak nie był zwolennikiem Dmowskiego. Nie dopuszczał do siebie myśli, że człowiek może kierować się wedle jednej ideologii. Uważał, że taka postawa prowadzi do zawładnięcia umysłem człowieka, a to było dla niego nie do przyjęcia. Starał się myśleć samodzielnie, i tego też uczył poniekąd innych.

O i mam pytanko: czy to on powiedział, że w Polsce rządziła dyktatura ciemniaków?

Zapewne on sam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
Cytat:

O i mam pytanko: czy to on powiedział, że w Polsce rządziła dyktatura ciemniaków?

Zapewne on sam.

Tak, stwierdzenie o "dyktaturze ciemniaków" wygłosił publicznie Kisiel - i dziwnym zbiegiem okoliczności został niedługo potem pobity na Starym Mieście w Warszawie (sprawców oczywiście nie wykryto).

Kisiel kojarzy mi się przede wszystkim jako autor słów (zawartych w artykule w drugoobiegowym czasopiśmie "Zapis"): "Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby" [to dotyczyło polemizowania z komunistami, ale ma tzw. wymowę uniwersalną].

Był autorem bardzo popularnych felietonów w "Tygodniku Powszechnym" i sygnatariuszem "Listu 34" [szerzej na temat tego listu i okoliczności jego powstania oraz represji, jakie spadły na sygnatariuszy zob.: Jerzy Eisler, List 34, Warszawa 1993]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Miał napisać muzykę do "Chłopów", ale go ... wyprosili z Polski. Adam Sławiński zastąpił go.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do jego żartów, chyba najlepszym tego typu przykładem jest "tunning" nowiutkiego samochodu Tyrmanda, podczas którego cegłówką wydrapał na jego karoserii jakżeż wymowny wyraz "D**a".

No to jest taki "żart", że dosłownie boki zrywać.

Może ja nie dzisiejszy, ani nie wczorajszy jestem ale dla mnie to akt zwykłego, chamskiego, prymitywnego wandalizmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mistrz słowa pisanego, autor mądrych i jednocześnie zabawnych aforyzmów, a poza tym dobry kompozytor. Moim zdaniem jeden z najlepszych polskich publicystów XX wieku. Czołowy szyderca PRL-u i współzałożyciel UPR, mimo że był ciotecznym bratem legendy ruchu komunistycznego, Hanki Szapiro vel Sawickiej (jego matka, Salomea Szapiro, była siostrą Bernarda Szapiro, ojca Sawickiej). Jego "Dzienniki" i "Abecadło" są naprawdę świetne.

Kilka ciekawych cytatów:

"Człowiek zmienia się od dzieciństwa po grób. Kiedy więc jest sobą?"

"Człowiekowi nie jest potrzebne używanie, człowiekowi potrzebna jest świadomość, że gdyby chciał, mógłby używać."

"Najtrudniej zbić argumenty kogoś mówiącego nie na temat."

"Okrągłe rocznice są nonsensem – wynikają z przypadkowego stosowania systemu dziesiętnego."

"Posiadanie talentu nie jest zasługą, mimo to budzi ludzki szacunek."

"Samobójstwo to doniosły eksperyment o nieujawnionym rezultacie. "

"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!"

"Stosowanie przymusu wynika z niewiary w argumentację."

"Walka bez wiary w zwycięstwo jest jedyną walką czystą: bez premii i łapówki."

"Życie męczy, ale czy śmierć przyniesie ulgę? Ludziom nie spieszno do odpowiedzi na to pytanie."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

"Najtrudniej zbić argumenty kogoś mówiącego nie na temat."

Prorok całą gębą

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.